Húsvéti üzenetek

2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Békét Iraknak! – követelték világszerte a húsvéti békemenetek tüntetői, de félő, a sokezernyi, milliónyi jó szándékú pacifista, emberjogi aktivista, meggyőződéses filantróp szava lepereg az USA harcias vezetőiről. A háború apostolai is békéről papolnak, miként az emberiség történetének minden háborúját a béke nevében robbantották ki. Az USA és katonai szövetségesei is békeszólamok kíséretében indították útjukra rakétáikat, bombáikat, tankjaikat, öltek meg katonákat és civileket, aggokat és gyermekeket. Amerika békét visz Irakba, a mindenkori hódítók véres, brutális, kegyetlen békéjét, azt a fajta békét, amely minden későbbi viszálykodásnak és erőszakoskodásnak forrása. Amerika vezérei nem foglalkoznak a béketüntetőkkel, lenézik, naivnak, gyengéknek tartják őket, olyanoknak, akiknek sejtelmük nincs a béketeremtés mibenlétéről. Majd ha az irakiak elfogadják, tudomásul veszik, csendben eltűrik az amerikai diktátumot, akkor lesz béke. Tipikus nagyhatalmi szemlélet, a fenyegetettségből, a rettegésből születő, meghunyászkodó, felszínes nyugalom elegendő a béke látszatához. Abból a győztes bármikor gerjeszthet újabb összetűzéseket, provokálhat újabb háborút éppen esedékes érdekei szerint. Az USA békepolitikája semmiben nem tér el a világtörténelem nagy békeszerződéseinek logikájától – úgy rendezni a konfliktusokat, úgy elcsendesíteni átmenetileg a harcoló feleket, hogy vezényszóra bármikor ismét egymásnak essenek. Ilyen béke készül Irakban is, fegyverekkel kikényszerített, megfélemlítéssel fenntartott, a népre idegen szokásokat erőltető, gyűlölködést tápláló, embereket egymásnak uszító, cinikus béke.
Békét Iraknak! – kiáltott fel II. János Pál pápa hagyományos húsvéti üzenetében, s talán az ő hangja megingathatja a háború híveinek magabiztosságát. A pápaság már régóta nem világpolitikai hatalom, sokan az egész intézményt idejétmúltnak, anakronisztikusnak tartják, de maga a pápa ma is a legnagyobb erkölcsi tekintély a nyugati civilizációban. Az egyház lesújtó és keserű tapasztalatok árán jutott el addig a felismerésig, hogy az igazi béke a szereteten, az igazságon, az igazságosságon és a szabadságon alapul. Kétségtelen, a kereszténységnek nagy része van abban, hogy a Nyugat – amihez Amerika is tartozik – magasabb rendűnek tartja magát minden más civilizációnál. Magasabb rendűnek hiszi magát, mert gazdaságilag fejlettebb, katonailag erősebb, agresszívebb, s ezért jogot formál mások leigázására, a hódításra és a terjeszkedésre. Sajnos ez is egyfajta keresztény ideológia, de semmiképpen nem a krisztusi hagyomány. Jézus tanításai soha, semmilyen körülmények között nem engedik meg az öldöklést, még a béke nevében sem. Önmagukat kereszténynek mondó népek, országok, szervezetek, közösségek, egyének rendszeresen és folyamatosan megfeledkeznek erről az alapvető igazságról. De pont azért, mert büszkén kereszténynek vallják magukat, a pápa szavai esetleg megérinthetik lelkiismeretüket, s önvizsgálatra inthetik őket. II. János Pál békét óhajtó imádsága nem pusztán arra vonatkozik, hogy hallgassanak el a fegyverek. Apokaliptikus figyelmeztetés is egyben: vallási, kulturális különbségek – így az amerikai típusú demokrácia hiánya – soha nem szolgálhatnak ürügyként egy másik nép lerohanására, fiainak leölésére, kultúrájának megsemmisítésére. Az erőszakkal összetákolt béke tünékeny illúzió csupán, újabb háborúk kitöréséhez, akár a világ pusztulásához is vezethet. Az emberiség reménye nem a fegyverekben, hanem az igazi békét és igazságot szerző, a halálból feltámadott, ma is közöttünk élő Krisztusban van. Kétezer éve már, vallástól, felekezettől, hatalomtól és reálpolitikai megfontolásoktól függetlenül ez a húsvét legfontosabb s leginkább figyelmen kívül hagyott üzenete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.