Előbb privatizálta, majd apportálta és apportálta…

2003. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elegáns villát épített családjának a múlt század elején, az első világháború után Balatonszemes határában az egyik leghíresebb hazai orvosdinasztia tagja. A Tompa utca hat szám alatti exkluzív nyaraló 1966-ban – ismeretlen körülmények között, de egy leszármazott elmondása szerint adásvételi szerződéssel – állami tulajdonba került.
A kertkapun évtizedeken keresztül az állami tulajdonú Kartográfia Vállalat táblája díszelgett. A cégiratokból tudjuk: a villa utolsó állami kezelője a Tervezésfejlesztési és Technikai Építészeti Intézet volt. A rendszerváltozást követően a kezelői jog tulajdonjoggá alakult, így az állami intézet tulajdonosa lett az üdülőingatlannak.
Az intézetet a törvényi kötelezettség miatt társasággá átalakították és döntöttek a privatizációjáról is. Értékesítésére az úgynevezett önprivatizációs program keretében került sor mindjárt 1993-ban, a belterületi földbotrány miatt a Tocsik-ügyben elhíresült 1989-es törvény alapján. A magánosítás 1992 júniusában kezdődött, ám a céget Tervező, Tanácsadó és Információs (TTI) Részvénytársaság néven csak 1993. január 25-én jegyezte be a cégbíróság, a társaság vagyonmérlegében fel is tüntette annak rendje s módja szerint a Tompa utcai üdülőt az átalakuláskor. Az üdülőért az Rt.-nek fizetnie nem kellett – erősítette meg az
ÁPV Rt.
Az ingatlanvagyon értékét azonban bajosan fejezi ki, hogy az ingatlan „belterületi föld értéke” alapján Balatonszemes önkormányzata csupán 129 darab tízezer forint névértékű részvényt kapott – vagyis a cég vagyonában „csupán” 1,29 millió forintra „értékelték fel” az ingatlant. A kótyavetye időszakra jellemző módon az önkormányzatok nem emelhettek vétót ingatlanvagyonuk ily módon való leértékelésére. Mellesleg a tervező cég állami tulajdonú részvénycsomagja se kelhetett el túl drágán, hiszen azt is csak 12 490 000 forintos névértéken szerepeltették a vállalat és az ÁVÜ könyveiben, és el is adták igen hamar a be sem jegyzett cég „virtuális” részvénypakettjét még 1992-ben. A vevő a Mérték Kft. volt. Az intézet régi munkatársaitól származó információink szerint a Mérték Kft. tízmillió forintért szerezte meg a céget, amelynek vagyonához tartozott a balatonszemesi villán kívül még egy Asbóth utcai tervezőiroda ötéves bérleti joga, egy 200 négyzetméteres helyiség szintén az Asbóth utcában, valamint a teljes építészeti tervtár.
A Magyar Nemzet értesülése szerint a Tervező, Tanácsadó és Információs Rt.-t eredetileg az intézet tíz tervezőmérnöke vette volna meg önprivatizációs eljárás keretében, ám hárman, a volt igazgató, a tervezőintézet volt párttitkára és még egy mérnök a hátuk mögött megegyezett a Mérték Kft.-vel, és így heten maradtak, a hétmillió forint viszont nem volt elegendő a tízmillió forintos vételárhoz. A privatizációt az ÁVÜ képviseletében a Creditum Pénzügyi Tanácsadó Kft. végezte. Az 1992. augusztusi és szeptemberi közgyűlési jegyzőkönyvek tanúsítják: az ÁVÜ nevében, a tulajdonosi jogokat gyakorló céget Gyurcsány Ferenc képviselte a privatizáció teljes folyamatában. A szemesi üdülő 1992 januárjában csaknem 10 millió forint értéken szerepel a cég vagyonát felmérő szakértői jelentésben, ám az értéke az év júliusára felére csökkent, mivel kiderült: az üdülőt hosszú távra bérbe adták a cég rt.-vé alakulása előtt. A földhivatal a Tompa utcai villa tulajdoni lapjára csak 1993. szeptember 23-án jegyezte be a Tervező, Tanácsadó és Információs Részvénytársaság tulajdonjogát, ám ekkor felgyorsultak az események az értékes ingatlan körül.
