Sejthalál a középpontban

Sydney Brenner és John E. Sulston brit, valamint H. Robert Horovitz amerikai kutató nyerte az idei orvosi Nobel-díjat. Az indoklás szerint a kitüntetéssel a szervfejlődés génszabályozásának és a programozott sejthalálnak a kutatásában elért eredményeiket ismerték el. Sydney Brenner és John E. Sulston brit, valamint H. Robert Horovitz amerikai kutató nyerte az idei orvosi Nobel-díjat. Az indoklás szerint a kitüntetéssel a szervfejlődés génszabályozásának és a programozott sejthalálnak a kutatásában elért eredményeiket ismerték el.

Hírösszefoglaló
2002. 10. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három kutatónak sikerült azonosítania a szervek fejlődését, illetve a sejtek önpusztító folyamatát befolyásoló legfontosabb géneket. A felfedezések új fénybe helyezték bizonyos betegségek kialakulását, az AIDS-et, a hűdéses rohamokat és az idegsorvadásos kórképeket is beleértve – adta hírül az MTI.
A 75 éves Sydney Brenner, a kaliforniai Berkely Egyetem Sejttudományi Intézetének kutatója új utakat nyitott azzal, hogy bebizonyította: a különböző sejtmutációk meghatározott génekhez kötődnek, s azok génspecifikus módon alakítják az egyes szervek fejlődését. A 60 esztendős John E. Sulston a cambridge-i egyetemen – férgeken kísérletezve – elsőként azonosította a sejthalál folyamatát befolyásoló mutáns gént. Az 55 esztendős amerikai H. Robert Horvitz, az amerikai Massachusetts Institute of Technology munkatársa kísérleteivel rávilágított az egyes sejtek kölcsönhatására a sejthalál folyamatában, és bebizonyította, hogy ugyanazok a gének működnek az emberi szervezetben is.
Magyar, illetve magyar származású tudósok ez idáig háromszor kaptak orvosi Nobel-díjat. 1914-ben Bárány Róbert, 1937-ben Szent-Györgyi Albert, 1961-ben pedig Békésy György.

A sejthalál természetes folyamat: mind a túl sok, mind a túl kevés elhalt sejt betegségek forrása lehet. A rák (karcinóma) esetében például a beteg sejtek elpusztítása nem elég gyors ütemű. A sejtpusztulás folyamatát a Nobel-díjasok egy különleges fonálféreg, a Caenorhabditis elegans segítségével tanulmányozták. A mintegy egy milliméter hosszúságú apró lényt Sydney Brenner még a 60-as években választotta ki kutatásai „alanyává”.

Christiane Nüsslein-Volhard, az orvosi Nobel-díj 1995. évi kitüntetettje a német hírügynökségnek nyilatkozva csodálatra méltónak nevezte brit és amerikai kollégái munkáját: ha például John Sulston nem végezte volna el olyan alaposan a fonalféreg géntérképének felállítását, akkor nem lehetett volna egyhamar megfejteni az emberi genomot sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.