Az egyházak Mádl mellett

Újabb ügyben bontakozhat ki ellentét az egyházak és a kormány között. A szocialisták ugyanis továbbra is elzárkóznak attól, hogy elfogadják a köztársasági elnök által felhozott kifogásokat a szociális salátatörvénnyel kapcsolatban, az MSZP-s vezetésű szaktárca pedig változatlan formában terjesztené be az egyházak által kifogásolt javaslatot a parlamentnek. Mádl Ferenc azt szeretné, ha az Országgyűlés mielőbb napirendre tűzné a kérdést.

Tábori Gabriella
2002. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megnyugvással fogadta a katolikus, a református és az evangélikus egyház, hogy a köztársasági elnök megfontolásra visszaküldi az Országgyűlésnek a szociális salátatörvényt. Mádl Ferenc szerint ugyanis a jogszabály hátrányosan érintheti azokat az állampolgárokat, akik a szociális alapellátásokat egyházi intézményben kívánják igénybe venni. A Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, Bölcskei Gusztáv püspök, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke és Szebik Imre evangélikus elnök-püspök által jegyzett közleményben az áll: az államfő „következetes lépésével igyekszik érvényt szerezni a jogbiztonság elvének, és javítani azt az akadozó kommunikációt, amely a kormány és a történelmi egyházak kapcsolatában az utóbbi hónapokban érzékelhetővé vált”.
Rosszindulatú értelmezésnek tartják azt a magyarázatot, amely szerint ez a lépés az egyházak számára biztosított jogok sürgetésével még nehezebb helyzetbe juttatja a szociálisan nehéz sorsú honfitársainkat. Mádl Ferenc felkérte az Országgyűlést: a lehető leghamarabb tűzze napirendjére a szociális salátatörvény újratárgyalását. Az államfő azt kérte a T. Háztól, a polgármesterektől és minden illetékestől, a törvény által lehetővé tett juttatásokat visszamenőleges hatállyal határozzák meg annak érdekében, hogy egyetlen kedvezményezett se szenvedjen hátrányt.
– Ha a több jogszabályt magába foglaló salátatörvényt egyben fogadja el a parlament, fennáll annak a veszélye, hogy bizonyos fontos részletek elsikkadhatnak – jegyzi meg az államfő. Ez jelen esetben – folytatja – a kormány felelőssége, hiszen ezáltal egy esetleges hibás bekezdés miatt több, az állampolgárok számára kedvező törvény megszületését veszélyezteti.
Korábban Mádl Ferenc azt is közölte, hogy az alkotmány, a lelkiismereti és vallásszabadságról, az egyházakról szóló törvény, illetve az egyházakkal kötött megállapodások az állam és az egyházak viszonyát a szétválasztás mellett úgy szabályozzák, hogy a felek számára partneri együttműködést írnak elő. Megítélése szerint a törvény elfogadásával ez a partneri együttműködés sérül.
Kósáné Kovács Magda (MSZP) viszont úgy véli, a szociális törvénycsomag nem sérti az egyházakról szóló törvényt, a vatikáni megállapodást és az Orbán-kormány további protestáns egyházakkal kötött megállapodását. Mint mondta, nem érthető, mit érez sérelmesnek a jogszabályban az államfő, hiszen – szavai szerint – nem lépett életbe olyan új szabályozás, amely az egyházaknak a korábbinál kedvezőtlenebb feltételeket jelentene.
A szaktárca azt javasolja, hogy a kormány változatlan formában terjessze újra a Ház elé a szociális törvénycsomagot. Legalábbis ez derül ki Kökény Mihály, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkára Népszabadságnak adott nyilatkozatából. Ha a parlament az ismételt tárgyalás után ugyanígy fogadná el a javaslatot, nincs kizárva, hogy az Alkotmánybíróságnak kell meghoznia a végső döntést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.