Felemás befektetői megítélése van az ÁPV Rt. által korábban ismertetett – a kárpótlási jegyek cseréjére vonatkozó – tervének. Az állami tulajdonban lévő Forrás Rt.-részvényekhez juthatnak majd hozzá a kárpótoltak, s a törvény arra kötelezi az állam képviselőjét, hogy a jegyeket a kamattal növelt névértéken számítsa be. Ha a kárpótlási jegyek tulajdonosai maradéktalanul bíznának e kötelem betartásában, akkor a tőzsdén a kárpótlási jegyek árának meg kellene közelíteni ezt az értéket, noha attól majdnem 50 százalékkal elmarad. (Az apportlistán szereplő cégek értékelése körüli nézetkülönbségekről a december 16-i számunkban számoltunk be.) A cikk megjelenését követően olyan információ jutott el szerkesztőségünkhöz, miszerint néhány, az apportlistán szereplő cég menedzsmentje, illetve tulajdonosai azon dolgoznak, hogy kikerüljenek ebből a körből.
Az ÁPV Rt. listáján lévő Vértesi Erőmű Rt. dolgozóit képviselő szakszervezetek koordinációs tanácsa a privatizációs terv ellen levélben tiltakozott. A szakszervezetek egyeztetést kérnek a végleges döntés meghozatala előtt. Tulajdonhoz jutási lehetőséget követelnek a munkavállalóknak, s az erre irányuló tárgyalások elmaradásának esetére „szakszervezeti megmozdulásokat” helyeztek kilátásba. A levelet az ÁPV Rt. mellett elküldték a Magyar Villamos Művek, a VDSZSZ, a BDSZ vezetőihez, valamint a város országgyűlési képviselőjéhez. Az erőmű tehát határozott politikai támogatást keres törekvéseihez.
Az apportlista esetleges megrövidüléséről megkérdeztük Dióslaki Gábort, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének elnökét: – A szövetségünkhöz is eljutottak ilyen információk. A Vértesi Erőmű ügye ugyan meglepetés számomra. Eddig nyereséges cégekről hallottam, akik nem akarnak a Forrás portfóliójába kerülni, s a Vértes Rt. nem ilyen. Folyamatosan figyelemmel kísérjük a kárpótlási jegyek cseréjének előkészületeit. Üzenetértékű lesz a befektetők számára, ha a kapcsolataikat megmozgató cégek menedzsmentje, illetve tulajdonosai eredményesen befolyásolni tudják az ÁPV Rt. apportlistáját.
A Forrásba szánt cégek között a cégbírósági adatok szerint az egyik nyereséges apportelem az Alföldi Nyomda. A társaság az elmúlt két évben is 55-55 millió forint osztalékot fizetett a tulajdonosoknak. A nyomdavállalat tulajdonosai között van a Krónika Nova Kiadó Kft., amelynek jegyzésére Szalainé Kuncze Magdolna ügyvezető – és kisebbségi részvényes – jogosult.
Megkérdeztük az ÁPV Rt. illetékesét, erősítse meg vagy cáfolja: érkezett-e vételi ajánlat az apportlistán lévő cégek tulajdonosaitól az állami tulajdonban lévő részesedésekre, de a sajtóosztályon keresztül azt a választ kaptuk, hogy az apportálási folyamat lezárásáig nem adnak tájékoztatást az ügyről.
Vizsgálat indult Franciaországban a X ellen, mert az algoritmusa alkalmas lehet külföldi beavatkozásra
