Korábbi nyilatkozatokkal szemben mégsem kíván egyedi ügyekkel foglalkozni a Köztársasági Etikai Tanács (KET). Így a Medgyessy Péter miniszterelnök javaslatára létrejött, Solt Pál volt főbíró által vezetett testület tegnap napirendre sem vette azokat a Fidesz-beadványokat, amelyek név nélkül ugyan, de egyértelműen Magyar Bálint oktatási miniszter, Gyurcsány Ferenc ifjúsági és sportminiszter, valamint Keller László közpénzügyi államtitkár tevékenységével voltak kapcsolatban. A testület alapszabályát Solt Pál tegnap úgy értelmezte, hogy „a tanács eljárásában nem foglalkozik egyedi ügyek megítélésével, egyedi vizsgálatával, egyedi elbírálásával, egyedi erkölcsi megítélésével és egyedi véleményezésével, és ilyen határozatot nem hoz”.
A legnagyobb ellenzéki párt azután fordult a tanácshoz, hogy Solt Pál a testület májusi megalakulását követően azt mondta: a KET egyedi ügyekkel is foglalkozik majd, de az csak úgy kerülhet az ülés elé, ha valamelyik tag kezdeményezi, és a többség elfogadja.
– A tegnapi eset egyértelműen jelzi, hogy a Medgyessy Péter javaslatára létrejött tanács nem az a független testület, akinek vallja magát – reagált a Fidesz nevében Mátrai Márta frakcióvezető-helyettes arra, hogy a KET nem vette napirendre beadványukat. Érthetetlen számunkra az eset, mivel kérdéseink mindenben megegyeznek a KET alapszabályával és szellemiségével – mondta a politikus. Hozzátette: nem egyedi ügyeket vittek a testület elé, hanem olyan általános jelenségeket, amelyek már szinte mindennaposak a közéletben.
Korábban szakértők figyelmeztettek: ha a testület bármilyen állásfoglalást ad az egyes kormánytagok magatartásával kapcsolatos politikai kérdések ügyében, akkor az kényes helyzetbe sodorhatja Solt Pált, aki aktív bíróként vezeti a tanácsot. Márpedig a törvény szerint aktív bíró nem vehet részt politikai tevékenységgel összeköthető feladatokban. Azonban ha a KET elutasítja a válaszadást, akkor az a kormány melletti kiállást jelent, amely szintén politikai megnyilvánulás.
Lemondott a KET elnöki titkára tegnap. Márki Zoltán elmondta: úgy döntött, nem folytatja tovább a munkát a testületben, és nem tartja szükségesnek döntése indoklását.

Vége van! Nem kicsit, nagyon! – Gyurcsány Ferenc tündöklése és bukása