Nem csak a civileké a világ…

Manapság a bűnüldöző szervek munkáját temérdek elektronikai berendezés segíti, ám ezeket mind bezsúfolni egy járőrautóba nem a legegyszerűbb feladat, és nem is mindig a legbiztonságosabb megoldás. A michigani székhelyű Visteon ezért összefogott a rendőrség szakértőivel, és kidolgoztak egy olyan, minden szükséges funkciót egyetlen vezérlőegységben tömörítő rendszert, amelyhez hasonlót eddig csak a legújabb luxusautókban láthattunk.

Hajdu Imre
2002. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fénykürt, villogó, sziréna, hangszóró, keresőreflektor, rádió, telefon, radar, videokamera, számítógép – egy modern rendőrautó felszereltsége egy vezérigazgatói csúcslimuzinéhoz mérhető. A párhuzam érthető is, hiszen mindkettő utasai menet közben, az autóban ülve kénytelenek dolgozni. Csakhogy míg egy hat méteres luxuscirkáló esetében dizájnerek hada dolgozik azon, hogy a méregdrága elektronikát észrevehetetlenül, elegánsan ágyazzák be a burkolatokba, a járőrautók utastere általában úgy néz ki, mint a karácsonyfa alja, csomagbontás után.
Ez még nem is lenne baj, hiszen a praktikum előrébb való a presztízsnél. Azonban az amerikai Nemzeti Statisztikai és Elemző Központ jelentése szerint számos esetben éppen ezek a létfontosságú munkaeszközök veszélyeztetik a rendőröket. A műszerfalra szerelt számítógépek többször okoztak már sérülést. A különféle monitorok és kezelőszervek hely hiányában gyakran belógnak a légzsákok elé, amelyek így nem képesek felfúvódni, a hevenyészve rögzített alkatrészek pedig ütközéskor könnyen elszabadulnak helyükről.

A Visteon Tacnet erre a nagyon is aktuális problémára kínál megoldást. Egyetlen, a műszerfal kiegészítéseként kialakított elemben sűríti össze a teljes elektronikai arzenált, a zárt láncú rádióadótól kezdve a stroboszkópfények és villogók programkapcsolóin keresztül a központi adatbázissal állandó kapcsolatot biztosító fedélzeti kompjúterig. A rendszer minden mobil adatátviteli funkciót támogat, ráadásul – amit a fejlesztés során a szakértők különösen fontosnak tartottak – lehetővé teszi, hogy az állami és szövetségi bűnüldöző szervek, a mentők és a tűzoltók könnyedén kommunikálhassanak egymással: egyetlen gombnyomással párhuzamos adás indítható minden érintett szerv diszpécsere felé. A hatalmas központi monitor mellett egy multifunkciós kezelőszervet is kapott a rendszer, az anatómiai szempontból optimálisan kialakított, kézbe illő egység inkább emlékeztet egy űrhajó vezérlőkarjára, mint a BMW vagy az Audi hasonló rendszereire – a futurisztikus hatást egy, a napellenző alá szerelt kivetítő képernyő fokozza. Hogy a jelenleg uralkodó káosz visszatérését megelőzzék, a Tacnetet eleve testre szabhatóra és bővíthetőre tervezték. A Visteon szakértői a felhasználók igényei szerint konfigurálják a berendezést, az esetleges további funkciókat pedig egyszerű plug and play kártyákkal lehet integrálni a rendszerbe. A remények szerint hatékonyabb és biztonságosabb rendőri munkát lehetővé tevő Tacnet két számítógépe közül az egyik az alapvető feladatokat – sziréna, rádiók – látja el, míg a jelentések készítéséhez vagy gépjármű-ellenőrzéshez szükséges adatforgalmat egy 700 MHz-es Intel Celeron processzor és egy 40 GB-os merevlemez szolgálja ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.