Sallaira és Fürstre emlékezz…

Félteni a hazai sajátosságokat, „helyi színeket” a globalizációtól…? Mint például a vöröset. Somogyi Béla, Bacsó Béla, Fürst Sándor, Sallai Imre, Ságvári Endre, Hámán Kató, Engels és Úttörő utca, Lenin és Vörös Hadsereg köz, November 7. tér: ezek mind viruló közterületnevek Fóton, 2003-ban.

Joó István
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én egy ideje már csak November teret mondok, mert így nem hangzik olyan „csökevényesnek” – áll szóba velem egy középkorú pedagógusnő, akinek lakcíme ettől még November 7. tér marad. – Férjemmel nagyon szerettük volna a névváltoztatást, tíz éve be is mentem az önkormányzathoz, de semmit sem sikerült elérnem.
Átmutat a kerítésen: – De mondja, nem lehet, hogy azért néz ki így ez a tér, mert November 7-nek hívják?!
Valóban, ez egy fátlan pusztaság, a teret körülveszi a havas sár, tulajdonképpen utak vannak itt, csapadékmentes időben afféle futóhomok erek. Fótnak ez a rég fejlesztett tájéka elsősorban a bűnözők között népszerű. Az asszonyhoz is betörtek, ahogy az itt végződő Garay utca szinte minden családi házába.
– Én azt szeretném, ha a térnek is Garay János lenne a neve – kanyarodik vissza –, annál inkább, mivel ennek a költőnek fóti kötődései voltak. Persze itt főleg idős emberek laknak, ők nem mozdulnak, némelyik egyébként is baloldali érzelmű…
A hölgytől megtudom még, hogy Fótnak ez a része körülbelül a hatvanas évektől népesült be; itt senki sem tősgyökeres. Ugyanezt állítja Csáder Dezső ügyvéd, a helyi kulturális élet egyik régi, önkéntes szervezője. Koránál fogva is ismeri e Pest megyei nagyközség fejlődését. A Fót-Újfalu településrész Dunakeszi felé eső részét a 40–50-es évek fordulóján parcellázták. A kommunista mozgalomhoz kapcsolódó utca- és térnevek még 1956 előtt születtek. Lakóházak viszont csak akkor kezdtek itt tömegével épülni, amikor felvirágzott az OTP-kölcsönök korszaka.
Ettől a negyedtől délre, az 1920-as évek elején kialakított Suum Cuique telep utcáit szintén „különös vágású emberek” nevével látták el. Pedig a Suum Cuique (Mindenkinek a magáét) telephez gróf Károlyi László feleségének, Apponyi Franciskának az emléke fűződik. A világháború után a grófné tizenkét holdat vásárolt itt, hogy adományokból hatvan házat építtessen háborús rokkantaknak, özvegyeknek. Az első házcsoport avatásán, 1922-ben Horthy Miklós kormányzót is vendégül láthatta a falu.
A megfelelő embertől kérdezem, hogy Fót más részein miért bukkannak fel két világháború közötti népiek nevei. Kiderül, Csáder Dezső is tett azért, hogy a hetvenes évek első felében már ilyen utcanévtáblákat szegeztek ki: Sinka István, Veres Péter, Szabó Dezső, Szabó Pál, Illyés Gyula, Áchim András, Muharay Elemér, Vas Gereben, Györffy István. A régi Fót paraszti lakossága irodalompártoló volt. A gazdák gyakran meghívták körükbe a népi írókat. Később azokat, akiket meghurcolt a Rákosi-rendszer, fótiak látták el élelemmel. Nem véletlen, hogy Püski Sándor 1970-ben Fóton búcsúzott el hazájától, mielőtt Amerikába emigrált. Amikor államosították kiadóját, illetve amikor bebörtönözték, családjának elkelt a segítség.
Csáder Dezső azt is megemlíti, hogy néhai felesége 1956 jeles napjaiban felejthetetlen irodalmi délutánt szervezett Fóton. („Ne higgyetek a sajtónak!” – kiáltotta Veres Péter.) Másfél évtized múlva pedig, amikor Csáder a tanács végrehajtó bizottságának a tagja lett, sikerült elérni, hogy a Fót hajdani legelőjén létesült új övezet utcáit népi-nemzetiekről nevezzék el.
