Észak-Korea: békés megoldás?

Hírösszefoglaló
2003. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

George Bush amerikai elnök tegnap ismét hangot adott reményének, hogy az észak-koreai nukleáris válság békésen megoldható és a Koreai-félsziget atomfegyvermentes lesz. Az elnök utalt rá, hogy Washington térségbeli szövetségesei együttműködnek annak érdekében, hogy Phenjanra nyomást gyakorolva nukleáris programjának feladására kényszerítsék. – Együttműködünk a szövetségesekkel a térségben, hogy világosan elmagyarázzuk Észak-Koreának, nem szolgálja az érdeküket tömegpusztító fegyverek előállítása – mondta.
Dél-Korea diplomáciai nagyüzemet indított be az észak-koreai atomerőmű megnyitása nyomán támadt feszült helyzet enyhítésére. Dzsong Szi Hjun dél-koreai „országegyesítési” miniszter hangsúlyozta, hogy a koreai nép túlélése a tét, ezért Szöul határozott erőfeszítéseket sürget az összes érintett országot kielégítő megoldásért. Li Te Sik külügyminiszter-helyettes Pekingben kínai kollégájával, Vang Jivel megvitatta a nemzetközi nyomásgyakorlás lehetőségeit. A koreai válsággal kapcsolatban több nemzetközi egyeztetést is tartanak a közeljövőben. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség a jövő hétfőn rendkívüli ülést tart, amelyen előreláthatólag elítéli az észak-koreai nukleáris program felújítását.
Phenjan 1994-ben az Egyesült Államokkal kötött megállapodás részeként e két létesítmény fejében feladta saját nukleáris fejlesztéseit. Időközben az Egyesült Államok kormánya úgy döntött, hogy a phenjani nukleáris program körül támadt feszültség ellenére is szállít élelmiszert Észak-Koreának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.