Elkészítették Északkelet-Magyarország befektetésösztönzési programját, amely PHARE-támogatást nyert. Háromévi tevékenységük eredményeként a szakemberek befektetésösztönzési stratégiát dolgoztak ki, s a teljes fejlesztési régió főbb jellemzőit, befektetési előnyeit bemutató kiadványt hoztak létre. Segítségével magyar, német és angol nyelven, áttekinthető módon mutatják be a régió sajátosságait, gazdasági potenciálját, fejlesztési lehetőségeit és elképzeléseit, befektetési környezetét, valamint a gazdaságfejlesztésben meghatározó szerepet játszó szervezeteket.
A három országgal (Szlovákia, Ukrajna, Románia) határos Északkelet-Magyarország az Európai Unió keleti hídfője lesz. A több mint 31 ezer négyzetkilométernyi terület Magyarország egyharmada, 2,8 millió lakosa pedig az ország népességének 28 százalékát teszi ki. Hazánk szóban forgó részén 989 település található, amelyek közül 79 város.
A régióban 33 ipari park és hat vállalkozási övezet található. A befektetők jelentős támogatásokat, kedvezményeket vehetnek igénybe, például a decentralizált, a központi, valamint az uniós forrásokból. A területen kiépített gazdaságfejlesztési és területfejlesztési intézményrendszer, kistérségi társulások, megyei és regionális fejlesztési ügynökségek, kamarák, helyi vállalkozásfejlesztési központok tevékenykednek.
A térség kiemelkedő oktatási-képzési rendszerrel, nagy hagyományokkal rendelkező felsőoktatási centrumokkal, kiépített alap- és középfokú oktatási rendszerrel és hatékony átképző intézményhálózattal rendelkezik. A régióban nagyszámú fiatal, szakképzett, illetve képezhető munkaerő él. Távlati stratégiaként az északkelet-magyarországi régió gazdasági fejlődését a külső befektetések számának növelésével is fokozni kívánják. Ettől a foglalkoztatás növekedését, az életszínvonal és a versenyképesség javulását várják.
Közvetlen célként fogalmazták meg a régió és benne a megyék ismertségének és pozitív képének megalkotását; a potenciális befektetők figyelmének felkeltését a kínálkozó lehetőségek iránt. A sikerhez intézményfejlesztést, befektetési kooperációt, információ–technológia beruházásokat hajtanak végre. Erre azért is nagy szükség van, mert hazánk e része számos egyedi turisztikai nevezetességgel, műemlékkel, történelmi és néprajzi tradícióval, nemzeti parkkal, gazdag termál- és gyógyvízkinccsel és történelmi borvidékkel bír.
Nagy gondot fordítanak a humánerőforrás fejlesztésére, a befektetésösztönzéssel összefüggő szakismeretek elsajátítására, a marketingeszköz-rendszer kidolgozására.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
