Oroszország állami finanszírozású globális televíziós vállalata, az RT ismét nagyot húzott. Az Oroszországon kívül az oroszokról kialakult képet javítani szándékozó cég leszerződtette a Liverpool egykori sztárját, Stan Collymore-t – áll az RT lapunknak is kiküldött közleményében. Az exfocista az idén június-júliusban tartott vb-főpróba, a Konföderációs Kupa RT-s házigazdája lesz, ez az első közös projektje az orosz tévével.
Collymore már el is utazott Szentpétervárra, ahol részt vett a Konföderációs Kupa park megnyitóján rendezett különleges focimeccsen. Az eseményt követően beszélgetett a Liverpool és az ausztrál válogatott egykori ászával, Harry Kewellel, valamint Marcel Desailly-vel is, aki korábban a francia nemzeti tizenegyben rúgta a bőrt – világbajnok és Európa-bajnok is lett a gall kakasokkal.
Collymore munkája során ellátogat a három másik rendező városba – Moszkva, Kazany és Szocsi –, fontos meccsekről tudósít majd, emellett forgat majd színfalak mögötti videókat az RT nézőinek. A mindössze háromszoros angol válogatott exfocista a közleményben idézett szavai szerint örül az új munkájának – korábban is szakkommentátorként, tévés megmondóemberként dolgozott –, reméli, hogy sok sztárt meginterjúvolhat majd.
„A foci az életem, alig várom, hogy találkozzak majd a rajongókkal és felfedezhessem ezt a csodálatosan szép és sokszínű országot”
– jelentette ki.
Szép szavak, nyilván a tisztesség is mondatja vele, másrészt az RT eljárása – miszerint szerződtetnek egy külföldön is ismert sztárt – nem újdonság. A televíziós vállalat ugyanis azzal épített világszerte befolyásos médiabirodalmat, hogy orosz közpénzből szerződtetett nemzetközi szinten is ismert, külföldi tévéseket, akik komoly véleményformáló erők világszerte. Ilyen volt például a CNN-nél befutott talkshow-király, Larry King; vagy a WikiLeaks-kiszivárogtatások mögött álló Julian Assange.
A csatorna nagyon ügyesen adagolja az orosz imázsépítést: nívós programok közé rejtik el az efféle műsorokat, így az ember észre sem veszi, hogy hirtelen már orosz propagandát néz a tévében.
Emellett a csatorna (illetve csatornák, több regionális adása is van az RT-nek) igyekszik mindenféle technikai újítást is használni, 2013-ban például ők lettek az első tévé a YouTube-on, amelynek videói elérték az egymilliárd megtekintést. Collymore is nyilván az RT nívóját emeli majd, egyes felmérések szerint az Egyesült Államokban ugyanannyi ember – 85 millió fő – láthatja majd, mint amennyien CNN-t néznek. A még Schmidt Mária előtti Figyelő tavaly júliusban azt írta, az orosz propagandagépezet zászlóshajója 200-300 millió dollárból működik egy évben.
Nem csoda, hogy tavaly novemberben az Európai Parlament elfogadott egy határozatot, amely az Iszlám Állam agitációjával említi egy napon az orosz tévéadókat. A lengyel kezdeményezésre benyújtott, fideszes politikusok által is megszavazott szöveg
azt kéri a tagállamoktól, hogy harcoljanak az iszlamista és az orosz propagandatevékenység ellen, és ebből a célból fordítsanak pénzt a „tudatosság emelésére”, oktatásra, valamint a helyi és online média, valamint az oknyomozó újságírás támogatására.
Ilyen csatornához szerződött most Stan Collymore, aki 1995 nyarán szerződött a Liverpoolhoz a Nottingham Foresttől, akkori angol átigazolási rekordot jelentő 8,5 millió fontért. A támadó debütálásakor betalált a Sheffield Wednesday ellen, majd két éven át szórta a gólokat: 2,5 meccsenként megzörgette az ellenfél hálóját. Jól együtt tudott működni Robbie Fowlerrel és Ian Rush-sal. Második szezonjában már nem ment olyan jól neki, Patrik Berger és a feltörekvő Michael Owen kiszorította a kezdőből Roy Evans edzősködése alatt. El is adták hétmillióért az Aston Villának, akkoriban ez volt a legdrágább eladása a Liverpoolnak. Collymore 2007-ben lett tévés személyiség, az elmúlt tíz évben szinte folyamatosan képernyőn volt.