Reprodukciót károsító hatásuk miatt egészségre ártalmasak a PVC anyagú radírokban esetleg jelen lévő tiltott lágyítószerek szájon át vagy a bőrön keresztül felszívódhatnak és a gyermek szervezetébe kerülhetnek, valamint kockázatot jelenthet a krétákban, ceruzákban alkalmazott pigmentekben esetleg előforduló nehézfémtartalom is, hiszen jól ismertek ezek különböző egészségkárosító (rákkeltő, reprodukciót károsító, mutagén vagy „csak” allergizáló) hatásai.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság a 2013-ban összesen 36-féle gyermekjátéknak minősülő írószer terméket vizsgált meg, melyek között előfordultak radírok, vízfestékek, aszfaltkréták és zsírkréták egyaránt. A termékeken elvégzett 400 db laboratóriumi vizsgálat eredményei alapján megállapítható, hogy az írószerek – egyetlen termék kivételével – megfeleltek a követelményeknek, hiszen bennük a nehézfémtartalom, illetve lágyítószer tartalom a jogszabályokban előírt felső határértéket nem lépte túl.
Tiltott lágyítószert tartalmazott viszont egy radír kiegészítő játékeleme, amely a reprotoxikus anyagot a felső határérték több, mint 100-szoros mennyiségében tartalmazta. A termék forgalomból való kivonása, illetve visszahívása haladéktalanul megtörtént.
Egyéb tekintetben a fogyasztóvédelmi hatóság már vizsgált írószer termékeket a korábbi években; akkor a véletlenszerűen megvizsgált radírok több mint 50 százaléka tartalmazott tiltott lágyítószert. Ehhez képest az idei vizsgálatok eredménye mindenképp pozitívnak értékelhető, és szükségszerűen a hatóság munkájának eredményességét tükrözi. Erről készült jelentésünket elérheti ezen a hivatkozáson.
Természetesen élhet. A termékkel összefüggő kifogást a vásárlás helyén a kereskedővel szemben kell előterjeszteni, lehetőleg minél hamarabb, a hiba felfedezését követően. Érdemes tehát a nagybevásárlás után otthon átnéznie a tanszereket, hogy ne érje csalódás a gyermeket a rossz, vagy használhatatlan eszköz miatt, illetve önt se érje anyagi kár. Panaszáról a kereskedő jegyzőkönyvet köteles felvenni, melynek másodpéldányát át kell adnia a fogyasztó részére.
Tanácsunk, hogy a blokkot, nyugtát, számlát, jótállási jegyet minden esetben (legalább hat hónapig, jótállásos termék esetében egy évig) őrizzük meg, ugyanis ezen dokumentumokkal tudjuk igazolni, hogy hol, mikor és mennyiért vásároltunk. Amennyiben szavatossági-jótállási jogainak a kereskedő vonakodik eleget tenni, jogainak érvényesítése érdekében bírósághoz vagy békéltető testülethez kell fordulnia. A békéltető testülethez fordulás az eljárás egyszerűsége, gyorsasága, valamint költségkímélőbb jellege miatt tekinthető kedvezőbb választásnak.
A tanszerekkel kapcsolatosan jellemzően nem érkeznek panaszok a hatósághoz, azonban az általános tapasztalat az, hogy az olcsóbb, silányabb minőségű termékek gyorsabban tönkremennek, elhasználódnak, akár már a megvételkor sem alkalmasak a megfelelő használatra, ezért hosszú távon gazdaságosabb egy jobb minőségű, megfelelő kivitelű terméket vásárolni.
A tanszerekkel kapcsolatos további tanácsokat olvashat az MNO blogon ezen és ezen a linken.
További hasznos információk: www.nfh.hu