De miért illeti itt a tanácsköztársaság „szentjeit” is kegyelet, holott a szomszédos Dunakeszin már egyetlen ilyen közterületnév sincs? A fóti ügyvéd megjegyzi, hogy azért már az első önkormányzati ciklus idején is sikerült megváltoztatni néhány rossz emlékű nevet. Például Münnich Ferenc (kénytelen-kelletlen) akkor adta át helyét Kodály Zoltánnak. Csakhogy az akkor szocialista vezetésű önkormányzat úgy határozott, a lakosság beleegyezése nélkül változás nem történhet. A kommunista nevű utcák lakói pedig általában a status quót pártolták.
– Részben meg lehet ezt érteni – véli Csáder –, mert akkoriban sokan kispénzű kényszervállalkozók voltak, hamisított edzőcipőkkel és hasonlókkal kereskedtek. Arra hivatkoztak, hogy tönkretenné őket, ha minden okmányukat át kellene íratni, a cégbírósági bejegyzéstől a személyi igazolványig… De olyan is történt, hogy épp a falu előkelőbb körzetében nem mert egy képviselő az új utcanevek mellett érvelni.
Két szocialista ciklus után, 1998 óta független, konzervatív támogatottságú vezetője van a nagyközségnek. 2000-ben Szent-Iványi Géza polgármester is nekirugaszkodott, hogy eltakarítsa a hírhedt eszme öszszes kirívó emlékét. A képviselő-testület kis többséggel kedvező elvi határozatot hozott, ám a végrehajtás megint csak részleges lehetett. Az ok most is a „közfelháborodás”.
– Felingerelt lakók egymásnak adva a kilincset, azt bizonygatták, hogy nekik úgy jó, ahogy van – emlékezik vissza Szent-Iványi Géza. – Ugyanis egy MSZP-s képviselő előzőleg körbejárt a terepen, aláírásokat gyűjtött az addigi állapot meghagyása érdekében. Attól kezdve hiába érveltünk azzal, hogy egy fillérjükbe sem kerülnének az átíratási illetékek, mert a helyhatóság átvállalja a költségeket…
Bár az új képviselő-testületben egyforma a jobb- és a baloldal ereje, a fóti polgármester nem tett le az összes vérvörös közterületnév átkereszteléséről. Ígéri, hogy még az idén újra lép:
– Reméljük, a baloldalon is megértik, hogy mi szolgálja az árkok betemetését. Ha Pesten a Népköztársaság útjából újra Andrássy út válhatott – pedig ott is akadtak, akiknek az okmányprocedúrát végig kellett csinálni –, akkor mi sem térhetünk ki a kötelesség elől. Ha így marad minden, azzal apáink emlékét gyalázzuk meg.
Hogy a határozathozatalkor ki mire fog szavazni, megérne majd egy kis nyilvánosságot… Miért ne lehetne a képviselők döntése egyöntetű? Acél Sándor, a fóti önkormányzat szocialista-liberális frakciójának elnöke nem hárítja el a kérdést:
– El tudom képzelni, hogy változtassunk meg bizonyos közterületneveket. Engels, az más kérdés, ő egy filozófus… Viszont a November 7. tér vagy a Lenin köz tényleg idejétmúlt. A magam nevében beszélek persze, a képviselőcsoporttal még nem egyeztettem.
Hátra van még a feketeleves – a helybéli fiatal járókelők elszólásai sajnos igazolják a közmondást. Egy kismama zavart sietősséggel tolja tovább a kocsit, úgy szól hátra:
– Lehet, hogy jobb lenne, ha kicserélnék a neveket, de engem nem túlzottan zavar az egész. Inkább azoknak az öregeknek lehet ez rossz, akik még tudták, kik a névadók.
– Egy rakás papírt kéne újracsináltatni: az idő is pénz! – nyomja meg a szót egy huszonkét éves fiú. – Én elfogadom az Engels utcát, sőt, kicsit csúnyát mondok: az se zavarna, ha Hitler utcában laknék.
Két szakközépiskolás lány közül a cserfesebbik mondja:
– Mi a kérdés? Ja, letűnt ideológiák képviselői… Hát igen, Tompa Mihály meg Tóth Árpád… Mik is vannak még? Lenin köz, Március 15. tér, na hát ezek se az igaziak!
A másik leány bólogat. Erősen sötétedik, jobb továbbállni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.