Elmaradt végrehajtás Eleken

Mégsem került kalapács alá tegnap Bakos Róbert eleki kistermelő családi háza, mert a helyi termelők összeadták, majd kifizették a család több mint négyszázezer forintos tartozását. Ez lett volna az első olyan bírósági végrehajtó intézkedés, amelynek során jelzálogjog érvényesítésével, ingatlanárverezéssel akarta a kereskedőcég a követelését teljesíteni.

Vadas Ernõ
2002. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Vadas Ernő
Megállapodást kötöttek a békési gazdák 2000-ben Békési Gabona Rt.-vel, amely később beolvadt az Agrograin Rt.-be, ám az akkori belvizes és aszályos időszak miatt a termelők a szerződésben meghatározott gabonamennyiséget nem tudták leszállítani a részvénytársaságnak. A cég bíróság útján jóvátételre kötelezte a tehetetlen kistermelőket. A gazdák már többször tüntettek a szerintük jogszerűtlen eljárás ellen, s tegnap is ezt tették Gyulán, a Békés Megyei Bíróság Végrehajtó Irodája előtt. Bakos Róbert eleki kistermelő családi háza került kalapács alá.
A végrehajtó iroda előtt ácsorgó, hasonló sorsú gazdák szomorúan elevenítették fel eladósodásuk történetét. Belvíz- és aszálykár miatt a szerződéseikben vállaltnál alacsonyabb mennyiségű gabonát szállítottak le, ezért a Békési Gabona Rt. bírósági úton fedezetvásárlási kötelezettség érvényesítése miatt indított eljárást velük szemben. – A fedezetvásárlási kötelezettség anynyit jelent, hogy terméscsökkenés esetén a szerződésben rögzített és a beszállított gabonamennyiség közötti különbözetet a piacról kellett volna beszereznünk – mondja egy barázdált tenyerű öregember, majd elnyomja a cigarettáját a latyakos földön.
A gabonaügy azután robbant ki, hogy a Békési Gabona Rt. a szerződésben rögzített teljes gabonamennyiséget értékesítette a nemzetközi gabonapiacon. Mivel a cég a betakarításkor a termésnek csak egy részét tudta megszerezni azoktól a termelőktől, akikkel szerződést kötött, a hiányzó mennyiséget jóval drágábban a külföldi piacokról, illetve tőzsdékről kellett megvásárolnia. A bíróságon érvényesítette követelését, s peres eljárásban hektáronként
30–45 ezer forintos fedezetvásárlási összeg vagy kötbér megfizetésére kötelezte a leszerződött termelőket. Miután határidőre nem tudtak fizetni, a kereskedőcég végrehajtási eljárást kért velük szemben. A napokban éppen két eleki kistermelőn, Bakos Róberten és Fodor Józsefen egyaránt csaknem négyszázezer forintot követel a gabonafelvásárló cég.
Tegnap a szándékok szerint Bakos Róbert eleki kistermelő családi háza került volna kalapács alá. A gyulai végrehajtó iroda előtt a dél-békési gazdák összeadták, majd kifizették Bakos több mint négyszázezer forintos tartozását. Az ügy pikantériája, hogy az illető 445 ezer forintos tartozása másfél évvel ezelőtt még csak 214 ezer forintos volt, azonban a magas kamat mára megduplázta a kártérítési alapot. Az adományozók egyenként néhány ezer forinttal segítettek a háromgyermekes családapán, aki könnyeivel küszködve fogadta el a segítséget. A rokonság soraiból többen másfél havi minimálbérrel járultak a tartozás kiegyenlítéséhez. A saját bevallása szerint életvidám alkatból lelkileg megtört kistermelővé lett ember másfél esztendeje nem gazdálkodik 5,7 hektáros földjén, inkább bérbe adja 40 mázsa kukoricáért. Ezzel a jószágoknak egész esztendőben garantálni tudja a száraztakarmányt. Az eleki gazda a kormány segítségét is várja. Közben az édesanya megjegyzi: jómaga a bíróságtól azt várja, hogy igazságosan és az érvényben lévő törvények szerint ítélkezzen. Az idős asszony szerint a gazdákat ellehetetlenítő ítéletet hozó választott bíróság nem a hatályos törvények szerint hozta meg döntését, ugyanis – s elővesz egy agyongyűrt papírost a kabátzsebéből – a polgári törvénykönyv 246. paragrafusának 3. bekezdése kimondja: „…nem teljesítés esetén a kikötött kötbér érvényesítése a teljesítés követelését kizárja.” Az idős hölgy elmondta: ez a mondat a mai napig érvényben van, s ez alapján a kötbér kifizetése után a termelő már nem köteles leadni a kereskedőnek a gabonát. Így büntetni sem lehet.
– Nem merte a végrehajtó Eleken rendezni az árverést, mert a fél faluval meggyűlt volna a baja – állítják a demonstrálók.
– A családi házamra, a fiam lakására, az összes földemre s gyakorlatilag minden ingóságomra rátették a jelzálogot – panaszkodik egy őszes hajú férfi, Fodor József, aki ellen eddig még nem rendelték el a végrehajtást, ám csaknem négyszázezer forintos tartozása van.
Fodor az uniós csatlakozásról kezd beszélni. Szerinte a tagfelvétel után a kistermelők megélhetése még nehezebbé válhat.
Nekik pedig a föld maradt. Semmi más.
*
Az Agrograin Rt. 2000-ben Békés megyében 500 szerződést kötött kukorica szállítására, ami az aszályproblémák miatt csak részben teljesült; a cég igyekezett minden termelővel megállapodni, és a szerződések kilencven százaléka kompromisszumos megállapodás alapján, békességben teljesült – tudatta a cég közleményben, Bakos Róbert házának árverezésével kapcsolatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.