Üvegzsebtörvény: kevesebb üzleti titok

Szakács Árpád
2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a héten kerül a kormány elé a közpénzek felhasználásának átláthatóbbá tételét és a korrupció visszaszorítását célzó üvegzsebtörvény tervezete. A javaslat az üzleti titok fogalmát oly módon változtatja meg, hogy arra hivatkozva a jövőben már ne lehessen meggátolni a közpénzek magánszférában történő felhasználásának ellenőrzését, akár egy a költségvetési szervvel szerződő magáncég alvállalkozójánál sem. A tervezet szerint az üzleti titok alapszabályozása a polgári törvénykönyvben lesz. Az új definíció továbbra is tekintettel van az üzleti magántitok megóvásának követelményére, így ezután is védelemben részesülnek a technikai eljárásokkal, műszaki megoldásokkal, know-how-val kapcsolatos adatok. Ugyanakkor a tervezet a módosítás általános alapelveként mondja ki, hogy a költségvetési pénzek felhasználásával, közvagyonnal való gazdálkodásra vonatkozó adatok nyilvánosságra hozatalát az üzleti titok védelme nem korlátozhatja. E körben lesz nagyobb hatásköre az ÁSZ-nak.
A javaslat a költségvetési szervek által alapított gazdasági társaságok létrejöttét előzetes kormányengedélyhez köti, e gazdasági társaságokban pedig a költségvetési szervnek meghatározó, ötven százalékot meghaladó tulajdoni részesedést kell szereznie. A tervezet szigorítást tartalmaz a tekintetben is, hogy a költségvetési, illetve társadalombiztosítási szervek által működtetett gazdálkodó szervezet újabb céget nem hozhat létre, abban részesedést sem szerezhet. A javaslat előírja: az állami, önkormányzati költségvetési támogatásokra, a közpénzt érintő szerződésekre vonatkozó főbb adatokat közzé kell tenni. A tervezet szerint a közalapítványnál és a közpénzből létrehozott közhasznú társaságnál az egymillió forint feletti juttatás esetén kötelező pályázatot kiírni. Az új szabályozás kiterjeszti a vagyonnyilatkozat nyilvánosságát az ÁPV Rt. és az MFB vezetőire is.

Vizsgálódás a vizsgálók után. Keller László, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára büntetőjogi minősítés céljából a Demokratikus Jogállam Egyesületnek kívánja átadni a Proware Kft. hat állami tulajdonú cégnél tartott vizsgálatainak anyagait – adta hírül a szombati Népszabadság. A cég 150-180 millió forintért végezte el az „átvilágítást”. Keller az MTI-nek a Proware-ügy fejleményeiről szombaton elmondta: „amikor megérett a helyzet, a vizsgálatok lefolytak, végeredményével kilépünk a nyilvánosság elé.” Tarjányi Péter, a Proware vezetője úgy nyilatkozott: nem érti, milyen anyagokat akar Keller László átadni, erről őt az államtitkárnak tájékoztatni kellene, de eddig még nem tette. Muskovszky Gábor, a Demokratikus Jogállam Egyesület elnöke elmondta, hogy ha a tárgyalások után konkrét felkérést kapnak a MeH közpénzügyi államtitkárságától, akkor elvégzik a vizsgálatot. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.