Vigyázat, életveszélyes lehet a hajszárítója

A hajszárítók már régóta a mindennapi életünk szerves részét képezik. Nem mindegy azonban, hogy milyen terméket vásárolunk, mert akár az életünk is múlhat rajta.

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
2013. 07. 15. 6:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbbi, e termékkört érintő témavizsgálatunk keretében az ellenőrzés 46 áruházlánchoz/üzletlánchoz tartozó egységet, 241 egyéb kiskereskedelmi üzletet, továbbá egy esetben nagykereskedelemmel is foglalkozó egységet érintett. A vizsgálat során összesen 1431 féle, 3597 darab hajkezelő készülék került ellenőrzésre, melyből 233 féle, 467 darab esett kifogás alá valamilyen szempontból.

A készülékeken kötelezően feltüntetendő jelölésekkel kapcsolatban a felügyelők csak néhány esetben állapítottak meg hiányosságot. A gyártó neve, jele vagy kereskedelmi márkajele, valamint az alapvető műszaki jellemzők legtöbbje csak 1-2 fajta (3-4 darab) terméknél hiányzott, mely 0,3 százalék alatti kifogásolási arányt eredményezett. Az azonosító jelölés (típusjel vagy modellszám), a műszaki adatok közül a II. érintésvédelmi osztály jele, a készülék víz közelében való használatának tiltását jelölő szimbólum vagy figyelmeztető felirat hiánya, illetve a megfelelőségi jelöléssel kapcsolatos hiányosság már nagyobb számú készüléknél adódott, azonban a kifogásolási arány még ezek tekintetében is 1 százalék alatt maradt.

Tekintse meg az MNO e témakörben készített videóriportját,
melyet az NFH Mechanikai és Villamos Laboratóriumában forgattak.

A villamossági termékek megfelelőségét igazoló dokumentáció (EK megfelelőségi nyilatkozat és műszaki dokumentáció) csupán egy darab ellenőrzött termékhez nem állt rendelkezésre.

A legtöbb hiányosságról a hajkezelő készülékek magyar nyelvű használati-kezelési útmutatóival kapcsolatban tudunk beszámolni. Az ellenőrzött termékfajták 15 százalékához vagy nem állt rendelkezésre ilyen dokumentum, vagy a meglévő utasítások nem tartalmaztak bizonyos, a készülékek biztonságos használatához szükséges tájékoztatásokat.

Az ellenőrzéseket végző felügyelők 3 fajta (21 darab) olyan készüléket találtak kereskedelmi forgalomban, amelyek korábban már letiltásra kerültek. RAPEX rendszerben bejelentett veszélyes terméket a témavizsgálat ideje alatt az ellenőrzött egységekben nem árusítottak. Letiltott hajszárítókról itt tájékozódhat.

A témavizsgálat keretében szemrevételezés során felmerült gyanú alapján ötféle készülékből került sor mintavételezésre. Az NFH akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratóriuma által elvégzett vizsgálatok két terméknél tártak fel szabványkövetelménytől való eltérést.

Hajszárítók használata közben elkerülhetetlen, hogy hajszál és por ne kerüljön be a rácson keresztül a készülékbe akár a levegőt szívó oldal, akár a forró levegőt kifújó oldal felöl, vagy véletlenül kézzel elfedjük a szívórácsot. Ennek következtében a ventilátor forgása lelassul, a ventiláció hűtőhatása csökken, a fűtőszál felizzik és a burkolat kigyullad, ha a hőkioldó nem kapcsolja le a készüléket. A megfelelően működő, önmagától visszakapcsolódó hőkioldó túlmelegedésnél kikapcsol, és ha lehűl, ismét a normál hőmérsékletre kapcsolja vissza a készüléket. Csak szakaszos működésre alkalmas, ezért a hőbiztosítónak megbízhatóan kell működnie.

További hasznos információk: www.nfh.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.