Kormány előtt a Széchenyi-program

A ma a kabinet elé kerülő Széchenyi vállalkozásfejlesztési program új, kedvezményes technológiai felzárkóztatási hitelkonstrukciója 120–150 milliárd forint kölcsönt juttat a hazai kis cégeknek – nyilatkozta Apatini Kornélné, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) kis- és középvállalkozás-fejlesztési helyettes államtitkára.

2002. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kis- és középvállalkozási (kkv) szektor fejlesztésére húszmilliárd, beruházásösztönzésre pedig 16,5 milliárd forintot ígérnek. Ez mekkora visszaesés a Széchenyi-terv hasonló forrásaihoz képest?
– Nem hasonlíthatóak össze a Széchenyi-tervben és a jövő évi költségvetésben, illetve az abban nem ilyen módon nevesített támogatási lehetőségek. Az új, Széchenyi vállalkozásfejlesztési program (SZVP) nemcsak a Széchenyi-terv vissza nem térítendő pályázati pénzeszközeit foglalja magában, hanem az uniós követelményeknek megfelelő tágabb eszközrendszert is. Az SZVP-ben van vissza nem térítendő és – főképp 2004-től – visszatérítendő támogatás is. Programunknak csak egy eleme a pályázati rendszer, ezenkívül része egy új technológiai felzárkóztatási hitelkonstrukció, amelyhez kamattámogatási hitellehetőség is kapcsolódik majd. Utóbbi célja, hogy ellensúlyozza azt a jelenséget, hogy a kisvállalkozások nagyobb hitelezési kockázatuk miatt ma csak magasabb kamattal – a bankok kockázati felárával – jutnak kölcsönhöz. A pályázati támogatások között hangsúlyeltolódás lesz: míg a Széchenyi-terv zömében beruházásokat támogatott, mi olyan szolgáltatások elterjedését ösztönözzük a kkv-szektorban, mint a marketing, a korszerű vállalatirányítási rendszerek, a menedzsmenttechnikák és a logisztika.
– Milyen konkrét kedvezményre számíthat a kkv-szektor?
– Tavaly óta működik a kisvállalkozások beruházási adókedvezménye, amellyel 2001-ben hatvanezer vállalkozó élt, megtakarítva összesen 82 milliárd forint adót. Újdonság lesz jövőre a fejlesztések utáni adómentes tartalékképzés lehetősége, amivel leginkább a kisvállalkozások élnek majd. 2003-ban indul az új, kedvezményes technológiai felzárkózási hitelkonstrukció is, valószínűleg a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) égisze alatt. Jövőre 120–150 milliárd forint ilyen kölcsön kihelyezése várható, amelyből körülbelül negyvenmilliárd forintot tesz majd ki a mikro- és kisvállalkozásoké.
– Most formálódik három-négy olyan kockázati tőketársaság, amely a kkv-szektor feltőkésítését segítené. Milyen szerepet szánnak ezeknek?
– A Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi (KfP) Rt. és a Beszállítói Befektető (BB) Rt. feladata, hogy állami segédlettel a kis- és középvállalkozásokba fektessenek be annak érdekében, hogy a vállalkozások minél tőkeerősebbé váljanak. Időközben a KfP Rt. felügyelete a Pénzügyminisztériumtól átkerült a GKM-hez. A BB Rt.-nél tárgyalunk arról: ne csak az 50–250 milliós, hanem az 50 millió forintnál kisebb alaptőkéjű vállalkozásokkal is szerződhessenek, mert viszonylag kicsi a nagyobb alaptőkéjű kkv-k száma. E kockázatitőke-cégek tevékenységét mielőbb ki kell terjeszteni.
– Melyek lesznek a tárca által kiírandó új pályázatok alapelvei?
– A pályázati rendszerben is és általában a kkv-szektor támogatási politikájában négy prioritást határoztunk meg. Az első a versenyképesség növelése, a modernizáció, új termékek-technológiák fejlesztése. Ennek egy szelete a beruházások ösztönzése új hitelkonstrukcióval, ami összekapcsolódik azzal is, hogy a jövő évtől belép néhány új adózási eszköz mint az adómentes beruházási tartalékképzés lehetősége. A második a kis- és középvállalkozások EU-csatlakozásra való felkészítése. A minisztérium közreműködésével elkészült egy ingyenes oktatási program, ami kiadványokkal, képzésekkel, konferenciákkal szeretné megismertetni a vállalkozókkal a csatlakozás utáni feltételeket. Ide tartozik a nyelvi oktatás is. A harmadik prioritás az esélyek megteremtése, hogy bárki hozzáférhessen a támogatásokhoz, függetlenül attól, hogy budapesti vagy vidéki székhellyel működik-e az adott cég. A negyedik elem, hogy 2004-től a lehető legtöbb uniós forrást igénybe tudjuk venni. Ugyanis ekkortól több tízmilliárd forint pályázati pénz áll majd a kkv-k rendelkezésére, ám ezek eléréséhez jó projektek kellenek. A támogatások megismertetésében számítunk az IPOSZ, a kamarák, a vállalkozói érdekszövetségek, hálózatok segítségére. A GKM honlapján napokon belül megjelenik egy EU-integrációs weboldal is.
– A kkv-k támogatásában komoly szerepet játszott a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) mikrohitelprogramja is, ám ez átmenetileg leállt. Itt milyen reformok várhatók?
– Eddig a mikrohitel úgy működött, hogy az első időkben a PHARE és a magyar kormány, később csak az állami költségvetés feltőkésítette az alapot, amit kihelyezett a vállalkozókhoz. A visszaérkezett hiteltörlesztéseket pedig újból kihelyezte az MVA. Mivel azonban időközben hárommillió forintról hatmillióra nőtt a kihelyezhető hitel összege – ami ma már nemcsak fejlesztéshez, hanem forgóeszköz-finanszírozáshoz is igényelhető –, annyira megnőttek az igények, hogy az elérte a négymilliárd forintos nagyságrendet. A költségvetésben lévő húszmilliárdból négymilliárdot nem lehet a mikrohitelhez tenni, mert akkor más célokra nem marad pénz. Ezért olyan konstrukción dolgozunk, hogy a jövő évtől a kereskedelmi bankok nyújtják a mikrohitelt, amely mögött a Hitelgarancia Rt. áll 80 százalékos készfizető kezességgel. A még fennmaradó kockázatot is ellensúlyozni kell valamilyen módon.
– A nemrégiben elindult Széchenyi-hitelkártya konstrukciója kapcsán sokan úgy vélik: emelni kellene a plasztik egymilliós kölcsönösszegét. Van erre mód?
– Úgy vélem, valóban célszerű lenne a hitelkeret összegének növelése. Ám kérdés, hogy az a kamattámogatás, amelyet a minisztérium biztosít, mekkora volumenre elegendő a lépés nyomán várhatóan megnövekedő forgalomnál. Maradhat-e a változatlan összegű kamattámogatás, vagy meg kell határozni, hogy három- vagy ötmillió forintnyi kártyakölcsönnél mennyi legyen ennek mértéke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.