Intenzív felkészítés az uniós tagságra

Tematikus és összefoglaló füzetekkel, valamint ingyenesen hívható zöld számmal igyekszik a külügyi tárca kivenni a részét az európai uniós tagságra irányuló lakossági felkészítésből – derült ki Balázs Péter, a Külügyminisztérium integrációs és külgazdasági államtitkárának tegnapi sajtótájékoztatóján.

Ruff Orsolya
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország uniós csatlakozásával kapcsolatos teendőkről és a tagságra való felkészülésről tárgyalt az európai integrációs tárcaközi bizottság idei első ülésén – jelentette ki tegnap Balázs Péter. Az államtitkár az elkövetkezendő hetek-hónapok fő feladataiként a felkészülés és a csatlakozási előkészületek folytatását, valamint a tagság gyakorlását jelölte meg. A felkészülés kapcsán Balázs Péter elmondta, hogy február végéig a kormány elé kell terjeszteni a jogharmonizációs program felülvizsgálatát. Az államtitkár kifejtette, hogy a tagságra való felkészülés próbája az a jelentés lesz, amelyet az Európai Bizottság fél évvel Magyarország csatlakozása előtt készít – várhatóan októberben.
A csatlakozási szerződést illetően Balázs Péter elmondta, hogy a magyar változatot az érdeklődők márciustól a Külügyminisztérium honlapján olvashatják el. Noha az EU-kommunikációt alapvetően a Miniszterelnöki Hivatal szabályozza, a külügyi tárca is több eszközzel igyekszik kivenni részét a tájékoztatásból. A Külügyminisztérium tematikus füzeteket jelentet meg, amelyek a tárgyalási fejezetek alapján ismertetik az egyes területeken várható változásokat. Ezek a füzetek kezdetben az interneten lesznek elérhetők, később azonban nyomtatott formában is mind több emberhez el kívánják juttatni. A tervek között szerepel egy ingyenesen hívható telefonos tájékoztatási szolgálat bevezetése is.
Mint Balázs Péter kifejtette: a tárgyalások lezárása óta újféle viszony, egy úgynevezett interim (közbeeső) megállapodás fűzi Magyarországot az EU-hoz. Ez egyebek között azt jelenti, hogy hazánk elektronikus úton hozzájut az unió készülő anyagaihoz és hozzá is szólhat azokhoz.
***
Megerősített javaslat. – Biztos, hogy lesz magyar biztos – jelentette ki Balázs Péter, utalva arra, hogy Jean-Luc Dehaene, az Európai Konvent alelnöke minapi budapesti látogatásain nem támogatta azt a javaslatot, hogy az újonnan csatlakozó országok – s így mind a 25 tagállam – képviseltessék magukat az Európai Bizottságban. Balázs Péter szerint azonban az unió egyik érvényben lévő döntése szerint amíg a tagok száma nem éri el a huszonhetet, addig az „egy ország, egy biztos” elv fennmarad. (R. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.