Baráti beruházás?

2001. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Közalapítvány legnagyobb beruházást igénylő programjában is kiemelt szerepet kapott a Szikszai család. A Szikszai Tibor érdekeltségébe tartozó vállalkozás, a Bau Vertikal Kft. nyerte az előző kormányzati ciklusban a Munkaügyi Minisztérium által támogatott milliárdos iskolaberuházás kivitelezését. A lapunkban is ismertetett ügyek miatt a közalapítvány az alapítói jogokat gyakorló Ifjúsági és Sportminisztériumhoz fordult.A Kiss Péter vezette Munkaügyi Minisztérium 1996-ban megállapodott a közalapítvánnyal, hogy megvalósítja a fogyatékos fiatalok szakképzésére és oktatására kidolgozott programot. Ismeretes: Kiss Péter korábban a Demisznél, illetve a BIT-nél is vezető posztot töltött be, Varju Lászlóhoz, a közalapítvány akkori elnökéhez hasonlóan.A három – nyíregyházi, balassagyarmati és sövénykúti – tagintézményből álló rehabilitációs és szakképző hálózat kialakításának költségeit a munkügyi tárca állta: 1997 és 1999 között 1,395 milliárd forintot utalt a felügyelete alá tartozó Munkaerő-piaci Alapból a közalapítványnak.A sövénykúti és a balassagyarmati iskolák kivitelezési munkálataira kiírt pályázaton a Szikszai Tibor érdekeltségébe tartozó Bau Vertikal Kft. került ki győztesen. Szikszai Tibor testvére Szikszai Lászlónak, annak a vállalkozónak, aki a lapunkban korábban ismertetett ügyletekkel több közalapítványi ingatlan tulajdon- vagy hasznosítási jogát szerezte meg. Mint azt szintén megírtuk: Szikszai László üzlettársa a Torgyán-féle kazettaügyet kirobbantó Deésy Gézának. A kiviteli tervek elkészítésére pedig a Szikszai család egy másik érdekeltsége, a korábban már több ingatlanügyben szereplő Profil Projekt Kft. kapott megbízást a közalapítványtól.A számvevőszék az iskolákkal kapcsolatos ügyleteket is részletesen vizsgálta. Megállapította: nem volt szakmai indoka annak, hogy ezt a feladatot a közalapítvány valósítsa meg. Arra is fényt derítettek, hogy a Munkaerő-piaci Alaptól kapott csaknem 1,4 milliárd forintos támogatást a közalapítvány nem megfelelően használta fel. Ráadásul a közalapítvány azzal az indokkal értékesített áron alul több ingatlant, hogy az iskolai beruházásnál finanszírozási problémákkal küzd.A számvevőszék által vizsgált, Zamárdiban található gyermeküdülő is ilyen sorsra jutott: az ingatlant 1999. március 31-én a közalapítványi tulajdonban lévő Talent Szervező Kft. áron alul eladta az iskolaberuházások kivitelezését elnyerő Bau Vertikal Kft.-nek. A számvevőszék ismételten megállapította, hogy a közalapítvány ennél az ügyletnél is jelentős vagyonvesztést könyvelhetett el.A Szikszai család és a közalapítvány korábbi kuratóriumának kiváló és bizalminak mondható kapcsolatát jól tükrözi, hogy a család „rátette a kezét” a Balaton frekventált helyén, Balatonszemesen lévő, egykor szintén közalapítványi üdülőre is, vagyis a tulajdonába került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.