Én nem tudom...

Kristóf Attila
2002. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, hogy velem együtt a nyájas olvasó is észrevette-e már: Kovács választási küzdelemben meggyötört arcvonásai kezdenek kisimulni. Még most sincs kimondottan elégedettcsecsemő-képe, de egy KB-ülésre bízvást elmehetne már, ami az arcberendezés és a tarkótáj feszességét illeti.
Mindez szerintem azért következett be, mert a győzelem bizonyos értelemben megnyugvást hozott neki. Néhány hét alatt jól elfészkelt miniszteri székében, fontos dolgokat intéz, megfelelő fontosságtudattal. Most már nem gyűlölködik olyan intenzitással, mint néhány hónapja, modorát – a tévé nyilvánossága előtt – a szakértelem, a precizitás és a tudálékosság uralja. Szeret oktatni és eligazítani, kinyilvánítani, hogy kizárólag ő tudja, miről van szó a NATO-ban és a Fehér Házban. Eközben valóban kezd egy elégedett csecsemőhöz hasonlítani, akinek mindig keze ügyében van az anyai emlő vagy a cumisüveg, más szóval: a megfelelő irányvonal. Kovács semmit nem tud jobban, mint a megfelelő irányvonalat képviselni, talán ezért nem áll jól neki a harc.
Engem egyre jobban emlékeztet Steinmannra, a grófnőre. Hogy miért?
A művelt olvasónak aligha kell elmagyaráznom, kicsoda Steinmann, a grófnő. Ha mégis szükség lenne rá, azt mondanám, hogy Karinthy Frigyes stréber jó tanulója, aki a tanár kérdéseire nemcsak hogy jól, de graciőzen felel.
Azt mondja Steinmann, a grófnő múltkor a közszolgálati televízióban, ahol szolgálatkészen az amerikai külügyminiszterrel való (nagy sikerű) találkozójáról faggatták (nem szó szerint idézem, s hangjának fenségét, arcjátékát, amely mosolygós gőgöt és beleomolni vágyást egyaránt kifejez, fel sem tudom idézni): Találkozásunkkor Powell kertelés nélkül a következő négy kérdést intézte hozzám. (Powell az amerikai külügyminiszter, de nyugodtan tekinthetjük Tanár Úrnak is.)
Egy: Magyarország hajlandó-e részt venni a terrorizmus elleni küzdelemben?
Kettő: Teljesíti-e NATO-kötelezettségeit?
Három: Stabilizáló vagy instabilizáló tényező kíván-e lenni Kelet-Európában?
Négy: Fellép-e a szélsőségek, a rasszizmus, az antiszemitizmus ellen?
(Ezek valóban kitűnő vizsgakérdések. Kissé szigorúak ugyan, de sejthető, hogy a Tanár Úr biztos abban, hogy Steinmann, a grófnő mindegyikre tudja a helyes választ.)
Kovács tehát a kérdések felsorolása után elmosolyodik a tévében, összehúzott szemét, amely Powell szigorát volt hivatott kifejezni, tágabbra nyitja, s kissé gúnyosra görbült ajka körülbelül a következő szavakat ejti ki: A kedves nézők sejthetik, mit feleltem.
Sejtjük. Powell nem tudta zavarba hozni Kovácsot, akinek most a magyar közszolgálati tévében arra is alkalma nyílik, hogy tőkét kovácsoljon a Tanár Úrral való találkozásból, rosszalló mosolyával utalva rá, hogy bezzeg az előző magyar kormány külügyminisztere eme kérdések hallatán csak pironkodhatott volna. A mosoly azt is sugallja: a Tanár Úr kérdéseit tulajdonképpen az előző kormány provokálta ki. Bizony, Powell nem kedveli a rossz tanulókat, akik nem hajlandók részt venni, akik kötelességüket elhanyagolják, instabilizálnak, és nem lépnek fel a rasszizmus és az antiszemitizmus ellen.
Kovács most helyettük is megfelelt.
Mindig megfelelt.
Ezért ő Steinmann, a grófnő.
Hogy helyes válaszai után a Tanár Úr megveregette-e a vállát, vagy az egyenrangúak elérzékenyült büszkeségével a keblére vonta, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.