Tudjuk, mit kell játszani Portugáliában – kürtölte világgá hétfőn Bernd Storck, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya a nemzeti csapat telki edzőtáborában. Sokan hitték már ugyanígy előttünk – pontosabban a szombat este 9-kor kezdődő portugál–magyar vb-selejtező előtt –, de megcsinálni a magunkfajta középerős európai csapatocskák közül csak keveseknek sikerült; borsot törni a luzitánok orra alá, idegenben. A tét most is – ahogy az 1995-ös Rui Costa–Figo-féle aranygeneráció óta mindig – a csoport élén álló Svájcot 3 pont távolságból üldöző Portugália vállát nyomja, annak nyomába eredünk tehát, kik ellen sikerült megbuknia saját közönség előtt.
Nos, itt van mindjárt az 1996-os foci-Eb selejtezősorozata: az első 7 mérkőzésből 6-ot nyertek Figóék, aztán totál hátradőlve, esélytelenebb északírekkel szemben csak egy 1–1-re futotta. A kijutás persze nem forgott veszélyben, de az Eb-n újabb kijózanító pofon jött a negyeddöntőben Csehország ellen, egy korszakos Karel Poborsky-emelés formájában.
A \'98-as világbajnokságra aztán ki sem jutottak – idegenbeli selejtezőit szúrta el Artur Jorge legénysége. Humberto Coelho a világranglista 36. helyéről egy nagyobbacska bakit túlélve vitte Portugáliát a világ legjobb csapatai közé. Ama bizonyos 2000-es Eb-selejtezős baki viszont számunkra pont érdekes: egy hazai 0–1 a zuhanásból így új lendületet kapó Romániával szemben, utóbbi így csoportelsőként kisétált a tornára.
Nincs veszítenivalónk szombat este Lisszabonban – mondta tegnap Bernd Storck, aki ennél messzebbre is merészkedett: szerinte nem esélytelen a magyar győzelem a regnáló Európa-bajnok otthonában, vele ráadásul versenyben maradnánk az őszi három forduló során is.
„Kilencven percünk van rá, hogy bizonyítsunk magunknak és a magyar szurkolóknak. Ahogy korábban is, magabiztosan akarunk futballozni, gólt akarunk rúgni.”
Storck látatlanban egyébként kiegyezne a döntetlenben, de sejtelmesen hozzátette: sosem lehet tudni, mi történik egy mérkőzésen.
A 2002-es vb-re tartva egy Írország elleni hazai 1–1 csúszott be, a 2004-es Eb-re pedig házigazdaként nem kellett selejteznie, de a mezőny talán leggyengébbjének tartott görögöktől elszenvedett két vereség (nyitómeccs és döntő) égési sérülésként örökre megmarad „Európa braziljainak” testén.
A 2008-as világbajnokságra nem kis nehézség árán, a lengyelek mögött jutott ki az immáron Cristiano Ronaldo nevével fémjelzett csapat, amely otthon a lengyelekkel, a szerbekkel és a finnekkel sem bírt, míg a 2010-es világbajnokságra igyekezve a Dániával szemben hullajtott el 3, majd még a svédek és az albánok ellen 2-2 pontot Carlos Queiroz formálódó csapata – ellenünk sajnos egyet sem...
Úton a \'12-es Eb-re egy Ciprus elleni hazai 4–4 volt csak a közönségnek vicces, a \'14-es vb-re viszont már kifejezetten nehezen jutottak el Ronaldóék, az északírek és Izrael is pontot vitt haza Portugáliából, ami miatt a svédek ellen pórselejtezőre kényszerültek.
A tavalyi kontinenstorna (magyar és portugál) dicshimnuszát betéve tudja mindenki, de a csoportmeccsek három portugál döntetlenje elé befurakodott egy hazai selejtezős 0–1 Albániával szemben, és figyelemre méltó: az Eb-ciklus során mindössze egy tétmeccset nyertek a portugálok egynél több góllal – a Wales elleni elődöntőt.
Rajtuk múlik, mit tanultak két évtized leckéjéből.
7 ponttal a B jelű vb-selejtezőcsoport 3. helyén állunk a 12 pontos Svájc és a 9 pontos Portugália mögött.
20.45: Portugália–Magyarország
18.00: Andorra–Feröer
18.00: Svájc–Lettország
Kapusok
Dibusz Dénes (Ferencváros), Gulácsi Péter (RB Leipzig – Németország), Megyeri Balázs (Greuther Fürth – Németország)
Védők
Bese Barnabás (Le Havre – Franciaország), Fiola Attila (Videoton), Hangya Szilveszter (Vasas), Kádár Tamás (Dinamo Kijev – Ukrajna), Korhut Mihály (Hapoel Beer-Seva – Izrael), Lang Ádám (Dijon – Franciaország), Pintér Ádám (Greuther Fürth – Németország), Vinícius (Videoton)
Középpályások
Gera Zoltán (Ferencváros), Holman Dávid (DVSC), Kalmár Zsolt (Bröndby – Dánia), Lovrencsics Gergő (Ferencváros), Nagy Ádám (Bologna – Olaszország), Dzsudzsák Balázs (al-Vahda – Arab Emírségek), Gyurcsó Ádám (Pogon Szczecin – Lengyelország),
Támadók
Adorján Krisztián (Novara – Olaszország), Eppel Márton (Budapest Honvéd), Priskin Tamás (Slovan Bratislava – Szlovákia), Sallai Roland (Palermo – Olaszország), Szalai Ádám (Hoffenheim – Németország)
Kapusok
Rui Patrício (Sporting CP), Anthony Lopes (Olympique Lyon – Franciaország), José Marafona (Braga)
Védők
Cédric Soares (Southampton – Anglia), Joao Cancelo (Valencia – Spanyolország), Nélson Semedo (Benfica), Luís Neto (Zenit – Oroszország), Pepe (Real Madrid – Spanyolország), José Fonte (West Ham United – Anglia), Bruno Alves (Cagliari – Olaszország), Raphaël Guerreiro (Borussia Dortmund – Németország), Eliseu (Benfica)
###HIRDETES2###
Középpályások
Danilo Pereira (Porto), William Carvalho (Sporting CP), Joao Mário(Internazionale – Olaszország), Renato Sanches (Bayern München – Németország), Joao Moutinho (Monaco – Franciaország), André Gomes (Barcelona – Spanyolország), Pizzi (Benfica)
Támadók
Bernardo Silva (Monaco – Franciaország), Gelson Martins (Sporting CP), Cristiano Ronaldo (Real Madrid – Spanyolország), Ricardo Quaresma (Besiktas – Törökország), André Silva (Porto), Éder (Lille – Franciaország)