Török tervek Ciprusról

Törökország friss választási győztese, az Igazság és Haladás pártot vezető Recep Tayyip Erdogan úgy nyilatkozott, hogy amenynyiben Ciprus az ENSZ-terv szellemében egyesül, csak akkor csatlakozhat az EU-hoz, amikor Törökország. A szigetre nézve hátrányos kijelentése mellett a politikus ugyanakkor teljes támogatásáról biztosította a terveket.

György Zsombor
2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Recep Tayyip Erdogan azon kitétele, miszerint az egyesülés után Ciprusnak elölről kellene kezdenie az EU-csatlakozás folyamatát, sokak nemtetszését válthatja ki. Mindez jól rávilágít a megosztott sziget előtt álló feladat kettősségére. Hiszen egyrészről a sikeres csatlakozás, másrészről egy egységesítő béketerv megvalósításának lehetősége gyakorlatilag most összeáll. A két tényező pedig olyannyira nem különíthető el, hogy bár Ciprus az aspiránsok éllovasának tekinthető, a görög–török viszály miatt néhány héttel ezelőtt még az is bizonytalanná vált, hogy rákerül-e a bővítés tízes listájára. Mindez ma már nem kérdés. A téma most már sokkal inkább az, hogy a „svájci minta”, avagy a „belga modell” életképesebb-e. Előbbit Kofi Annan ENSZ-főtitkár vetette fel a minap. Ennek lényege az, hogy a sziget a jövőben egy „közös államból” és két, egyenlő jogokkal rendelkező „alkotó államból” állna. Az egyiket a görög, a másikat a török közösség alkotná. Erdogan korábban még inkább a másik modellt részesítette előnyben, vagyis, mint többször kifejtette: „az egyenlőség, a függetlenség és két külön állam” gondolatát pártolta. Az uniós álmokat szövő Ankara azonban tisztában van azzal, hogy a Nyugathoz való közeledésben Ciprus kérdésének „európai” rendezése kulcsszerepet játszik, s ehhez rugalmasság is szükséges. A nemrég lezajlott viták még anakronisztikusnak tűnhettek, hiszen a leköszönő kormányfő a sziget török részének annektálásával is fenyegetőzött, amennyiben felveszik a (görög) Ciprusi Köztársaságot az Európai Unióba. A csatlakozásnak ugyanis – bár Verheugen az újraegyesítést pártolja – nem feltétele, hogy a törökök nyissanak. Az EU kapui tehát az önálló görög Ciprus előtt is nyitva állnak, de ez mindenképpen a teljes elszakadáshoz vezetne. Erdogan hozzáállása előrelépést jelent, hiszen az általa javasolt modell is elfogadható lehet mindkét fél számára, s ő maga is nyitott az alternatívákra. Bár Ankara még mindig Ciprus gyors uniós csatlakozása ellen foglal állást, viszonya – különösen a választások óta – szemmelláthatóan javul Athénnel. A görög és a ciprusi görög vezetők pedig kompromisszumkésznek mutatkoztak a hétvégi athéni egyeztetéseken is, ők a „svájci mintát” biztosították támogatásukról. Remélhető, hogy a jövőben mindkét fél élni tud végre a történelmi eséllyel. Ezáltal a jövőben talán a rossz szomszédi viszony is javulhat, s a megkötött egyezségek után nem válik amolyan török átokká.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.