A gyerekek kizsákmányolása és a gyermekkereskedelem a témája a Banglades fővárosában, Dakkában tegnap megkezdődött nemzetközi konferenciának – jelentette a BBC. A tanácskozást, amelyen a hazai szakemberek is nagy számban vesznek részt, a gyermekek sorsa miatt országszerte növekvő aggodalom jegyében szervezték meg. Az emberjogi szervezetek és a Bangladesben tevékenykedő segélyszervezetek tapasztalata, hogy az országban megdöbbentően sok kisgyerek él egyik napról a másikra. Az ENSZ számára készült felmérésben 300 ezerre becsülik az utcán élő apróságok számát, és még magasabbra azokét, akik a dél-ázsiai vagy a közel-keleti gyermekkereskedelem áldozatává váltak.
A tanácskozás résztvevői azt vitatják meg, milyen lépések szükségesek a gyermekmunka és a gyerekek szexuális kizsákmányolásának megfékezéséhez és annak megakadályozásához, hogy a kicsinyeket ilyen célból akaratuk ellenére külföldre vigyék. A legtöbben dél-ázsiai nyilvánosházakba kerülnek, de becslések szerint csak Banglades tizennyolc legálisan működő bordély-hálózatában körülbelül húszezer kiskorú él.
Elterjedt jelenség a gyermekmunka is. Az Öböl menti országokban népszerű teveversenyek zsokéi is a leggyakrabban vékony csontú gyerekek. A gyakorlóterepen és a versenyeken is hozzákötik őket az állatokhoz, meztelen lábukra csavart kötéllel. A bangladesi gyermekvédők már sokszor felléptek a gyermekzsokék alkalmazása ellen, erőfeszítéseik azonban nem voltak eredményesek.
A konferencia résztvevői a helyi gyermekbűnözés gondjával is foglalkoznak. A BBC beszámolója szerint a nyomor miatt aggasztóan nő az arányuk a vagyon elleni és az erőszakos bűncselekmények elkövetői között, de mind nagyobb szerepet játszanak a drogcsempészetben és a politikai érdekek által irányított fegyver- és robbanóanyag-kereskedelemben. Egy múlt héten nyilvánosságra hozott adat szerint a fiatalkorúakat a börtönökben is sok esetben felnőttként kezelik, közülük több mint ezret a felnőtteknek létesített intézetekben tartanak fogva.
Erdőtűz pusztít a Grand Canyonban + videó
