„Felhívtam, és azt mondtam neki, szégyellnie kellene magát már azért is, hogy ilyet kér. »Már maga a tény is n n, hogy ezt felhozta, csak rontott a helyzeten«” – jelentette ki a Liverpool Echónak Margaret Aspinall. A 96 drukker életét követelő Hillsborough-tragédiában 18 éves fiát elveszítő asszonyt az bőszítette fel, hogy a Futballszakírók Egyesülete arra kérte a Liverpool és az Everton angol focicsapatokat, fontolják meg a The Sun kitiltásának visszavonását.
Amint arról beszámoltunk, a Liverpool februárban tiltotta ki minden létesítményéből a bulvárlapot annak 1989-es, Hillsborough-tragédia utáni híradásai miatt. Április közepén a szintén liverpooli Everton is csatlakozott a városi riválishoz, miután a The Sun publicistája cikkében gorillához hasonlította az egyébként nigériai felmenőkkel is bíró középpályást, Ross Barkley-t. A felekhez egy harmadik Mersey-parti egyesület is társult, az ötödik ligában „vitézkedő” Tranmere Rovers szintén Hillsborough miatt tiltotta ki létesítményeiből a lapot, amely az előző két szezonban egyébként nem is küldött hozzájuk tudósítót.
A Futballszakírók Egyesülete a vezetőségi ülését követően közleményt adott ki pénteken, amelyben azt írta, aggódik, amiért két Premier League-klub, a Liverpool és az Everton is kitiltotta a The Sunt. „A szervezet azt érzi, hogy tagjait, a futball-szakújságírókat méltánytalanul büntetik meg olyan tettekért, amelyekhez nincsen közük” – áll a kommünikében. Arra kérik a klubokat, hogy egyeztessenek velük és a ligával a tiltás feloldásáról. Mint írják,
a Futballszakírók Egyesülete mindig is alapelvként tekintett arra, hogy minden tagjuknak joga legyen elvégezni a munkáját, és ne legyenek kitiltva sehonnan amiatt, amit nem követtek el.
Más kérdés, hogy a The Sun munkatársai követték el ezeket a tetteket, így aki ehhez a laphoz megy sportújságírónak, annak számolnia kell azzal, hogy Liverpool városában nem bánnak vele kesztyűs kézzel. Margaret Aspinall is kiakadt, a fent idézett nyilatkozatában arra utalt, hogy felhívta Patrick Barclayt, a Futballszakírók Egyesületének elnökét. Aspinall leszögezte, hogy a Liverpool a drukkerekhez és a kilencvenhatok családjaihoz lojális, nem az egyesülethez.
„Voltak olyan kivételek a sportújságírók között, akik támogattak bennünket az [igazságért folytatott küzdelemben] az évek során, de a The S*n nem tanult a leckéből, ahogy láthattuk a Ross Barkley-cikkből”
– írta az asszony. Barclay az Echónak nyilatkozva válaszolt Aspinall szavaira, elmondása szerint minden szimpátiájuk a Hillsborough-tragédia érintettjeié. „Magam is voltam a Hillsborough Stadionban, nagyon jól tudom, hogy miként gondolkodnak róla a tagjaink, és hogy mi történt a tragédia után” – jelentette ki az egyesületi elnök. Állítása szerint csak szerették volna szimpátiájukat kifejezni azon kollégáiknak, akik szeretnék végezni a munkájukat. Hozzátette, vezetőségük 24 tagja támogatta a közlemény kiadását, közülük ketten a The Sun alkalmazottjai. Mint mondta, szívesen megszavaztatná az összes – mintegy 340 – tagjukat is a kérdésről.
Míg a Futballszakírók Egyesülete próbálná eltörölni a kitiltást, egyesek kiszélesítenék a hatályát az összes Premier League-csapatra. Egy, a Change.org-on futó online petíció, amelyet már 13 ezren írtak alá – köztük e sorok írója is –, arra kéri a ligát, hogy az angol első osztály összes csapatának minden létesítményéből tiltsa ki a bulvárlapot. Ezzel a brit futballvilág megmutathatná, hogy a lap hazug és gyűlölködő anyagai elfogadhatatlanok – írták az aláírásgyűjtés kezdeményezői.
A Hillsborough-tragédiát követően a hatalom nem abban volt érdekelt, hogy segítsen az érintett családokon – éppen ellenkezőleg. A konzervatív Margaret Thatcher miniszterelnök gazdaságot megmentő intézkedései nyomán széthullott brit társadalom munkanélkülijeinek százezrei vezették le frusztrációjukat huliganizmus formájában. Thatcher és a brit rendőrség azonban nem az okok felszámolásával, hanem tüneti kezeléssel viszonyult a jelenséghez. A futballszurkolókat potenciális veszélyforrásnak tekintették, a démonizáló gépezet pedig beindult, és ebben komoly szerepe volt az ausztrál médiamágnás, Rupert Murdoch sajtóbirodalmának.
Zászlóshajója, a The Sun című bulvárlap a Hillsborough-tragédiát követően az élen járt a Liverpool szurkolóinak hibáztatásában. Írtak például ittas drukkerekről, akik levizelték a rendőröket. Nos, egy független vizsgálóbizottság, a Hillsborough Independent Panel 2013-as jelentése óta már tudjuk, hogy a The Sun hazudott. Kiderült az is, hogy a rendőrség szintén beszállt a thatcheri ultraellenes propagandaháborúba: tanúvallomásokat hamisított, és hamis információkat juttatott el a sajtóhoz, amely végül a szurkolókra hárította kilencvenhat ember halálának felelősségét.