Észak-Korea vasárnap látszatra először ismerte el, hogy atomfegyverrel rendelkezik, a dél-koreai és japán hatóságok, valamint a nyelvészek azonban bizonytalanok a phenjani rádióban közzétett „vallomás” jelentését illetően. A phenjani rezsim ugyanis rendszeresen olyan kifejezéseket használ fegyveres erőivel kapcsolatban, amelyek nélkülözik a konkrétumokat.
A rádió az adást rögzítő Yonhap dél-koreai hírügynökség szerint vasárnap este jelentette be az Egyesült Államokat bíráló kommentárban: Észak-Korea „eljutott odáig, hogy erős katonai infrastruktúrával rendelkezik, beleértve az atomfegyvereket is, hogy megvédje szuverenitását és létezési jogát a fokozódó amerikai nukleáris fenyegetésekkel szemben”.
Ugyanakkor – jelezte a dél-koreai hírügynökség – a rádió által használt „eljutott odáig, hogy rendelkezik” koreai szókapcsolattal Phenjan már élt nukleáris fegyverkezéssel kapcsolatos múltbeli nyilatkozataiban, amit később a hivatalos észak-koreai hírügynökség (KCNA) „úgy tolmácsolt”, hogy „joga van”, amivel tulajdonképpen visszatért az atombomba birtoklásának cáfolatához.
A Yonhap hozzátette: nem biztos abban, hogy a phenjani rádióban elhangzott közleményben Észak-Korea valóban elismerte, hogy atomfegyverrel rendelkezik, hangsúlyozva: kétségesnek tartja, hogy az észak-koreai rezsim éppen egy ilyen csatornát választana egy meglehetősen radikális lépésre.
Az észak-koreai szóhasználatot aprólékosan tanulmányozzák nyelvészek is. „Arra a következtetésre jutottunk, hogy a megfogalmazást bizonyos jelzésnek szánhatták, de nyelvileg kétértelmű, és a kétely árnyéka nélkül nem mondhatjuk, hogy Észak-Korea ténylegesen ezt akarta mondani” – fejtette ki a dél-koreai nyelvészeti akadémia.
A szöuli országegyesítési minisztérium illetékese úgy nyilatkozott: bár az elemzés még nem fejeződött be, valószínűleg rosszul fogalmazták meg a szöveget. A tisztségviselő szerint a bemondó hangsúlya vezette félre a dél-koreai hallgatókat. A Yonhap nem tartja kizártnak a szándékos megtévesztést, de a bemondó botlását sem. (Az etnikailag homogén 48 millió dél-koreai és 22 millió észak-koreai ugyanazt a nyelvet beszéli, a kiejtésben azonban jelentős eltérések vannak.)
Az észak-koreai médiára szakosodott, tokiói székhelyű Radio Press hírügynökségnek ugyancsak nehézségei támadtak a közlemény elemzésében. Végül azt szűrte le, hogy a mostani közlemény nem tért el az október 25-én tett phenjani kijelentéstől, amely szerint Észak-Koreának joga van atomfegyverek birtoklásához.
***
Oroszország is aggódik. Moszkvai hivatalos források komoly aggodalmuknak adtak hangot az Észak-Koreából érkező ellentmondásos hírek miatt. Orosz katonai szakértők azonban az Egyesült Államok politikai szándékát vélték hétfői nyilatkozataikban felfedezni az észak-koreai nukleáris programra irányuló feltételezések mögött. Mihail Krejmer, az orosz katonai szakértők kollégiumának elnöke szerint semmilyen közvetlen bizonyíték nincs Phenjan nukleáris fegyverkezési programjára. A szakértő úgy vélte, hogy azok az észak-koreai rádióadások, amelyekre Washington hivatkozik, vagy propagandacélokat szolgáltak, vagy fordítási hiba csúszott a szövegbe. (MTI)
Elképesztő dolgot talált a vámhatóság a csempészeknél
