Marad a jegybanki szigor

A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint csak a megbomlott egyensúly helyreállítását követően lehet enyhíteni a monetáris szigoron. Járai Zsigmond veszélyesnek tartana olyan gazdaságpolitikai lépéseket, amelyek az infláció újbóli növekedéséhez vezetnének.

Barát Mihály
2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem optimális a fiskális és a monetáris politika jelenlegi keveréke: a mostaninál sokkal szigorúbb költségvetési politika szükséges – mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Magyarország átalakulása és a nemzetközi pénzvilág elnevezésű konferencián. Rámutatott: hihetetlen mértékben megnövekedett az államháztartás hiánya, s a béremelések mértéke sem állt összhangban a gazdaság teljesítményével. Erre pedig nem lehet másképp reagálni, mint szigorítással. Ebben a jegybankelnök szerint egyetértés van a kormány és az MNB között. Járai utalt a miniszterelnök korábbi kijelentésére, amely szerint akkor lehet szó enyhítésről, ha valóban csökken az államháztartás hiánya és sikerül kordában tartani a béremeléseket.
Ugyanakkor – vélekedett a jegybankelnök – nem lehet elképzelni nagyobb gazdaságpolitikai hibát, mint a jelenlegi, laza fiskális politikát egy laza monetáris politikával társítani, hiszen ez elkerülhetetlenül az infláció felpörgéséhez vezet.

Járai Zsigmond szerint a Magyar Nemzeti Bank alapvetően három ok miatt nem járul hozzá az infláció növeléséhez. Az egyik az, hogy minden modern társadalomban az infláció és a munkanélküliség a gazdaság legnagyobb ellensége: a pénz elértéktelenedése szétzilálja a gazdaságot, és azon keresztül a társadalmat is.
A másik ok, hogy a jegybanktörvény – amely összhangban áll az európai uniós normákkal – a jegybank feladatául az árstabilitás helyreállítását és fenntartását határozza meg. A harmadik fő ok pedig – mutatott rá a jegybankelnök – az ország várható, a Gazdasági és Monetáris Unióhoz (EMU) történő csatlakozása. Ezzel kapcsolatban kifejtette: a jegybank meggyőződése, hogy az euró bevezetése hazánkban rendkívüli előnyökkel jár a magyar gazdaság számára, amelyeket hatalmas felelőtlenség lenne laza fiskális és monetáris politikával veszélyeztetni.
Az árfolyamsávval kapcsolatban a jegybank elnöke leszögezte: a sáv eltolására a jelen helyzetben semmi esetre sem kerülhet sor. Erre – mutatott rá Járai – a jelenlegi helyzetben nincs is szükség, a forint elég erős ahhoz, hogy a jövő évi inflációs célkitűzést teljesíteni lehessen. Hiba lenne a sáv eltolásában gondolkodni, hiszen a jövő év végi inflációt 4,5 százalék alatti szinten lehet tartani. Úgy gondoljuk – fejtette ki a jegybank elnöke –, hogy a 238–240 forint közötti euróval az inflációs cél – amelyet a jegybank a kormánnyal közösen tűzött ki – kényelmesen teljesíthető.
Járai Zsigmond leszögezte: az inflációs cél módosítása hihetetlen gazdaságpolitikai hiba lenne, amelyről semmi esetre sem lehet szó. Emlékeztetett arra, hogy a jövő évi, 4,5 százalékos cél a kormány előcsatlakozási gazdasági programjában is szerepel, a 2004-re vonatkozó 3,5 százalékos célkitűzéssel együtt. A jegybanknak kötelessége, hogy ezeket a célkitűzéseket végrehajtsa – szögezte le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.