Változatlan marad jövőre a minimálbér

Egyetlen korábban hangoztatott szakszervezeti követelés sem teljesült az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) tegnapi ülésén, ahol ennek ellenére háromoldalú megállapodás született a jövő évi béremelésről és a minimálbérről; 2003-ban nem emelkedik a legalacsonyabb bér összege, s a kormányzati ajánlatnak megfelelő, 4,5 százalékos reálbérnövelést garantáló megállapodásokat kell kötni.

Bákonyi Ádám
2002. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerepet játszott az egyezség létrejöttében az, hogy a „kiszámítható partneri viszony” céljából a kormány egy-egy milliárd forintot oszt szét a munkaadói és a munkavállalói oldal között.
A szociális partnerek tegnap elfogadták a kormány – a szakszervezetek között korábban nagy felháborodást keltő – „óvatos bérpolitikájára” vonatkozó indoklását, miszerint a hazai béreket fokozatosan kell közelíteni az uniós keresetekhez azért, hogy a magyar vállalkozások egyben megőrizzék versenyképességüket. Az OÉT-ben született megállapodás ezért olyan bruttó béremelést javasol 2003-ra a középszintű és helyi bérmegállapodásokhoz, amely az egyes kereseti kategóriákban 4,5 százalékos reálbérnövelést eredményez.
Ez gyakorlatilag tökéletesen lefedi a kormány korábban ismertetett ajánlatát, miszerint bruttó háromszázalékos emelés az adójogszabályok változtatása révén is kilencszázalékos nettó és négyszázalékos reálpozíció-javulást eredményez.

A munkavállalói érdekképviseletek tegnapig 8-8,5 százalékos reálbér-növekedést garantáló, bruttó 6-10 százalékos emelést követeltek; például az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége ennél is magasabb, bruttó 8-11,5 százalékos követelést fogalmazott meg. Az OÉT döntése értelmében 2003-ban nem emelkedik a minimálbér bruttó összege, mivel az szja változása miatt a legkisebb bér nettó értéke 10,1, reálértéke pedig 5 százalékkal nő. Bár a szakszervezetek korábban jelezték, hogy készek elmozdulni 54 ezer forintos javaslatukról, ahhoz ragaszkodtak, hogy a minimálbér bruttó értéke emelkedjék. A partnerek tegnap megállapodtak abban is, hogy a heti munkaidő fokozatos csökkentéséről szóló középtávú megállapodást 2003 májusáig előkészítik.
Úgy tudjuk: a megállapodás létrejöttében nagy szerepet játszott az a korábban tett kormányzati ígéret, hogy a Foglalkoztatási Alap egy százalékát, azaz kétmilliárd forintot, az uniós csatlakozásra való felkészülés és a szociális partneri viszony kiszámíthatósága nevében elosztják a munkaadói és a munkavállalói oldal között.
Bár a támogatás ígérete korábban kikötés nélkül fogalmazódott meg, úgy tudjuk: annak megvalósulását feltételként a kormány „bevitte” a bértárgyalások menetébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.