Furcsa sakkjátszma

Dévényi István
2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elnöknek lenni jó. Megyei elnöknek meg pláne. Márpedig az ember nem szívesen mond le a jó dolgokról – még akkor sem, ha polgári értékeket valló politikus –, sőt ha veszélyben érzi őket, mindenféle alkura is kész. Kuti Csaba, a Veszprém Megyei Közgyűlés ma délután megválasztandó elnöke például megegyezett a szocialistákkal, amely megmozdulást a kormányzatilag meghirdetett árokbeásás jegyében akár példamutató gesztusnak is tekinthetnénk. Kuti Csaba MDF-es párttársai, illetve a megyei önkormányzat fideszes képviselői azonban egészen mást gondolnak az ügyről.
A helyzet – amelyben az alku megköttetett – ugyanis finoman fogalmazva is kényes: a választópolgárok akaratából a veszprémi közgyűlésben tizenhét szocialista, tizenhét fideszes, három szabad demokrata és három MDF-es képviselő szerzett mandátumot. S mivel egyik oldalnak sincs többsége, joggal hihette minden közélet iránt érdeklődő veszprémi, hogy megyei ügyekben hosszas egyeztetések várhatók. Ám csalódniuk kellett.
– Három nappal ezelőtt még a tűzbe mertem volna tenni a kezemet Kuti Csabáért – mondja Hermann István, a csalódottak egyike. – Épp vidékről tartottam az otthonom felé, amikor értesültem a megállapodásról, s annyira sokkolt a hír, hogy a mai napig nem tudom, miként is keveredtem haza.
A pápai Jókai Mór Városi Könyvtár igazgatója ugyanakkor óvatosan fogalmaz.
– Habár úgy látszik, hogy már minden eldőlt, a végső tanulságot csak a közgyűlés alakuló ülése után vonhatjuk le. Azt azonban máris leszögezhetjük, hogy mindaz, amire a szocialisták és Kuti Csaba is hivatkozik, tehát az önkormányzat működőképességének megteremtése, nem valóságos indok. A megyei önkormányzat ugyanis a húsz-húsz képviselő miatti patthelyzetben is működhetne az előző elnök, vagyis Kuti Csaba irányításával mindaddig, amíg a képviselők meg tudják választani az új elnököt. Ugyanez érvényes a baloldaliak másik vesszőparipájára, a költségvetésre is, mert a döntésképtelenség megszűnéséig a tavalyi költségvetés maradhatott volna életben. Nem beszélve az alelnöki posztokról, mert azt már valóban semmi nem indokolja, hogy Kuti Csaba mindkét helyettesét a Magyar Szocialista Párt jelölje.
Vagyis Kuti Csabának nem kellett volna mindenáron megegyeznie a szocialistákkal – teszi még hozzá az MDF-es politikus, majd elárulja, hogy a megyei választmány ülésén Antall József volt miniszterelnök portréjával szemközt ülve hallgatta párttársát, s a képre nézve bizony elszégyellte magát.
A hír hallatán Áldozó Tamásnak, a Fidesz megbízott frakcióvezetőjének ellenben nem a lelkiismeretével, hanem inkább a dühével kellett megküzdenie. Mert a fideszesek is arra számítottak, hogy a választási eredmények ismeretében egyenrangú partnerként vehetnek részt az egyeztetéseken.
– Kedd reggelre kidolgoztuk az elképzelésünket. A Kutival közösen tartott megbeszélésen mind a négy párt képviselői megjelentek, ám semmiféle előrelépést nem értünk el. Holott mi csak azt szeretnénk, ha arányosabb lenne a felelősségmegosztás. A Fidesz javaslata szerint tehát három alelnök, egy fideszes és két szocialista tevékenykedne a közgyűlésben, s a bizottságok létszáma és tagságuk összetétele is jobban tükrözné az egyenlő erőviszonyokat.
A frakcióvezető úgy véli, az lenne a legdemokratikusabb megoldás, ha a bizottságokban négy-négy, mégpedig két jobboldali és két baloldali belsős tag dolgozhatna, továbbá a külsős tagokat is egyenlő arányban jelölnék, s a kilenc bizottság élére öt, az MSZP–SZDSZ, valamint négy, a Fidesz–MDF által jelölt elnök kerülne. A szocialisták elképzelése értelmében ugyanis tíz bizottság alakulna, amelyek közül négyet vezetne MSZP-s, hármat fideszes, kettőt szabad demokrata, egyet pedig MDF-s képviselő.
Áldozó Tamás ugyanakkor azt is sérelmezi, hogy a közgyűlés szervezeti és működési szabályzatának módosítása miatt a képviselőket megfosztják attól a lehetőségtől, hogy módosító indítványaikat az önkormányzat ülésein terjesszék elő, mivel az új szabályozás értelmében erre csak az ülés előtt huszonnégy órával lesz lehetőségük.
– Hogy a szocialistáknak legyen idejük megszervezni a szavazást – magyarázza Áldozó Tamás, véleménye szerint mi indokolja a szabályzatváltoztatást.
Puszta István MSZP-s képviselő viszont állítja: nincs abban semmi különös, hogy pártja megegyezett a háromfős MDF-frakció kétharmadával.
– A patthelyzetet fel kellett oldanunk, mert a működőképes megyei önkormányzat mindannyiunk érdeke. S korrekt alkut kötöttünk, hiszen két alelnökünk mellett az ellenzéki MDF adhatja a közgyűlés elnökét.
Hasonló szellemben nyilatkozott Kuti Csaba is, aki egy tájékoztatón kifejtette: ahhoz, hogy az együttműködést ne hátráltassa ideológiai nézetkülönbség, az MSZP, az SZDSZ és az MDF frakciója megfogalmazta azokat az alapértékeket, amelyeket mindhárom párt el tud fogadni. Arról azonban, hogy a három pártnak elfogadható alapértékek Kuti Csaba személyén kívül mit jelentenek, az érintettek nem beszélnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.