A Liverpool FC-nek két születésnapja is van: március 15-e és június 3-a. Hogy miért van nem hivatalos és hivatalos szülinapja is az idén 125 éves Liverpoolnak? Erről márciusban már meséltünk, de röviden a lényeg a következő. John Houlding, az Everton korábbi elnöke egy hosszadalmas vitát követően csapat nélkül maradt, de a lakásával szemközti Anfield az övé volt (a létesítmény korai éveiről itt olvashat bővebben, angolul). Houlding otthonában, a Stanley House-ban 125 éve, március 15-e estéjén megalapították az egyesületet, majd játékosok toborzásába kezdtek, és beadták a csatlakozási kérelmüket a Football League-be. Aztán 1892. június 3-án ismerték el hivatalosan a Liverpool Football Clubot, így az egyesület idén is akkor tartja majd hivatalos születésnapját.
A születésnapot a stadion bővítésével, új címerrel és utóbbi új mezen való szerepeltetésével is ünnepli a klub. A Vörösök csütörtökön bemutatták az új szerelést, amely inkább réginek és elegánsnak hat, mint modernnek. A klub egy remek videóban mutatta meg, hogy ért a PR-hoz és hogy valóban törődik a drukkerekkel: volt és jelenlegi Liverpool-focisták vittek egy-egy mezt a csapat nagy drukkereinek.
Ahogy a fenti videóban az idős rajongó fogalmaz:
„Ez úgy néz ki, mint a régi szereléseink!”
És valóban, amióta a Liverpool néhány évvel ezelőtt leszerződött a New Balance amerikai sportszergyártóval, rendre elegáns, régi időket idéző szereléseket láthattunk a csapat játékosain. A mostani néhány napja kiszivárgott, akkor azt írtam blogunk Facebook-oldalán, hogy szép-szép, de talán jobb lett volna, ha az idei mezhez hasonlóan a logó sárgás színével pingálják a pólóra a szponzori feliratot és az ujjak szegélyét.
Ám most, hogy mozgás közben is látni a mezt, telitalálatnak tűnik a fehér, főleg annak fényében, hogy a mostani mez színe néhány árnyalattal sötétebb piros, mint amit az elmúlt esztendőkben láthattunk. Ez szintén a régmúlthoz való visszatérést jelzi, ahogy az is, hogy a mezen hosszanti csíkok is találhatóak, ahogy a nyolcvanas években, a Liverpool legsikeresebb időszakában is. Újdonság lesz a mezek hátán lévő felirat és szám stílusa is, ezt a következő szezontól változtatta meg a Premier League. A szerelésen – miként a New Balance-nál mindig – ismét jelzik a 96-os számot, amely a Hillsborough-tragédiában elhunyt 96 Liverpool-drukkerre utal. A tragédiáról itt írtunk bővebben:
A közelmúltban az is feltűnhetett a rajongóknak, hogy a mezeken a korábbi csapatcímert használja a Liverpool, miközben másutt a jelenlegi logó bukkan fel. A klub azt ígérte, új címert alkot meg a 125. születésnapra, de annál némileg több kreativitást vártam volna, hogy mindkét címervariáns mellé odahajították, hogy „125 years, 1892–2017”. A mezen nem néz ki rosszul, de az újabb címernél kifejezetten hülyén fest, így azért maradt némi hiányérzete az embernek
A tavaly november végén visszavonulását bejelentő klublegendával, Steven Gerrarddal kapcsolatban két érdekes hír is napvilágot látott az elmúlt napokban. Az egyik, hogy ő is magára ránthatja majd az új mezt, miután elutazik a Liverpool első keretével az előszezonban Ausztráliába, ahol életében először játszhat is majd Jürgen Klopp kezei alatt. Reméljük, nem lesz majd túl jó, hiszen akkor hónapokig hallhatjuk majd a nem túl sok ésszel, de annál több érzelemmel megáldott drukkerektől, hogy „Azonnal igazoljuk le Stevie G-t!”
A másik fontos hír, hogy a januárban a Liverpool akadémiáján munkát kapó Gerrard előrébb lépet egyet a csapat edzőinek rangsorában, miután a klub bejelentette, nyártól ő irányítja a Liverpool U-18-as fiúcsapatát. Gerrard Neil Critchey-t váltja a feladatkörben, aki az U-23-asokhoz került fel. Gerrard a Liverpool honlapjának elárulta, máris rengeteget tanult az akadémián, de ő és Alex Inglethorpe – a Liverpool utánpótlásigazgatója – is úgy érezték, itt az ideje, hogy saját csapatot vezessen.
A különféle feladatokban a klubnál dolgozó Gerrard előrelépése azért is fontos, mert elindult az első csapat irányítása felé vezető úton.
Ha jól dolgozik az U-18-asoknál, következhet az U-23-as korosztály, azaz a tartalékcsapat. Onnan pedig már csak egy lépés a felnőtt alakulat, de láttunk már olyat, aki ezt a lépcsőfokot kihagyta, mégis remek edző lett – gondoljunk csak Dárdai Pálra, aki a Hertha BSC U-16-os csapatától ugrott a magyar válogatott szövetségi kapitányi posztjára.
A 36 éves exfocista, egyébként régóta készül edzői feladatra. Önéletrajzi könyvében is vallott erről, ifiknél töltött gyakornoki ideje alatt kiszúrta az azóta az első csapatba is berobbant Trent Alexander-Arnoldot.