A Széchenyi-terv pályázati mechanizmusa bonyolult, nehezen átlátható, bírálati rendszerében nem egységes elvű – állapítja meg egyebek mellett a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal jelentésében. Az ellenőrzés célja annak megállapítása volt, hogy a Széchenyi-terv pályázati rendszere megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. A vizsgálat szerint a folyamatos pályáztatási és bírálati rendszer a pályamunkák összevetését csak korlátozottan biztosította, ezért sérülhetett a pályázók esélyegyenlősége.
– A bírálati rendszer jellemzője volt, hogy a pályázatokban szereplő elképzelések alapján, a vállalkozás helyzetére tekintet nélkül nyújtott támogatást olyan projektekhez, amelyek a pályázati feltételeknek megfeleltek – olvasható a dokumentumban, amely szerint magas volt a pályázat nélkül kiosztható támogatási jogcímek száma.
Tállai András (Fidesz) szerint a szocialista kormány tevékenységét jól mutatja, hogy az év utolsó napján is az Orbán-kabinet által életre hívott Széchenyi-terv bírálata a legfőbb mondanivalója. – A magyar kis- és középvállalkozók érdeklődéssel vennék a Medgyessy-kormány gazdaságpolitikai programját, elképzeléseit. Erről azonban nem tudunk semmit, valószínűleg azért, mert ilyen nem létezik – jegyezte meg. Úgy véli, a Széchenyi-terv kétéves működésének tapasztalatai alapján a program folytatása és bővítése a vállalkozói társadalom elemi érdeke az EU-csatlakozás előtt. – Jól látható, hogy ez a vállalkozáserősítő program a politika, a kormányváltás áldozata lesz, ezt szolgálja a Kehi jelentése is – jelentette ki a fideszes képviselő.
Emmanuel Macron a védelmi kiadások jelentős emelését jelentette be
