Lépni kellett a kormánynak, mert a szakmai önszabályozás nem bizonyult elégségesnek a sertéspiacon kilakult válság megoldására. Az agrártárca ezért meghirdette a WTO-keret erejéig a félsertések kilónkénti 150 forintos exporttámogatását, amely már a közlönyben is megjelent. A támogatás segítségével számítások szerint körülbelül ötezer tonnányi, azaz hatvanezer darab sertést lehet kivonni a piacról – jelentette be tegnap Mészáros Gyula, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) közigazgatási államtitkára.
Emlékeztetett rá, hogy az év végéig életben van az élő sertések exporttámogatása, amelynek mértékét – április elsejétől – a 90–145 kg súlyú sertések esetében 65-ről 85, a 145 kg feletti sertéseknél 90 forintra módosította az FVM. Az élő sertés exporttámogatása mintegy 700 millió forintjába kerül az agrártárcának, amelynek szakértői úgy vélik, hogy a támogatás az év végéig százezer darab sertés kivitelét segíti. A hasított félsertések exportjára szánt támogatás nagysága körülbelül 750 millió forintra tehető, így a két intézkedés összesen másfél milliárd forintba kerül, és 160 ezer sertés exportját támogatja – mondta Mészáros Gyula. Hozzátette, a szaktárca megbeszéléseket folytatott a Vágóállat és Hús Terméktanács és az országos sertésválasztmány képviselőivel, ahol megállapodtak, hogy a piaci szereplők mindegyike azon munkálkodik, hogy a most meghozott és a korábbi intézkedések minél hatékonyabbak legyenek. Mint korábban többször megírtuk, a húsos szakma 265 forintban állapította meg az U minőségi kategóriába tartozó sertések átvételi árát, amelyből a termelők kilónként 25 forintot az VHT intervenciós alapjába fizettek be. A terméktanács a befolyt összegből az exportot támogatta. Az intézkedés azonban nem hozta meg a várt eredményt, a piacon kialakult a kettős árrendszer, aminek hatására az országban több helyen is tiltakozó akciókat szerveztek a sertéstenyésztők, hatékony állami beavatkozást sürgetve. Az államtitkár a termelők által „beígért”, esetleges tüntetésekről is tárgyalt a tenyésztők képviselőivel, akik egyelőre elálltak szándékuktól.
Mészáros elmondta, tíz napon belül megvitatják a sertéspiac 2004. május elsejéig tartó szabályozását is, és ha indokolt, bevezetik a termelők által szorgalmazott magántárolást is, bár az még kérdéses, hogy milyen támogatást képesek hozzárendelni.
A rendeletek eredménye csak hosszabb távon értékelhető, az azonban már biztos, hogy valami nagyon nincs rendben a húspiacon. A Húscéh adatai szerint ugyanis a 13. héten, vagyis március utolsó hetében a disznósajt és a csemegeszalonna kiskereskedelmi átlagára – 835, illetve 718 forint – meghaladta a húsvéti füstölt áruk kereskedelmi láncokban mért 550–600 forintos átlagárát. Ugyanezen húsvéti csemegék ára egy évvel ezelőtt 800–1000 forint volt.
A Húscéh szerint ez az állapot igazolja a túltermelési válságot, amelyet az exporttámogatás már nem képes megoldani, ezért a testület szorgalmazza az állami készletre való vásárlás bevezetését, az egyszeri higiéniai támogatás folyósítását az uniós felkészülést megkezdett üzemek részére.

Orbán Viktor és Magyarország az ukrán titkosszolgálat célkeresztjében áll