Orosz katonák grúz területen

Grúzia hozzájárult ahhoz, hogy – egy kilométeres sávon belül – az orosz fegyveres erők kiterjesszék akcióikat a kaukázusi államhoz tartozó Pankiszi szoros területére. Tbiliszi beleegyezése jelentős előrelépés lehet a csecsenföldi háború miatt feszült kétoldalú viszony rendezése felé.

MTI
2002. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapi cikkében a Kommerszant Daily című orosz napilap azt állítja, hogy az erről szóló jegyzőkönyvet Valerij Putyov altábornagy, az orosz határőrség észak-kaukázusi törzsfőnöke és Kornelia Szalija ezredes, a grúz határőrizeti főosztály törzsfőnöke írta alá Tbilisziben. A megállapodás értelmében az orosz–grúz határ egy kilométeres körzetében előzetes egyeztetés után csapást mérhet az orosz légierő, illetve tüzérség az azonosított csecsen fegyveresekre. A már korábban elhatározott határőrizeti együttműködés szerint a grúz határőrök értesítik orosz kollégáikat a szakadár csoportok esetleges felbukkanásáról az említett egy kilométeres sávban, és a fegyveres osztagokat közösen számolják fel.
Tbiliszi korábban mereven elzárkózott attól, hogy Moszkva fellépjen a területen rejtőző csecsen szakadár csoportok ellen. Az utóbbi hónapokban a pankiszi probléma miatt nyíltan ellenségessé vált a két ország amúgy is feszült viszonya: Vlagyimir Putyin orosz elnök ultimátumot is intézett Eduard Sevardnadzéhoz, hogy ha a grúz fegyveres erők nem számolják fel a pankiszi csecsen osztagokat, Moszkva teszi meg ezt.
Ugyancsak a Kommerszant számolt be arról hétfőn, hogy a hét végén szakadár fegyveresek agyonlőttek két rendőrt, akik a pénteken meggyilkolt Igor Sifrin altábornagy ügyében razziáztak a csecsen fővárosban. Két másik rendőr megsebesült az utcai összetűzésben. A tábornokot szállító mikrobuszra eddig ismeretlen fegyveresek nyitottak tüzet Groznij egyik legveszélyesebbnek tartott negyedében. Orosz források a merénylet kapcsán megjegyzik, hogy az ötvenéves altábornagy kizárólag békés feladatokat látott el Csecsenföldön: a telekommunikáció és a televíziós sugárzás helyreállítását irányította. Sifrin a tizennegyedik orosz tábornok, aki életét vesztette a csecsen konfliktus kirobbanása óta. A legtöbb – tíz – magas rangú katonai vezetőt az 1999 óta tartó, úgynevezett második csecsen háborúban ölték meg a szakadárok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.