Lanyhult a külkereskedelmi forgalom

Valamelyest csökkent a külkereskedelmi termékforgalom hiánya a tavalyi év első tizenegy hónapjában a 2001. év azonos időszakához képest, bár az is igaz, hogy az export- és importaktivitás jelentős mértékben visszaesett a viszonyítási bázisként tekintett 2001. évhez képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által kiadott legfrissebb számokból.

Hommer Tibor
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszázmillió euróval kisebb volt a külkereskedelmi termékforgalom hiánya 2002 első tizenegy hónapjában, mint amenynyit 2001. január–november hónapok között regisztráltak – derül ki a KSH adataiból. Tavaly a vizsgált időszakban az export 6,1 százalékkal nőtt, értéke 33,418 milliárd euró volt, az importé pedig 36,329 milliárd euró, ami 4,9 százalékos növekménynek felel meg, ha a 2001. év azonos időszakát vesszük alapul. Eszerint Magyarország külkereskedelmi deficitje az előzetes adatok szerint 2,911 milliárd euróra rúgott. Ugyanez a mutató 2001. január–november között 3,2 milliárd euró volt.
Más pénznemben számolva a külkereskedelmi adatsoroknak mind az értéke, mind a dinamikája eltérő. Forintban 2002 első tizenegy hónapjában az előzetes adatok szerint a kivitel értéke 8141 milliárd forintot, a behozatalé 8851 milliárd forintot tett ki. A KSH közlése szerint a mérleg hiánya 710 milliárd forint volt, 105 milliárd forinttal alacsonyabb a tavalyi év azonos időszakában regisztrált adatnál. Az export és az import forintértéke alig változott. A kivitel volumene ötszázalékos, a behozatalé pedig négyszázalékos bővülést mutat a bázisidőszakhoz képest. Dollárban számolva 2002. január–novemberben a kivitel 31,263 milliárd volt, a behozatal 34,020 milliárd dollárt tett ki. A külkereskedelmi hiány 2,757 milliárd dollárt ért el. Az export – továbbra is dollárban mérve – 10,6, az import 9,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
A KSH adatai szerint az igen csekély exportnövekményben továbbra is a teljes hazai kiszállítás háromötödét kitevő gépek és szállítóeszközök forgalma folyó áron forintban két százalékkal, volumenben nyolc százalékkal nőtt a bázishoz képest. Ezen belül, azaz az árufőcsoportba tartozó termékek közül a híradás-technikai, hangrögzítő és lejátszókészülékek kivitele negyedével, 1261 milliárd forintra bővült, míg a villamos gépek és készülékek exportja hét százalékkal 906 milliárd forintra csökkent.
A bruttó hazai termék (GDP) növekedésének hajtómotorját adó feldolgozóipar kiviteli aktivitása folyó áron változatlan maradt, míg mennyiségét tekintve három százalékkal nőtt. Az árufőcsoport első féléves forgalmát számottevően megemelte a Microsoft által a Flextronicsnál gyártatott videojáték-export, de miután a gyártócég a termelését elvitte Magyarországról, a havi forgalmi adatok jelentősen elmaradtak a korábbi hónapokétól. Az agrárcikkeket tömörítő, úgynevezett élelmiszerek, italok, dohányáruk statisztikai főcsoport exportvolumene négy százalékkal esett az első tizenegy hónapban az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ezen belül jelentősen, tizenkét százalékkal csökkent a zöldség- és gyümölcsfélék kivitele.
A behozatalban is meghatározó súlyt képviselő gépek és szállítóeszközök importja forintban nem változott, volumene öt százalékkal nőtt. Adatfeldolgozó gépekből az import értéke több mint másfélszeresére, 228 milliárd forintra nőtt, míg a behozott villamos gépek és készülékek értéke négy százalékkal csökkent, s 1503 milliárd forintot ért el – derül ki a KSH számsoraiból.
Az importált energiahordozók értéke nyolc százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a hivatal ugyanakkor – a forintárszínvonal jelentős csökkenésével párhuzamosan – volumenben tizenkét százalékos növekedést tapasztalt.
A KSH szerint a külkereskedelmi hiány mérséklődésében továbbra is a fejlett országcsoporttal folytatott kereskedelem alakulása a meghatározó: az e viszonylatban feladott áru értéke változatlan maradt, míg az onnan származóké öt százalékkal csökkent. A közép- és kelet-európai országokkal folytatott kereskedelemben kimutatott mérleghiány hétmilliárd forintos javulást jelez, míg a fejlődő országok viszonylatában keletkezett, 1128 milliárd forintos hiány 180 milliárd forinttal haladja meg az előző év azonos időszakában regisztráltat. A hiány növekedését a KSH azzal magyarázta, hogy a behozatal 18 százalékos bővülése négy százalékponttal felülmúlja a kivitelét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.