Új vezető Kína élén

Hírösszefoglaló
2002. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új központi bizottság tegnapi döntése értelmében az ötvenkilenc éves Hu Csin-tao irányítja a jövőben a Kínai Kommunista Pártot. A párthierarchiában a leendő parlamenti elnök, Vu Pang-kuo tekinthető a második embernek, míg harmadik legfontosabb politikussá a kormányfői poszt várományosa, Ven Csia-pao lépett elő. A legszűkebb pártvezetést kilencfősre bővítették, a tagok életkora ötvennyolc és hatvanhét év között lesz.
Hu elődje, a hetvenhat éves Csiang Cö-min államfő távozott ugyan főtitkári tisztségből, de továbbra is a hadsereg főparancsnoka. Az újonnan megválasztott párttestületek többségét az ő közvetlen szövetségesének tekintik. A Kínai Kommunista Párt legfontosabb testületének tartott politikai bizottság huszonöt tagja között mindössze kilencen maradtak az előző vezetésből.
Az új összetételű politikai bizottság tagjainak számát két fővel növelték. A testület kilenc régi tagja közül nyolcan kerültek be a csúcsvezetésnek számító állandó bizottságba. A politikai bizottsági tagok között két katona van és póttagként egy nő is bekerült. Az állandó bizottságnak – immár tíz éve – tagja az új főtitkár, Hu Csin-tao is.
Megválasztása utáni első beszédében Hu a gazdasági reformok szükségességét, valamint a nyitást és a modernizációt említette. Méltatta egyúttal Csiang Cö-min munkáját a párt élén, mert – mint mondta – szilárd alapot ad a szervezet jövőjének is. Üdvözölte, hogy a kongresszusi határozat és a központi bizottság döntése értelmében új nemzedék irányítja a jövőben a pártot.
A párt csúcsvezetése, az állandó bizottság tagjai közül a legfiatalabb, ötvennyolc éves Li Csang-csun 1997 óta tagja a politikai bizottságnak, és Csiang Cö-min politikájának támogatójaként említik. A legfelső vezetésben a hatvanhét esztendős Luo Kan a legidősebb, őt Csiang Cö-min mellett Li Peng is támogatta. Az állami vezetői posztokon márciusra várhatók a pártkongresszuson körvonalazódott személyi változások. Csiang Cö-min is ekkor adja át államfői megbízatását a most kinevezett főtitkárnak, Hu Csin-taónak.
Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy a Kínai Köztársaság 1949-es megalakulása óta nem fordult elő, hogy a kontinens nagyságú ország politikai reformjait kezdeményező kommunista elit döntő engedményeket adott volna a legsarkalatosabb politikai és ideológiai kérdésekben. A Kínai Kommunista Párt XVI. kongresszusa egyfajta válasz a legfontosabb kihívásokra: az országban továbbra is hatalmas arányú a vidéki szegénység, a magánszektor megtűrt, de államilag nem támogatott kategória, Kína mozlim kisebbségei fegyverrel is készek a pekingi hatalom ellen harcolni, az emberi jogok visszásságai és a tibeti helyzet miatt emberjogi szervezetek bírálják a kommunista vezetést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.