Vendégváró Pusztamérges

Dél-Magyarországon Pusztamérgest tartják a falusi turizmus központjának. Az ezerháromszáz fős községben évente átlagosan kétezer vendégéjszakát töltenek a külföldiek, pedig a faluban csak egy kis fogadó működik. Az úgynevezett minősített magánházak azonban egyszerre száz vendéget is el tudnak szállásolni, hiszen a helybeliek nagy része fantáziát látott az idegenforgalomban.

2002. 11. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem csupán a falusi turizmusból élnek a pusztamérgesiek, de elképzelhető, hogy a jövőben külön ágazattá válik a bortermelés és a szőlőművelés mellett a vendéglátás is. Pusztamérgest Börcsök Antal tette a falusi turizmus központjává, aki 12 éven keresztül a település polgármestere volt és a mostani választások után vonult vissza a közélettől. Szervezőmunkájára felfigyelt a szakma is, hiszen az ő vezetésével alakították meg a Falusi Turizmus Országos Szövetségét, amelynek elnöki tisztét öt éven keresztül betöltötte.
Börcsök Antal úgy nyitotta meg a falut Európa előtt, hogy a kilencvenes évek elején felkerekedett, felkereste a legnagyobb utazási irodákat, és a marketingeseknek élénk színekkel ecsetelte, milyen az élet a pusztában, a tanyákon, ahol a csend és a természet érintetlensége valóságos felüdülést jelent az urbanizációtól és a civilizációtól menekülő, pihenni vágyó embereknek.
Először Ausztriát, Németországot vette célba, majd a skandináv államokat, illetve Franciaországot és Olaszországot. Az első vendégek hitetlenkedve és szólóban jöttek, aztán csapatostól érkeztek a családok is. Különleges programban részesülhettek, kapálhattak a szőlőben, fejthették a bort a pincében, segítettek a böllérnek a disznóvágásnál és közreműködtek a tehénfejésnél. A különleges élményre beindult az idegenforgalom, a gasztronómiai napok híre messze túljutott az országhatáron. A legnevezetesebbé a szeptember utolsó szombatján tartandó kakaspörköltfőző verseny lett.
Az üdülés ára nem sok: az éjszakai szállás 1300 forintba kerül, és ugyanennyit kell fizetni a napi háromszori étkezésért is. A falusi turizmus organizátora mégsem ezt a bevételt tartja a legfőbb haszonnak, hanem azokat a gyümölcsöző kapcsolatokat, amelyeket a vendégjárás hozott. A németek annyira megkedvelték Pusztamérgest, hogy buszt, tűzoltóautót küldtek ajándékba, és jelentős összeggel hozzájárultak a falu középiskolájának, kollégiumának felépítéséhez is.
Pusztamérges felfedezése után kezdődött a tanyavásárlási mozgalom is, amiben a franciák és a dánok az élenjárók. Jövedelmi viszonyaik lehetővé teszik a gyors döntést, a távolságért pedig kárpótolja őket az övékétől olyannyira eltérő miliő. Egy olasz vállalkozó annyira megkedvelte a magyar vidéket, hogy vágóhidat épített, ahol futószalagon dolgozzák fel a baromfikat. Ma már ő számít a térség legnagyobb libamájexportőrének. Szinte biztosra vehető, hogy az uniós csatlakozás után ez a határ menti övezet gazdaságilag még jobban felértékelődik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.