Ahogy azt Gera Zoltán a 2018-as vb-selejtezőjének második mérkőzése után mondta, a futball nem mindig igazságos. Hiába nyújtott magas színvonalú játékot a magyar labdarúgó-válogatott október 7-én a Groupama Arénában, két védelmi hibának köszönhetően 3-2-es vereséget szenvedett Svájctól. Nincs idő azonban keseregni, ha a Storck-csapat életben akarja tartani a kijutással kapcsolatos halvány reményeit, Rigában le kell győznie Lettországot. És ez koránt sem megoldhatatlan feladat.
A balti ország válogatottja egyelőre a csoport negyedik helyén áll egy Andorra elleni, idegenbeli győzelemnek köszönhetően, de a legutóbbi, Feröer szigetek elleni vereség már jelezte, nem elképzelhetetlen, hogy a sorozat végére még a katicának is több pontja lesz, mint az északiaknak. Erre szolgál bizonyítékul, hogy a legutóbbi Európa-bajnoki selejtezősorozatban a lettek csoportjuk hatodik helyén végeztek öt ponttal és mínusz tizenhármas gólkülönbséggel. Igaz, öt idegenben lejátszott találkozójuk közül csak a hollandok otthonából tértek haza pont nélkül.
Az ország futballtörténetét vizsgálva nem kell messzire visszanyúlni. Lettország 1939-től 1991-ig a Szovjetunió tagja volt, majd rabságából szabadulva, független nemzetként az 1996-os Eb-sorozatban debütált, és ahogy 2016-ban, úgy húsz éve is az ötödik helyen végzett. Négy évvel később, 2000-ben már komolyabb sikerek jöttek: Norvégiát 3-1-re, Görögországot 2-1-re verték idegenben, és negyedikként zártak a csoportban. A nagy áttörést 2004 hozta. Ekkor a lett nemzet focistái országuk legnagyobb futballeredményét érték el azzal, hogy utazhattak a portugáliai kontinenstornára – ahol nem is vallottak szégyent.
Az év, ami a mostani ellenfelünknek a legnagyobb örömet okozta, a magyar válogatott számára finoman szólva se szép emlékeket őriz. Tizenhárom éve Gellei Imre csapatának a döntetlen is elég lett volna a 2004-es Eb-selejtezőn a lett fővárosban, de mindenáron győzni akart. Ez „lett” a veszte: nem tudta kikapcsolni a villámgyors Maris Verpakovskist, aki két góllal vette ki a részét a 3-1-es lett győzelemből. Rajta kívül betalált az a Vitalijs Astafjevs is, aki a maga 167 mérkőzésével válogatottsági csúcstartó, ráadásul ez európai rekordnak számít. Az eddigi öt egymás elleni találkozóból ez volt idáig az egyetlen lett győzelem.
Két, Cipruson játszott felkészülési tornán, és egy budapesti barátságos mérkőzésen is magyar siker született. A Verpakovskis-féle hideg zuhany előtt pedig tétmeccsen épp a hazai Eb-selejtezőn győztük le a letteket, 3-1-re.
Tényszerűen
– Lettország a szeptember 15-ei FIFA-ranglistán a 95. helyen áll.
– Keretük értéke 7,65 millió euró. Legértékesebb játékosuk a 28 évesen 1 millió euróra taksált Artjoms Rudnevs, aki korábban a Zalaegerszeget erősítette, most pedig a Bundesligában futballozik, az 1. FC Köln játékosa. „Nagy sajnálatunkra” ő sem játszhat ellenünk sérülés miatt a hétfői meccsen.
Az október 10-i találkozóra kanyarodva elmondható, hogy a lettek biztosan nem a legerősebb tizenegyükkel futnak majd ki a pályára. A kétségbeejtő állapotokra korábban már utalt Marian Pahars szövetségi kapitány:
„Nagyon sok a sérült, nem igazán tudom, mitévő legyek. A nagy ligákban játszani teljesen más, nagyobb a nyomás, óriási az iram, ezáltal sajnos történhetnek ilyen sérülések. Artjoms Rudnevs mellett Aleksandrs Cauna, Deniss Rakels és Kaspars Dubra sem egészséges.” Utóbbi kiesése nagy veszteség, a 25 éves labdarúgó ugyanis jelenleg a nemzeti csapat egyik legjobb védője.
A Feröer szigetek elleni 2-0-s vereség után a megtizedelt csapat kapitánya, Kaspars Gorkss arról beszélt, hogy az előző meccsek eredményei miatt a két csapat sebzett vadként találkozik, így mindkét együttes az utolsó pillanatokig fog harcolni. Pahars pedig emlékeztetett arra, hogy az előző Eb-selejtezőkörben voltak olyan ellenfeleik, amelyek sokat birtokolták a labdát, pozíciós futballt játszva támadtak, ám ez lehetőséget adott nekik a kontrákra.
A magyarok szövetségi kapitánya, Bernd Storck óvatosan fogalmazott:
„Az elért eredményei ellenére nem rossz csapat a lett, vannak jó játékosai. Erős a védelmük, amelyet egy tapasztalt kapus irányít. Kompakt, szervezett játékra számítunk a hazaiaktól, ugyanakkor támadásban is veszélyesek, elsősorban a széleken, gyors játékosaik segítségével képesek megnehezíteni az ellenfél dolgát, erre alaposan fel kell készülnünk.”
A diplomatikusan megfogalmazott mondatok ellenére azonban nincs mese: kötelező a győzelem Lettországban.
A hétfőn 20.45-kor sorra kerülő találkozót PERCRŐL PERCRE követhetik az MNO-n, tartsanak velünk!