A napokban felröppent a hír, miszerint a korábbi rossz tapasztalat ellenére Ausztria nyitott lenne arra, hogy Magyarországgal közösen pályázzon Európa-bajnokságra, talán a 2028-asra. Ismeretes, 2004-ben a Monarchia két nagy országa együtt aspirált Eb-rendezésre. A jelige ez volt: „two countries, one goal”, vagyis egy szójátékkal „két ország, egy cél”. Ausztria aztán 2008-ra Svájccal együtt sikerrel kandidált.
A Digi Sport tévé megkereste Sáfár Szabolcsot, hogy az esélyekről tájékozódjon; a magyar válogatott korábbi kapusa nemrég visszavonult, és ma az Austria Wien kapusbázisának vezetője.
– Salzburg konzerválta az akkori stadionhelyzetet, Innsbruckban lebontották a felső karéjt, a bécsi stadionban pedig a mobil lelátókat
– adott gyors helyzetjelentést Sáfár. Tisztázta, az osztrákok tudják, milyen költséges egy nagy stadiont állandóan üzemeltetni, ezért bontottak vissza több arénát részlegesen; szomszédunknál is jelentős részben állami pénzt kell költeni erre, de nem mindegy, hogy mennyit.
Klagenfurtban például az utóbbi években gyakorlatilag feleslegessé vált egy stadion, a sorsáról egyelőre semmit nem tudni, néha helyet ad egy-egy koncertnek, elvétve pedig az osztrák válogatott is szerepel benne.
A stadionok fenntartásában Ausztriában a főszerep tehát az államé, de a klubok maguk bérlik a létesítményeket, amikor szükségük van rá, és bár Sáfár szerint – egy-egy pályázat miatt –
a stadionépítés politikai döntés is, azért meg-megjelenik a magántőke. Salzburgban a Red Bull is beszáll a költségekbe, illetve az Austria Wiennek az idén elkészülő, 17 500 férőhelyes stadionja esetében is a zsebébe nyúlt az egyesület.
De mi élesztette fel a lángot Ausztriában, hogy a magyarokkal összefogva újra pályázni lehetne valamire? Sáfár Szabolcs úgy véli, az osztrákok úgy érzékelik, dől a pénz a magyar fociba, ezt pedig az elszántság jeleként értékelik.
Ausztriában is tapasztalható az „Újpest-szindróma”, a Linz ugyanis nem tud a felújított stadionjában játszani, mert nem felel meg a liga szabványainak, így egy alacsonyabb osztályú környékbeli csapat pályáján kénytelen „otthon lenni”.