Eladó a nemzeti tankönyvkiadás?

Fennáll a veszélye, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt.-t a kormány jövőre privatizálja – állította Pokorni Zoltán tegnapi tájékoztatóján. A Fidesz oktatási kabinetjének vezetője szólt arról is, hogy az ígéretek ellenére a 2003-as költségvetésben nem található meg a kollégiumfejlesztési program forrása.

Hanczár János
2002. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az Országgyűlés több bizottságában kormánypárti és ellenzéki képviselők is úgy foglaltak állást, hogy kifejezetten káros lenne a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációja, a kormánypárti képviselők mégis a privatizáció lehetőségét is megengedő, a költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványok elfogadása mellett döntöttek – közölte Pokorni Zoltán.
Emlékeztetett: ma ez a kiadó jelenteti meg a hazai tankönyvek felét, eredményes, hasznot termelő állami vállalat, ennek ellenére a kormányváltást követően a vezérigazgató kivételével mind az igazgatóság, mind az ellenőrző testület tagjait lecserélték.
A szakma elismert képviselőinek a helyén olyan emberek jelentek meg, akik inkább kormánypártokhoz kötődnek – hangsúlyozta a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Pokorni kiemelte: Szvák Gyulát, az igazgatóság mostani elnökét már a Horn-kormány idején megpróbálták a tankönyvkiadó élére helyezni, azonban összeférhetetlenség miatt nem sikerült. – Szvák igen érdekes múlttal rendelkezik, a korábbi vállalkozásairól író lapok általában perekkel számolhattak – mondta.
Pokorni a kormány kollégiumfejlesztési programjának kapcsán kifejtette: a jövő évi költségvetésben nem található erre elkülönített összeg. A kormány, módosítva választási ígéretét, nem költségvetési pénzből, hanem befektetők bevonásával akarja a tízezer kollégiumi férőhelyet létrehozni. Kiemelte: a befektetőkkel folytatott tárgyalások végén mindig kiderül, hogy bevonásukkal drágítja a bérleti díjat.
Ha a Fidesz hajlandó lett volna részt venni a parlamenti munkában, akkor lett volna módja megakadályozni a Nemzeti Tankönyvkiadó száz százalékban privatizálható vállalatok listájára való felkerülését – reagált az SZDSZ.
Míg Magyar Bálint és az SZDSZ álságos módon folyamatosan azt bizonygatja, hogy olyan stratégiai területen, mint a tankönyvkiadás, az államnak érdemi szerepet kell vállalnia, addig a parlamentben a saját maga által vallott értékeket és az oktatásügy érdekeit semmibe véve a tankönyvkiadó privatizációja mellett voksolt, kiszolgálva ezzel a szocialista–szabad demokrata klientúrát – áll a Fidesz válaszában.
Szabados Tamás (MSZP) elmondta: négy év alatt vállalkozók bevonásával tízezer új kollégiumi férőhelyet létesítenek. Hozzátette: a tankönyvkiadó privatizációjában, valamint az igazgatóságban és a felügyelőbizottságban történt változásokban nem talál kivetnivalót.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.