Várhatóan vasárnap érkezik a spanyolországi olajkatasztrófa helyszínére a Nautili francia tengeralattjáró, hogy megállapítsa: szivárog-e még az olaj a múlt héten kettétört és elsüllyedt Prestige tankerből – jelentette a BBC. Az olajszállító 77 ezer tonnányi szállítmányából – becslések szerint – már 20 ezer tonna ömlött a tengerbe.
Franciaország és Spanyolország megállapodott abban, hogy szükséges a túlkoros tengerjáró olajszállító hajók tüzetes vizsgálata.
Ezen felbuzdulva Franciaország Észtországot is felkérte egy öreg olajszállító hajójának ellenőrző vizsgálatára. Az észt hatóságok előbb elutasították a kérést, végül azonban megígérték, hogy teljesítik. A huszonhat éves, görög tulajdonú Byzantium, amelyet a francia lapok csak úszó szeméttelepnek neveznek, 50 ezer tonna gázolajjal a fedélzetén még az észt vizeken van, de hamarosan a francia partok felé veszi útját.
Franciaország aggodalommal figyeli azt is, milyen sikerrel járnak a galíciai vizek megtisztítására tett kísérletek, mert egy hatalmas olajfolt éppen a francia partok felé tart, miközben folyamatosan vetik ki a galíciai partokra a hullámok az elpusztult madarakat.
A veszélybe került tengeri élővilág megmentéséért folyó küzdelmet egyelőre kilátástalannak tartják a Greenpeace nemzetközi környezetvédő mozgalom aktivistái, akik a világ minden részéről Spanyolországba siettek, hogy segítsenek a helyi hatóságoknak a károk felszámolásában. Mint arról már beszámoltunk, a Greenpeace magyar aktivistái is köztük vannak, s a környezetvédő mozgalom internetes honlapján olvasható beszámolójuk szerint a partot borító ujjnyi vastag olajréteg a vízimadarak tömegsírja lett.
Ám a spanyol kormány – minden bizonnyal azért, mert a Greenpeace kemény kritikával illette a spanyol hatóságok szakszerűtlen döntéseit és halogató magatartását – nem fogadta el a környezetvédő mozgalom felajánlott segítségét. Az aktivisták így csak a saját eszközeikre és berendezéseikre támaszkodhatnak a kárelhárításban – olvasható a Greenpeace honlapján.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
