Akik már megviccelték Portugáliát

Albánia és Románia már tudja, milyen érzés 90 perc után elégedetten öltözőbe vonulni a luzitánoknál.

2017. 03. 21. 4:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tudjuk, mit kell játszani Portugáliában – kürtölte világgá hétfőn Bernd Storck, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya a nemzeti csapat telki edzőtáborában. Sokan hitték már ugyanígy előttünk – pontosabban a szombat este 9-kor kezdődő portugál–magyar vb-selejtező előtt –, de megcsinálni a magunkfajta középerős európai csapatocskák közül csak keveseknek sikerült; borsot törni a luzitánok orra alá, idegenben. A tét most is – ahogy az 1995-ös Rui Costa–Figo-féle aranygeneráció óta mindig – a csoport élén álló Svájcot 3 pont távolságból üldöző Portugália vállát nyomja, annak nyomába eredünk tehát, kik ellen sikerült megbuknia saját közönség előtt.

Nos, itt van mindjárt az 1996-os foci-Eb selejtezősorozata: az első 7 mérkőzésből 6-ot nyertek Figóék, aztán totál hátradőlve, esélytelenebb északírekkel szemben csak egy 1–1-re futotta. A kijutás persze nem forgott veszélyben, de az Eb-n újabb kijózanító pofon jött a negyeddöntőben Csehország ellen, egy korszakos Karel Poborsky-emelés formájában.

A \'98-as világbajnokságra aztán ki sem jutottak – idegenbeli selejtezőit szúrta el Artur Jorge legénysége. Humberto Coelho a világranglista 36. helyéről egy nagyobbacska bakit túlélve vitte Portugáliát a világ legjobb csapatai közé. Ama bizonyos 2000-es Eb-selejtezős baki viszont számunkra pont érdekes: egy hazai 0–1 a zuhanásból így új lendületet kapó Romániával szemben, utóbbi így csoportelsőként kisétált a tornára.

Nincs veszítenivalónk szombat este Lisszabonban – mondta tegnap Bernd Storck, aki ennél messzebbre is merészkedett: szerinte nem esélytelen a magyar győzelem a regnáló Európa-bajnok otthonában, vele ráadásul versenyben maradnánk az őszi három forduló során is.

„Kilencven percünk van rá, hogy bizonyítsunk magunknak és a magyar szurkolóknak. Ahogy korábban is, magabiztosan akarunk futballozni, gólt akarunk rúgni.”

Storck látatlanban egyébként kiegyezne a döntetlenben, de sejtelmesen hozzátette: sosem lehet tudni, mi történik egy mérkőzésen.

A 2002-es vb-re tartva egy Írország elleni hazai 1–1 csúszott be, a 2004-es Eb-re pedig házigazdaként nem kellett selejteznie, de a mezőny talán leggyengébbjének tartott görögöktől elszenvedett két vereség (nyitómeccs és döntő) égési sérülésként örökre megmarad „Európa braziljainak” testén.

A 2008-as világbajnokságra nem kis nehézség árán, a lengyelek mögött jutott ki az immáron Cristiano Ronaldo nevével fémjelzett csapat, amely otthon a lengyelekkel, a szerbekkel és a finnekkel sem bírt, míg a 2010-es világbajnokságra igyekezve a Dániával szemben hullajtott el 3, majd még a svédek és az albánok ellen 2-2 pontot Carlos Queiroz formálódó csapata – ellenünk sajnos egyet sem...

Úton a \'12-es Eb-re egy Ciprus elleni hazai 4–4 volt csak a közönségnek vicces, a \'14-es vb-re viszont már kifejezetten nehezen jutottak el Ronaldóék, az északírek és Izrael is pontot vitt haza Portugáliából, ami miatt a svédek ellen pórselejtezőre kényszerültek.

A tavalyi kontinenstorna (magyar és portugál) dicshimnuszát betéve tudja mindenki, de a csoportmeccsek három portugál döntetlenje elé befurakodott egy hazai selejtezős 0–1 Albániával szemben, és figyelemre méltó: az Eb-ciklus során mindössze egy tétmeccset nyertek a portugálok egynél több góllal – a Wales elleni elődöntőt.

Rajtuk múlik, mit tanultak két évtized leckéjéből.

7 ponttal a B jelű vb-selejtezőcsoport 3. helyén állunk a 12 pontos Svájc és a 9 pontos Portugália mögött.

20.45: Portugália–Magyarország

18.00: Andorra–Feröer

18.00: Svájc–Lettország

Kapusok

Dibusz Dénes (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Megyeri Balázs (Greuther Fürth – Németország)

Védők

Bese Barnabás (Le Havre – Franciaország), Fiola Attila (Videoton), Hangya Szilveszter (Vasas), Kádár Tamás (Dinamo Kijev – Ukrajna), Korhut Mihály (Hapoel Beer-Seva – Izrael), Lang Ádám (Dijon – Franciaország), Pintér Ádám (Greuther Fürth – Németország), Vinícius (Videoton)

Középpályások

Gera Zoltán (Ferencváros), Holman Dávid (DVSC), Kalmár Zsolt (Bröndby – Dánia), Lovrencsics Gergő (Ferencváros), Nagy Ádám (Bologna – Olaszország), Dzsudzsák Balázs (al-Vahda – Arab Emírségek), Gyurcsó Ádám (Pogon Szczecin – Lengyelország), 

Támadók

Adorján Krisztián (Novara – Olaszország), Eppel Márton (Budapest Honvéd), Priskin Tamás (Slovan Bratislava – Szlovákia), Sallai Roland (Palermo – Olaszország), Szalai Ádám (Hoffenheim – Németország)

Kapusok

Rui Patrício (Sporting CP), Anthony Lopes (Olympique Lyon – Franciaország), José Marafona (Braga)

Védők

Cédric Soares (Southampton – Anglia), Joao Cancelo (Valencia – Spanyolország), Nélson Semedo (Benfica), Luís Neto (Zenit – Oroszország), Pepe (Real Madrid – Spanyolország), José Fonte (West Ham United – Anglia), Bruno Alves (Cagliari – Olaszország), Raphaël Guerreiro (Borussia Dortmund – Németország), Eliseu (Benfica)

###HIRDETES2###

Középpályások

Danilo Pereira (Porto), William Carvalho (Sporting CP), Joao Mário(Internazionale – Olaszország), Renato Sanches (Bayern München – Németország), Joao Moutinho (Monaco – Franciaország), André Gomes (Barcelona – Spanyolország), Pizzi (Benfica)

Támadók

Bernardo Silva (Monaco – Franciaország), Gelson Martins (Sporting CP), Cristiano Ronaldo (Real Madrid – Spanyolország), Ricardo Quaresma (Besiktas – Törökország), André Silva (Porto), Éder (Lille – Franciaország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.