Európában, illetve a fejlett ipari államokat tömörítő OECD-ben tavaly is a csökkentés maradt a trend a társasági adó tekintetében – derül ki a KPMG lapunkhoz küldött összegzéséből. Az Európai Unió tagállamainak átlagos adószintje 32,53 százalékról 31,68 százalékra csökkent egy év alatt, az OECD-átlag ugyanakkor 30,79 százalékra esett a korábbi 31,39 százalékról. Jelentősen, hat százalékkal csökkent az adó Belgiumban (40,17 százalékról 33,99 százalékra), és kisebb mértékben Olaszországban (40,25 százalékról 38,25 százalékra). Írország, a terveknek megfelelően, 16 százalékról 12,5 százalékra szállította le a nyereségadót, ezzel megőrizte a legalacsonyabb adószintet az EU és az OECD államai között.
A KPMG adóosztályának partnere, Michael Glover úgy véli: bár a 18 százalékos társasági adóval Magyarország továbbra is versenyképes szinte valamennyi európai országgal szemben, érdemes lenne mérlegelni a további csökkentés lehetőségét. Az uniós tárgyalások, a várakozásoknak megfelelően, kedvezőtlenül hatottak a magyarországi adókedvezmények rendszerére, a harmonizáció szellemében csökkenteni kellett a termelőcégekre vonatkozó kedvezményeket, és fokozatosan meg kell szüntetni az off-shore státus lehetőségét.
Ugyanakkor – hívja fel a figyelmet a KPMG – nem a társasági adó szintje a legfőbb szempont a külföldi befektetőknek. A legtöbb Magyarországon működő társaság számára sokkal nagyobb terhet jelent a helyi iparűzési adó, vagy az alkalmazottak keresete alapján fizetett társadalombiztosítási járulék.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban