A francia Gustave Eiffel mérnök által megálmodott toronyra évente milliók kíváncsiak, s a napokban fogadta kétszázmilliomodik látogatóját. Az ebből az alkalomból megtartott, tegnap esti nagy ünnepségre több mint ezer, turizmusban dolgozó, párizsi szakembert hívtak meg.
A tornyot az 1889-es világkiállításra tervezte Eiffel munkatársai, Emile Nouguier és Maurice Koechlin ötlete alapján. Stephen Sauvestre építész jó néhány szépítő simítást végzett el a rajzon, majd 1887-ben elkezdték a megvalósítását.
A torony két évig, két hónapig és öt napig készült. A mai áron 15 millió eurót kóstáló építkezést 1889. március 31-én fejezték be, majd negyvenöt nappal később, a világkiállításon avatták fel a monstrumot. Annak ellenére, hogy a kiállítás első hetében a felvonók még nem működtek, 29 ezren, a világbemutató végéig pedig már 1,9 millióan voltak kíváncsiak rá.
Első kilencvenhárom éve alatt az Eiffel-tornyot százmillióan látogatták meg. 1983. szeptember 9-én a százmilliomodik látogatónak Mireille Mathieu sanzonénekesnő nyújtott át ajándékot: egy kisautó slusszkulcsát. A franciák kedvencéből, a vas öregasszonynak becézett toronyból az 1960-as években feléledő tömegturizmus faragott igazi sztárt. A második százmilliomodik látogatóra már csak 19 évet kellett várni.
A 10 100 tonnát nyomó és 352, egyenként ezerwattos fényszóróval megvilágított torony eleinte meteorológiai megfigyelések és az első kísérleti rádióadások helyszíne volt, mára azonban a turisták kedvelt célpontja. Hétévenként festik újra, és három emeletén egyszerre ötezer látogatót fogad.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