A Gyurcsány közreműködésével privatizált, a villa tulajdonjogával rendelkező rt. másfél hónap múlva tulajdonosként belépett a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Aldo Ingatlanfejlesztő és Hasznosító Tanácsadó Kft.-be. Ez az üzleti kapcsolat azonban – meglepő módon – mindössze egyetlen hónapig tartott. Az egy hónapos üzleti kapcsolat mibenlétét ma már jótékony homály fedi, az azonban tény: az Aldo törzstőkéje az rt. tulajdonossá válását követően 2,4 millió forinttal megemelkedett. A cégiratokból kiderül: a tőkenövekedést a Tompa utcai ingatlan apportálása eredményezte. A villa értéke ekkorra az első értékbecslés összegének negyedére olvadt. Kilépése előtt hat nappal – az Aldo cégiratai szerint – a Tervező, Tanácsadó és Információs Részvénytársaság eladta a villát adásvétel útján a Nomentana nevű cégnek, az iratot a vevő cég képviseletében Gyurcsány Ferenc írta alá, a vételár 2,4 millió forint, a keltezés 1993. november 30.
A tranzakcióról azonban mindössze ez a papír tanúskodik, a földhivatali közhiteles nyilvántartásban nyoma sincs a Nomentanával történt állítólagos adásvételnek.
A Tompa utcai villa – a tulajdoni lap szerint – közvetlenül a Gyurcsány közreműködésével privatizált Tervező, Tanácsadó és Információs Rt. tulajdonából került az Aldo Kft. tulajdonába „vagyonbevitel” jogcímen, ráadásul csak két évvel később, 1995. február tizenhatodikán, amikor a cég már rég nem tagja az Aldónak. (Felmerül a kérdés, vajon milyen célt szolgált az Aldo Kft.-n belül a TTI Rt. és a Nomentana közötti adásvételi ügylet, ha annak szerződését a cégbíróságnak megküldték, ám a földhivatal a Nomentana tulajdonjogát nem jegyezte be.)
A Nomentana Kft. és jogelődje, a Nomentana Bt. szintén az Aldo Kft. egyik résztulajdonosa volt. Gyurcsány 1992 novemberétől a Nomentana Bt. egyetlen kültagjaként tevékenykedett harmincezer forint betéti hozzájárulásának fejében. A Nomentana 1992 októberétől tulajdonos az Aldo Kft.-ben.
Miután a szemesi villát apportálták az Aldóba, október 31-én az Aldo százszázalékos tulajdonosa lett a Gyurcsány-érdekeltségű Altus Rt.
Az Aldo egy évvel később, 1996. november 19-én továbbapportálta az ingatlant az Access V. Vagyonkezelő Kft.-be, e cég is Gyurcsány érdekeltségébe tartozott.
A balatonszemesi villát 2000 júniusában adta el az Access V. két magánszemélynek, információink szerint húszmillió forintért. A balatonszemesi polgárok állítják: a Gyurcsány família évről évre – függetlenül a tulajdonos kilététől – rendszeresen a Tompa utcai villában nyaralt, egészen annak eladásáig. És ez érthető is, hiszen a másik, a balatonőszödi ellízingelt kormányüdülőből lett Gyurcsány-villát ekkor már az üdülőhiánnyal küszködő kormány használta a Gyurcsány-cég lízingdíjához kísértetiesen hasonló nagyságú bérleti díj fejében.
Szerettük volna az ingatlanügy homályos pontjait Gyurcsány Ferenccel tisztázni, de a sportminiszter munkatársain keresztül elhárította lapunk érdeklődését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.