Kizárta az MLSZ a Tatabányát a labdarúgó NB III-ból (Nyugati csoport), mert a nagy múltú csapat nem lépett pályára az első három tavaszi fordulóban. A játékosok a szakmai stábbal együtt már fel is mondtak. A Digisport tévének pénteken nyilatkozó Gerő Tamás sportjogászt nem érte váratlanul a történés, miután a tatabányaiak tavaly ősszel már nem részesülhettek az átigazolási időszak eseményeiben. Különösnek tartja, hogy kizárólag soha, sehol nem látott, nem hallott légiósok, többek közt az olasz vezetőedző, Bruno Giordano fiai szerepeltek a csapatban, ami szintén előrevetítette, hogy nagy baj van. De kicsit messzebbről kezdi.
– Az NB III egy úgynevezett vegyes-nyílt jellegű bajnokság, indulhatnak sportvállalkozások, sportegyesületek, egyesületek, önálló jogi személyű labdarúgó-szakosztállyal. Ez a társaság elvileg egy profi klub – vázolja Gerő, aki szerint azáltal, hogy légiósokkal tömték tele a keretet, a Kiprichekhez, Vinczékhez szokott nézők elpártoltak a csapattól, és a kiegészítő tao-támogatástól is elestek. A drukkerek időközben meg is találták az új hobbit, kézilabda-mérkőzésekre járnak, a férficsapat a Veszprém és a Szeged mögött magabiztosan a harmadik helyen áll a bajnoki tabellán.
Hogy ki a felelős? Gerő Tamás szerint részben az önkormányzat, mert 2015-ben mindössze 4,2 millió forintért átadták a sportszervezet 70 százalékos üzletrészét a Haladás korábbi olasz marketingigazgatójának, Massimo Carolettinek, aki hiába vállalhatott mindenféle garanciát arra, hogy tőkét fog hozni, ezek a garanciák, úgy tűnik, nem bizonyultak megfelelőnek. Ráadásul lépre csalhatta az olasz a tatabányaiakat azzal is, hogy odahozta a Laziónál szerepelt, az Interben és a Juventusban is megfordult, 40 felé járó Tommaso Rocchit.
De mi vezethet arra egy külföldi vállalkozót, hogy egy magyar NB III-as futballcsapatra vesse ki a hálóját? Gerő szerint az, hogy ha egy osztályt feljebb lép a csapat, máris nő a keret játékosainak értéke, illetve van egy úgynevezett bérgarancia-alap, ami azt jelenti, az egymillió forint alatti fizetésekre az állam garanciát vállal vis maior esetén. A csapat edzője egyébként a közelmúltig Várhidi Péter korábbi szövetségi kapitány volt, aki társaival és futballistáival együtt feljelentette a Tatabányát, mert azonnal felütötte fejét a bértartozás.
Gerő szerint a mostani kizárás egyértelmű helyzet: azzal, hogy háromszor nem állt ki a Bányász, ki kellett zárni és visszavonni a versenyengedélyét. A Tatabánya ezzel a megyei harmadosztályban kezdhet új életet. A legfontosabb tanulság Gerő szerint az, hogy nagyon körültekintően, átvilágítás után lehet csak eladni egy futballcsapatot.
A tatabányai futball helyzetét feltáró riportunkat ITT olvashatja.