Szerepet játszott az egyezség létrejöttében az, hogy a „kiszámítható partneri viszony” céljából a kormány egy-egy milliárd forintot oszt szét a munkaadói és a munkavállalói oldal között.
A szociális partnerek tegnap elfogadták a kormány – a szakszervezetek között korábban nagy felháborodást keltő – „óvatos bérpolitikájára” vonatkozó indoklását, miszerint a hazai béreket fokozatosan kell közelíteni az uniós keresetekhez azért, hogy a magyar vállalkozások egyben megőrizzék versenyképességüket. Az OÉT-ben született megállapodás ezért olyan bruttó béremelést javasol 2003-ra a középszintű és helyi bérmegállapodásokhoz, amely az egyes kereseti kategóriákban 4,5 százalékos reálbérnövelést eredményez.
Ez gyakorlatilag tökéletesen lefedi a kormány korábban ismertetett ajánlatát, miszerint bruttó háromszázalékos emelés az adójogszabályok változtatása révén is kilencszázalékos nettó és négyszázalékos reálpozíció-javulást eredményez.
A munkavállalói érdekképviseletek tegnapig 8-8,5 százalékos reálbér-növekedést garantáló, bruttó 6-10 százalékos emelést követeltek; például az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége ennél is magasabb, bruttó 8-11,5 százalékos követelést fogalmazott meg. Az OÉT döntése értelmében 2003-ban nem emelkedik a minimálbér bruttó összege, mivel az szja változása miatt a legkisebb bér nettó értéke 10,1, reálértéke pedig 5 százalékkal nő. Bár a szakszervezetek korábban jelezték, hogy készek elmozdulni 54 ezer forintos javaslatukról, ahhoz ragaszkodtak, hogy a minimálbér bruttó értéke emelkedjék. A partnerek tegnap megállapodtak abban is, hogy a heti munkaidő fokozatos csökkentéséről szóló középtávú megállapodást 2003 májusáig előkészítik.
Úgy tudjuk: a megállapodás létrejöttében nagy szerepet játszott az a korábban tett kormányzati ígéret, hogy a Foglalkoztatási Alap egy százalékát, azaz kétmilliárd forintot, az uniós csatlakozásra való felkészülés és a szociális partneri viszony kiszámíthatósága nevében elosztják a munkaadói és a munkavállalói oldal között.
Bár a támogatás ígérete korábban kikötés nélkül fogalmazódott meg, úgy tudjuk: annak megvalósulását feltételként a kormány „bevitte” a bértárgyalások menetébe.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
