Miközben a külügyi tárca az ideinél valamivel nagyobb összeget kap a büdzséből, lapunk értesülései szerint a határon túliak segítésének fő koordinálója, az Illyés Közalapítvány öt százalékkal kap kevesebbet, hiszen idei, 1,21 milliárd forintos keretét 966 millióra mérséklik. Különböző homályos átcsoportosítások folytán a jelenlegi 546 millióról 714 millió forintra nő az Új Kézfogás Közalapítvány rendelkezésére álló összeg.
Az ígéretekkel ellentétben a határon túli magyar felsőoktatás támogatására, így az erdélyi Sapientia Egyetemre az idei 1,958 milliárd forint helyett csupán 1,859 milliárdot fordít a kormány. Az ígéretek megalapozatlanságát jelzi az is, hogy miközben Medgyessy miniszterelnök a magyar nemzet házának budapesti megépítését ígérte, addig a költségvetés erre egy fillért sem biztosít.
Aggasztó, hogy egyáltalán nem látszik biztosítottnak a költségvetés számai alapján jelenlegi formájában a kedvezménytörvény végrehajtása. Míg ugyanis a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) számításai szerint ehhez több mint hétmilliárd forint szükséges, addig a büdzsé tervezetének erre szánható összege meg sem közelíti ezt. Még úgy sem, ha a különböző minisztériumok ilyen célra fordítható nagyobb fejezeteit 100 százalékban erre koncentrálnák. Erősen kérdéses tehát, hogy a státustörvény végrehajtására honnan lesz pénz. Ezzel kapcsolatban jellemző, hogy míg a HTMH 2002-es költségvetéséből 878 millió forintot biztosított az információs irodák tevékenységére, addig a jövő évi előirányzat mindössze 292,7 millió forint.
A tervezetből nem lehet tudni, hogy a Szociális és Családügyi Minisztérium keretein belül működő Mocsáry Lajos Alapítvány, az oktatási tárcához kapcsolódó Apáczai Közalapítvány és az egészségügyi minisztériumhoz kötődő Segítő Jobb Alapítvány költségvetéséből mekkora rész jut a határon túlra. Kiderül viszont, hogy a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a tavalyihoz hasonló keretet biztosít a határon túli kultúra támogatására. Bővül ugyanakkor – 36 százalékkal – a határon túli fiatalok együttműködési programjaira rendelkezésre álló keret, amelynek összege így 136 millió forint. A szemléletre jellemző, hogy a tervezet a korábbi évekkel ellentétben nem biztosít forrásokat a horvát újjáépítésre, a kárpátaljai árvízkárosultak támogatására és nincs benne délvidéki segélykeret sem.
Ezzel szemben az ideinél 42 százalékkal nagyobb összegből gazdálkodhat a Külügyminisztérium háttérintézményeként eddig szinte észrevétlenül meghúzódó Teleki László Alapítvány, s a belőle most kivált, SZDSZ-hez közel álló, Törzsök Erika vezette, európai összehasonlító kisebbségkutatással foglalkozó intézet is 50 millió forintos támogatást kap.
A szembesávban száguldottak a 3-as úton, nem sokon múlt a tragédia + videó
