Támogatta az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága tegnapi ülésén azokat a szerdán benyújtott, négypárti kapcsolódó módosító javaslatokat, amelyek lehetővé tették, hogy konszenzus alakuljon ki az uniós csatlakozással kapcsolatos alkotmánymódosításról. A legfontosabb változtatások kimondják, hogy az unióval közös hatáskörökön túl a joggyakorlás megvalósulhat önállóan, az Európai Unió intézményei útján is. A büntető jogszabályok és a hozzájuk kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat vitájában a bizottság kormánypárti többsége elutasította az ellenzéki módosító javaslatokat.
– A parlament gazdasági bizottsága támogatta, hogy a köztestületi önkéntes tűzoltóságok készenléti szolgálatának működéséhez 7 millióról 8,2 millió forintra emeljék az alaptámogatás összegét. A költségvetéshez benyújtott módosító indítványok tárgyalásakor a képviselők úgy ítélték meg, hogy a leghátrányosabb helyzetű kistérségek számára 30 százalékkal nagyobb támogatási keretet kellene biztosítani.
A testület általános vitára alkalmasnak találta az APEH Bűnügyi Igazgatóságának megszűnéséről szóló törvényjavaslatot. A Fidesz szerint a szervezetnek továbbra is az APEH-en belül kellene működnie.
A honvédelmi miniszter kérésére ötven évre titkosították az Országgyűlés honvédelmi bizottságának tegnapi ülésén elhangzottakat: Juhász Ferenc egyebek között a prágai NATO-csúcstalálkozón tett felajánlásokról, illetve a szövetség kéréseiről tájékoztatta a testületet, zárt ajtók mögött. Az MTI úgy értesült, hogy a szerdai ülésen arról volt szó: Magyarország nem kíván harcoló alakulatokkal részt venni egy esetleges iraki misszióban, azonban a Magyar Honvédség afganisztáni szerepvállalása egyre biztosabbnak tűnik. Simicskó István, a testület fideszes alelnöke elmondta: a Fidesz-frakció továbbra is a Magyar Honvédség balkáni szerepvállalásának erősítését tartaná fontosabbnak és hatékonyabbnak, mint azt, hogy magyar katonák Afganisztánban rendészeti feladatot lássanak el.
*
A Fidesz szerint jövőre kevesebb pénz jut a kultúrára, mint az idén – vélekedett Homa János képviselő tegnapi tájékoztatóján. Elmondta: nem felel meg a valóságnak a kormánypártok azon állítása, hogy 2003-ban a 2002-es költségvetéshez képest 30 százalékkal több pénz jut a kultúrára, az igazság az: csökken a rendelkezésre álló pénz.
***
Következmények nélkül?> Minden, a kormány ügynöktörvény-tervezeteit módosító ellenzéki javaslatot elutasított tegnap a parlament rendészeti bizottsága. A főként Demeter Ervin és Kovács Zoltán nevével fémjelzett javaslatok úgy alakítanák át a tervezeteket, hogy a pártállami, illetve ügynökmúltnak következményei is legyenek, vagyis az ilyen múlttal terhelt személyek ne vállalhassanak közszereplést vagy a médiában vezető pozíciót. A bizottság ugyanakkor támogatott 19 olyan módosító indítványt, amelyet a kormány erre nem javasolt és nem támogatott, valamint elutasított három olyat, amelyet a kormány támogatott. A kormány által nem, de a bizottság által támogatott módosítások között szerepelt az is, amely megváltoztatná az úgynevezett tényfeltárás alá esők körét. A Tóth András és Wiener György által benyújtott indítvány törölné az átvilágítandók közül az országos munkavállalói érdekképviseletek, az egyházak országos és területi vezetőit, az Országgyűlés és a kormány által alapított közalapítványok kuratóriumi elnökeit és tagjait, valamint a sajtónál vezető beosztásban lévőket. Helyette viszont beemelnék a Magyar Rádió és a Magyar Televízió, valamint a Duna TV kuratóriumi elnökségének tagjait. (Cz. I.)
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
