A megye III-ból indulhat újra a Tatabánya

4,2 millióért megkaparintotta, majd gyorsan tönkretette egy olasz expornós a nagy múltú tatabányai futballklubot.

2017. 03. 10. 12:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kizárta az MLSZ a Tatabányát a labdarúgó NB III-ból (Nyugati csoport), mert a nagy múltú csapat nem lépett pályára az első három tavaszi fordulóban. A játékosok a szakmai stábbal együtt már fel is mondtak. A Digisport tévének pénteken nyilatkozó Gerő Tamás sportjogászt nem érte váratlanul a történés, miután a tatabányaiak tavaly ősszel már nem részesülhettek az átigazolási időszak eseményeiben. Különösnek tartja, hogy kizárólag soha, sehol nem látott, nem hallott légiósok, többek közt az olasz vezetőedző, Bruno Giordano fiai szerepeltek a csapatban, ami szintén előrevetítette, hogy nagy baj van. De kicsit messzebbről kezdi.

– Az NB III egy úgynevezett vegyes-nyílt jellegű bajnokság, indulhatnak sportvállalkozások, sportegyesületek, egyesületek, önálló jogi személyű labdarúgó-szakosztállyal. Ez a társaság elvileg egy profi klub – vázolja Gerő, aki szerint azáltal, hogy légiósokkal tömték tele a keretet, a Kiprichekhez, Vinczékhez szokott nézők elpártoltak a csapattól, és a kiegészítő tao-támogatástól is elestek. A drukkerek időközben meg is találták az új hobbit, kézilabda-mérkőzésekre járnak, a férficsapat a Veszprém és a Szeged mögött magabiztosan a harmadik helyen áll a bajnoki tabellán.

Hogy ki a felelős? Gerő Tamás szerint részben az önkormányzat, mert 2015-ben mindössze 4,2 millió forintért átadták a sportszervezet 70 százalékos üzletrészét a Haladás korábbi olasz marketingigazgatójának, Massimo Carolettinek, aki hiába vállalhatott mindenféle garanciát arra, hogy tőkét fog hozni, ezek a garanciák, úgy tűnik, nem bizonyultak megfelelőnek. Ráadásul lépre csalhatta az olasz a tatabányaiakat azzal is, hogy odahozta a Laziónál szerepelt, az Interben és a Juventusban is megfordult, 40 felé járó Tommaso Rocchit.

De mi vezethet arra egy külföldi vállalkozót, hogy egy magyar NB III-as futballcsapatra vesse ki a hálóját? Gerő szerint az, hogy ha egy osztályt feljebb lép a csapat, máris nő a keret játékosainak értéke, illetve van egy úgynevezett bérgarancia-alap, ami azt jelenti, az egymillió forint alatti fizetésekre az állam garanciát vállal vis maior esetén. A csapat edzője egyébként a közelmúltig Várhidi Péter korábbi szövetségi kapitány volt, aki társaival és futballistáival együtt feljelentette a Tatabányát, mert azonnal felütötte fejét a bértartozás.

Gerő szerint a mostani kizárás egyértelmű helyzet: azzal, hogy háromszor nem állt ki a Bányász, ki kellett zárni és visszavonni a versenyengedélyét. A Tatabánya ezzel a megyei harmadosztályban kezdhet új életet. A legfontosabb tanulság Gerő szerint az, hogy nagyon körültekintően, átvilágítás után lehet csak eladni egy futballcsapatot.

A tatabányai futball helyzetét feltáró riportunkat ITT olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.