Ötven évre titkosított miniszteri beszámoló

Az európai uniós csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosítás, a költségvetés és a Btk. egyes passzusainak megváltoztatása állt a parlamenti bizottságok tegnapi munkájának középpontjában.

Hírösszefoglaló
2002. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Támogatta az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága tegnapi ülésén azokat a szerdán benyújtott, négypárti kapcsolódó módosító javaslatokat, amelyek lehetővé tették, hogy konszenzus alakuljon ki az uniós csatlakozással kapcsolatos alkotmánymódosításról. A legfontosabb változtatások kimondják, hogy az unióval közös hatáskörökön túl a joggyakorlás megvalósulhat önállóan, az Európai Unió intézményei útján is. A büntető jogszabályok és a hozzájuk kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat vitájában a bizottság kormánypárti többsége elutasította az ellenzéki módosító javaslatokat.
– A parlament gazdasági bizottsága támogatta, hogy a köztestületi önkéntes tűzoltóságok készenléti szolgálatának működéséhez 7 millióról 8,2 millió forintra emeljék az alaptámogatás összegét. A költségvetéshez benyújtott módosító indítványok tárgyalásakor a képviselők úgy ítélték meg, hogy a leghátrányosabb helyzetű kistérségek számára 30 százalékkal nagyobb támogatási keretet kellene biztosítani.
A testület általános vitára alkalmasnak találta az APEH Bűnügyi Igazgatóságának megszűnéséről szóló törvényjavaslatot. A Fidesz szerint a szervezetnek továbbra is az APEH-en belül kellene működnie.
A honvédelmi miniszter kérésére ötven évre titkosították az Országgyűlés honvédelmi bizottságának tegnapi ülésén elhangzottakat: Juhász Ferenc egyebek között a prágai NATO-csúcstalálkozón tett felajánlásokról, illetve a szövetség kéréseiről tájékoztatta a testületet, zárt ajtók mögött. Az MTI úgy értesült, hogy a szerdai ülésen arról volt szó: Magyarország nem kíván harcoló alakulatokkal részt venni egy esetleges iraki misszióban, azonban a Magyar Honvédség afganisztáni szerepvállalása egyre biztosabbnak tűnik. Simicskó István, a testület fideszes alelnöke elmondta: a Fidesz-frakció továbbra is a Magyar Honvédség balkáni szerepvállalásának erősítését tartaná fontosabbnak és hatékonyabbnak, mint azt, hogy magyar katonák Afganisztánban rendészeti feladatot lássanak el.
*
A Fidesz szerint jövőre kevesebb pénz jut a kultúrára, mint az idén – vélekedett Homa János képviselő tegnapi tájékoztatóján. Elmondta: nem felel meg a valóságnak a kormánypártok azon állítása, hogy 2003-ban a 2002-es költségvetéshez képest 30 százalékkal több pénz jut a kultúrára, az igazság az: csökken a rendelkezésre álló pénz.
***
Következmények nélkül?> Minden, a kormány ügynöktörvény-tervezeteit módosító ellenzéki javaslatot elutasított tegnap a parlament rendészeti bizottsága. A főként Demeter Ervin és Kovács Zoltán nevével fémjelzett javaslatok úgy alakítanák át a tervezeteket, hogy a pártállami, illetve ügynökmúltnak következményei is legyenek, vagyis az ilyen múlttal terhelt személyek ne vállalhassanak közszereplést vagy a médiában vezető pozíciót. A bizottság ugyanakkor támogatott 19 olyan módosító indítványt, amelyet a kormány erre nem javasolt és nem támogatott, valamint elutasított három olyat, amelyet a kormány támogatott. A kormány által nem, de a bizottság által támogatott módosítások között szerepelt az is, amely megváltoztatná az úgynevezett tényfeltárás alá esők körét. A Tóth András és Wiener György által benyújtott indítvány törölné az átvilágítandók közül az országos munkavállalói érdekképviseletek, az egyházak országos és területi vezetőit, az Országgyűlés és a kormány által alapított közalapítványok kuratóriumi elnökeit és tagjait, valamint a sajtónál vezető beosztásban lévőket. Helyette viszont beemelnék a Magyar Rádió és a Magyar Televízió, valamint a Duna TV kuratóriumi elnökségének tagjait. (Cz. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.