A feszült geopolitikai állapotokkal és az instabil amerikai gazdasági növekedéssel indokolják pesszimizmusukat a japán vállalatvezetők. A megkérdezett száz vállalati elnök közül 77 a japán gazdaság stagnálását várja, míg 14 gyengülést jósol. A Bank of Japan tavalyi utolsó hangulatjelentése szerint nincs indok az optimizmusra, a belföldi kereslet csökkenése és az export gyengülése a beruházások számának ritkulását okozta.
A vállalatvezetők 81 százaléka mégis azt várja, hogy az áprilissal kezdődő 2003-as pénzügyi évben a gazdaság reálnövekedési üteme egy százalékot fog elérni, szemben a kormányzati prognózisban szereplő 0,6 százalékkal. A megkérdezettek 14 százaléka számít a gazdasági ütem mérséklődésére. Többségük az évek óta tartó deflációból való kilábalást csak 2004-re vagy az azt követő évekre várja.
Elemzők szerint a japán gazdaság talpra állása kétesélyes: nagyban befolyásolja majd a növekedési lehetőséget az Irak elleni NATO- fellépés és az amerikai gazdaság állapota. Az elemzők a Nikkei 225 index 2003. évi növekedésében bíznak, amit azzal magyaráznak, hogy a délkelet-ázsiai térség befektetési szempontból továbbra is vonzó lehet a multinacionális vállalatoknak.
A Daiwa Securities elnöke 2003 kilátásairól azt nyilatkozta, hogy nem tartja valószínűnek a részvényárak jelentős csökkenését jövőre, és 2003 végére akár a gazdaság is megélénkülhet. Az elnök csupán csekély esélyt látott arra nézve, hogy a Nikkei kurzusa 8000 pont alá eshessen. A tőkepiac fellendülését az elnök az új, a tőzsdei műveletekre vonatkozó, átalakított adószabályoktól várja.
Elképesztő dolgot talált a vámhatóság a csempészeknél
