Általánosságban elmondható, hogy a webáruházak szállítási feltételei között szerepel, hogy milyen határidőre vállalják a kiszállítást, kézbesítést. Nyilván egy Amerikából érkező árura többet kell várnunk, mint egy Magyarországról postázott termék esetében.
Tipp: Számítson rá, hogy amennyiben a termék egyedileg készül az ön számára, annak hosszabb, akár elhúzódó szállítási határideje is lehet (például bútorkészítés). Előfordult már, hogy a vásárló az ígért szállítási határidőre megszabadult régi fekvőhelyétől, de az új csak hetek múlva érkezett meg.
Még a vásárlás lebonyolítása előtt nézzen utána az információk között, hogy mikorra várható a szállítás, hiszen ebbe érdemes belekalkulálnia, hogy utánvételes fizetés esetén a csomag megérkezésének időpontjában lesz-e megfelelő anyagi háttere a vásárlásnak (például mikor kapja kézhez a fizetését), a postacímen vélhetően lesz-e aki abban az időpontban, időszakban kézhez vegye a terméket (nem mennek-e szabadságra, külföldi kiküldetésre).
Tipp: Amennyiben biztosított az a lehetőség, akkor inkább utánvételes fizetési módot válasszon, mert akkor csak a termék kézhezvételekor fizet. Egy most végzett felmérésből kiderül, hogy a legelterjedtebb fizetési mód az utánvét, a webáruházak 85 százaléka biztosít ilyen lehetőséget.
Ha a megrendelést követően letelt a kereskedő által vállalt szállítási határidő, elsősorban a webkereskedő által megadott elérhetőségein érdeklődjünk, hogy feladata-e a csomagot (ezt tudja-e igazolni, például feladóvevénnyel, ajánló szelvénnyel), illetve ha nem kezdte el kézbesíteni a csomagot, akkor annak mi az oka (nincs raktáron, netán elfelejtette).
Amennyiben a kereskedő nem szállította ki a webfelületen megrendelt terméket a szerződésben megjelölt határidőn belül, akkor késedelmes teljesítés esete áll fenn. Erre hivatkozva a vásárló jogosult követelni a teljesítést (a kiszállítást), vagy ha ez többé nem áll érdekében (például szülinapra rendelte a terméket ajándéknak), el is állhat a szerződéstől, így a kereskedőnek vissza kell juttatnia az ön számára a befizetett összeget.
Tipp: Amennyiben ön szeretné továbbra is kézhez kapni a terméket, úgy lehetőleg írásban, tértivevényes levéllel szólítsa fel a kereskedőt – újabb határidő tűzésével – a termék kiszállítására, illetve fogalmazza bele, hogy az új határidő elmulasztása esetén ön eláll a szerződéstől.
Ha azonban a teljesítés időpontjában nem állapodtak meg (például a honlapon nem szerepelt a kiszállítás határidejére vonatkozó információ), úgy a webkereskedő a szolgáltatás rendeltetéséből kétségtelenül megállapítható időpontban, ennek hiányában a fogyasztó felszólításában meghatározott időpontban vagy időn belül, felszólítás hiányában legkésőbb a megrendelésnek a vállalkozáshoz való megérkezésétől számított harminc napon belül köteles a szerződés szerinti teljesítésre.
Felmerülhet az az eset is, hogy a webkereskedő a szerződésben vállalt kötelezettségét azért nem teljesíti, mert a szerződésben meghatározott termék nem áll rendelkezésére (például nincs raktáron, elfogyott, nem érkezik több szállítmány), köteles erről a megrendelőt haladéktalanul tájékoztatni, valamint a fogyasztó által fizetett összeget haladéktalanul, de legkésőbb harminc napon belül visszatéríteni. E kötelezettség teljesítése a vállalkozást nem mentesíti szerződésszegése egyéb következményei alól.
Késedelmes teljesítés miatt továbbá kártérítési igényt (például nem érkezett meg időben a rendelt termék, ezért ön elesett egy bizonyos szolgáltatástól, munkától stb.) is érvényesíthet a kereskedővel szemben. Ez a jogkövetkezmény azonban – eltérően a teljesítés követelésétől és az elállástól – csak abban az esetben alkalmazható, ha a késedelem a kereskedőnek felróható. Nem kell ugyanis helytállnia a kereskedőnek akkor, ha bizonyítja, hogy a késedelem elhárítása érdekében úgy járt el, ahogyan az az adott helyzetben általában elvárható. Kártérítés egyébként a késedelem megszűnése után is előterjeszthető, igényt pedig minden olyan kárra nézve lehet érvényesíteni, amely a késedelem folytán érte Önt.
Cikkünket a jövő héten folytatjuk!
További hasznos információk: www.nfh.hu