A Kopról zengett a Man-ches-ter U-ni-ted

1971-ben kénytelenek voltak hazai pályaként használni a Liverpool stadionját a Vörös Ördögök.

Földi Bence
2017. 03. 12. 4:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hetvenes évek Angliája nem volt könnyű hely, Margaret Thatcher konzervatív kormánya nem nagyon foglalkozott a munkásosztály igényeivel a gazdaság helyrepofozása során, részben ez is hozzájárult a huliganizmus elharapódzásához.

A Manchester Unitednek is akadt gondja a drukkerekkel, már a megelőző évtizedben, 1965-ben kénytelenek voltak kitiltani néhány huligánt. „Nem hagyhatjuk, hogy egy kisebbség mindent tönkretegyen, és rombolja a klub, illetve szurkolói jó hírnevét” – idézte a FourFourTwo 2017. áprilisi száma a Vörös Ördögök ikonikus vezérének, Matt Busbynak az akkori mondatait. Mintha csak a szurkolói kártyák korának magyarországi klubvezetői mondatait olvasnánk

Az 1971–1972-es idény két mérkőzését semleges pályán volt kénytelen lejátszani a Manchester United a huligánok akciói miatt: az egyiket a Stoke City pályáját, a másikat az Old Traffordtól 45 kilométerre, a liverpooli Anfielden. A United drukkerei dühösek voltak, azt ígérték, szétkapják a liverpooli stadiont. Persze erre a helyiek sem voltak restek reagálni, kivonultak a pénteki meccs előtt az Anfield közelébe, hogy összecsapjanak a rivális szurkolóival. „Hatszáz skinhead csürhéje, akik közt lányok is akadtak” – írta a hamar szétoszlatott tömegről a Times.

Az Arsenal elleni bajnoki elején a híres Kop lelátó zsúfolásig telt a Vörös Ördögök drukkereivel, akik éltették csapatukat. Majd a két klub játékosainak melegítése közben ezerötszázan elözönlötték a pályát, át akartak jutni a londoniak szektoraihoz. A szervezők valahogy úrrá lettek a helyzeten, végül nagy bunyó sem alakult ki. A focisták jól teljesítettek, az Arsenal egy ollógóllal szerzett vezetést, de a United három találattal válaszolt és a tabella élére ugrott. A Liverpool stadionját hazai pályaként használva.

Egyébként sokan nem tették meg a 45 kilométeres távot Manchesterből. Akkortájt 47 ezren vettek részt átlagosan a Manchester United hazai meccsein, a liverpooli kiruccanáson viszont „csupán” 27 649-en vettek részt. A Stoke otthonában rendezett következő, szintén augusztusi hazai meccsre még kevesebben, 23 ezren voltak kíváncsiak.

A meccs hozadéka az lett, hogy a huliganizmus elleni hangulatot keltő média kihasználta a pályára rontó United-drukkerekről készült fotókat, így a szurkolók becsületén komoly csorba esett. „A látvány sokkal rosszabb volt, mint a valóságban, és nagyon jól jött a bulvársajtónak, amely örömmel keltett pánikot” – írta az FFT.

A két fél viszonya egyébként annyira megromlott a későbbiekben, hogy a bulvárlapok állatoknak nevezték a drukkereket, az első osztályt pedig erőszakligának. A huligánok viszont nem kullogtak el megszégyenülve, hanem még jobban felbátorodtak, a Vörös Ördögök szimpatizánsai élen jártak ebben.

Végül az 1974–1975-ös idényre hatalmas kerítések mögött találták magukat a futballszeretők. Ez pedig elvezet a Hillsborough-tragédiához, ahol a futballhuligánok miatt kihelyezett „ketrecek” mellett a szervezők hibái okozták 96 ’Pool-drukker halálát. A bulvársajtó – élen a The Sunnal – a rendőrök hamis álláspontját tényként közölte. A lapot ennek eredményeként tiltotta ki nemrég minden létesítményéből a Liverpool – az egész ügyről itt írtunk bővebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.