Átverte a webkereskedő (2.)? – Így ismerhetjük fel a csalót

Internetes webáruházból rendelt, de a termék nem érkezett meg? Így ismerheti fel a csaló webkereskedőket.

2013. 06. 17. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha webáruházban vásárolt, a jogszabály a fogyasztónak indokolás nélküli elállási jogot biztosít. Ha a termék meg sem érkezett, akkor is van lehetőség a szerződés felbontására. A legjobb módszer azonban arra, hogy megkíméljük magunkat a csalódásoktól az, ha körültekintően járunk el még a vásárlás előtt. Érdemes utánanézni a fórumokon, hogy milyen híre van a kiszemelt webáruháznak, a kiválasztott termék lehet-e valóban olyan olcsó, mint amilyennek hirdetik, a honlap tartalmazza-e a kereskedő elérhetőségeit, a vállalt szállítási határidőt.

Miután webáruházban vásárolta az árut, így a távollévők között kötött szerződésekről szóló 17/1999. (II.05) kormányrendelet hatálya alá tartozó szerződést kötött a webkereskedővel. E jogszabály értelmében a fogyasztó jogosult a termék kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül indokolás nélkül elállni a vásárlástól (azaz a termék visszaszolgáltatása mellett a vételár és az esetleges kiszállítási költség visszafizetésére jogosult). Elállás esetén a fogyasztót kizárólag a termék visszaküldésének költsége terheli. A kereskedőnek haladéktalanul, de legkésőbb az elállást követő 30 napon belül kötelessége a vételárat visszajuttatnia önnek.

Ha a vételárat a kereskedő nem juttatja vissza az ön részére, akkor békéltető testületek előtti eljárásban, illetve bíróságon érvényesítheti igényét.

Előfordulhat, hogy egy webáruházban olyan termékeket talál, melynek feltűnően kedvező az ára. Ha ez csak egyféle termék esetében fordul elő (például a 200 ezer forintos tévékészülék 20 ezer forintért szerepel az oldalon), az akár adatbeviteli hiba is lehet. Márpedig a kereskedő is hibázhat, ennek ellenére ezen az áron biztosan nem tudja kiszállítani a terméket. Valószínűleg nem is fogja visszaigazolni a megrendelés elfogadását, hanem arról küld tájékoztatást, hogy ezen az áron a terméket nem tudja biztosítani, csak egy magasabbon. Így az eladó válaszában egy új ajánlatot tesz a termék eladására vonatkozóan, amit azonban önnek nem kell elfogadnia. Amennyiben a felek nem tudnak megállapodni a szerződéses feltételekben, azaz nincs meg a felek akaratát kölcsönösen és egybehangzóan kifejező nyilatkozat, abban az esetben nem beszélhetünk érvényesen létrejött szerződésről, amelyekből jogok és kötelezettségek fakadnának.

Megrendelés előtt telefonon is érdeklődjön a kereskedőnél, hogy valóban helyes-e a feltüntetett ár a weblapon. Ekkor már kiderülhet, hogy adatbeviteli hiba áll-e fenn.

Más kérdés, ha ön azt észleli, hogy nem csupán egyféle, hanem szinte az összes termékeknek hihetetlenül kedvező az ára. Ha ez így van, lehetséges, hogy csalogató reklámról van szó, amit azért alkalmaz a kereskedő, hogy minél több látogatót vonzzon a honlapjára, üzletébe. Ez esetben a fogyasztóvédelmi hatóságnak van hatásköre a webkereskedő tevékenységének felülvizsgálatára.

Nem javasolt, hogy olyan webáruházból rendeljen, ahol az átlagárakhoz képest minden sokkal olcsóbb, mivel előfordulhat, hogy a termék tulajdonságait, minőségét illetően csalódni fog (például hamisítvány, lopott, nem azt tartalmazza, amit feltüntettek az oldalon), illetve lehet, hogy olyan visszajelzést kap a kereskedőtől, hogy „pont ez a termék elfogyott, de tud ajánlani egy másikat, ami drágább”.

Előfordul sajnos azonban – a jogszerűen működő webáruházak kárára –, hogy egy csaló cég olyan weboldalt hoz létre, amelyen a feltüntetett termékek nem csupán olcsók, hanem valójában nem is léteznek, legalábbis nincsenek a cég birtokában. Érkeztek például olyan panaszbejelentések, miszerint egy webkereskedő feltűnően kedvező áron kínál különböző háztartási gépeket megvételre. Általában az ilyen weboldal első ránézésre bizalmat sugárzó, hiszen viszonylag alacsony áron kínál márkás termékeket, feltünteti elérhetőségeit, azonban a megrendelést és az átutalással történő vételár kiegyenlítést követően – a fogyasztói panaszok szerint – nem szállítják a terméket, telefonon és e-mailen pedig elérhetetlenné vállnak. Az ilyen oldalak például onnan is felismerhetőek (azon kívül, hogy szinte életszerűtlenül kedvező árakat tartalmaznak), hogy mindig csak előre utalással lehet fizetni, utánvétellel nem. Amennyiben a gyanú beigazolódik, hogy csalóval állnak szemben, a terméket pedig előre kifizették, a rendőrségen szükséges feljelentést tenni a vállalkozással szemben.

Nézzen körül az internetes fórumokon, mivel az ilyen csaló vállalkozások megkárosított vevői általában bejegyzik negatív tapasztalataikat, pertársaságokat alapítanak.

Amennyiben a kereskedővel szemben fennálló jogvitáját nem sikerül rendeznie, lehetősége van bírósághoz, illetve – ennek alternatívájaként – békéltető testülethez fordulnia. A békéltető testület választását az eljárás egyszerűsége, gyorsasága, valamint költségkímélőbb jellege teheti kedvezőbbé.

Amiatt, hogy a várható szállítási határidőről a webáruház nem a valóságnak megfelelően tájékoztatja weboldalán a fogyasztókat, felmerülhet a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat megvalósulása, amellyel kapcsolatban lehetősége van a lakóhelye szerinti illetékes fogyasztóvédelmi felügyelőséghez fordulnia.

További hasznos információk: www.nfh.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.