Ma már nincs döntési kényszer a szakma vagy a diploma között

A szakképzési rendszer nemcsak szerkezetében, hanem tartalmában és módszertanában is jelentős megújult.

2025. 05. 10. 13:11
A XVIII. Szakma Sztár Fesztivál záróünnepsége a Budapest Kongresszusi Központban Fotó: MTI/Lakatos Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A szakképzési rendszer az elmúlt években nemcsak szerkezetében, hanem tartalmában és módszertanában is jelentős megújult – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára a XVIII. Szakma sztár fesztivál záróeseményén szombaton a Budapest Kongresszusi Központban. Varga-Bajusz Veronika kiemelte: a kormány arra törekedett, hogy a megújult szakképzési rendszerben a fiataloknak vonzó szakmai fejlődést biztosító környezetet alakítson ki.

Budapest, 2025. május 10.
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára beszédet mond a XVIII. Szakma Sztár Fesztivál díjátadó záróünnepségén a Budapest Kongresszusi Központban 2025. május 10-én.
MTI/Lakatos Péter
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára beszédet mond a XVIII. Szakma sztár fesztivál díjátadó záróünnepségén a Budapest Kongresszusi Központban
(Fotó: MTI/Lakatos Péter)

Kifejtette, a duális képzés, a modern tanműhelyek és a gyakorlatorientált oktatás célja ugyanaz: 

a szakképzés valódi életpályát jelentsen; ezért alakították át a motivációs eszközöket, az alapoktatásban elérhető ösztöndíjat, a pályakezdési juttatást. Ezt a célt szolgálja a duális képzésben elérhető akár 160 ezer forintos munkabér, a munkáshitel, de az inspiráló környezet és a digitális tananyagok is.

Hangsúlyozta: a szakképzés gazdasági és társadalmi jelentősége vitathatatlan, hiszen piacképes tudást kínál, a gyakorlati ismeretek elsajátítására helyezi a hangsúlyt, a tanulók vállalati környezetben, akár leendő munkáltatójuknál tanulhatják meg, gyakorolhatják a szakmák elsajátításához szükséges tudást és kompetenciákat.

Varga-Bajusz Veronika szerint az elért eredmények azt mutatják, hogy a vállalatok egyre aktívabb bevonásával a duális képzés szorosan illeszkedik a munkaerőpiac igényeihez, emellett hozzájárul a vállalatok teljesítményének és versenyképességének javulásához.

A szakképzés népszerűsége töretlen a pályaválasztók körében: 

2025-ben ismét a technikumok voltak a legkeresettebb képzési formák a nyolcadikos tanulók körében, amelyek érettségit és szakmát is adnak. 

A technikumból kilépő fiatalok olyan kreditpontokat is szerezhetnek, amelyeket felsőoktatási tanulmányaik során érvényesíthetnek, így ma már nincs döntési kényszer a szakma vagy a diploma között, a szakképzésből egyenes út vezet a felsőoktatásba.

Az államtitkár rámutatott: a magyar gazdaság növekedésének alapvető feltétele, hogy legyenek elhivatott, motivált, szakképzett szakembereink. – Mára egyértelművé vált: egy jó szakma és a jó szakember is aranyat ér, és a kormány minden támogatást megad ahhoz, hogy a fiatalok választott hivatásukban sikeresek lehessenek, ezt támasztják alá a Szakma sztár verseny eredményei is – közölte a távirati iroda ismertetése szerint.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke elmondta, a mostani felgyorsult világban a minőség és a tudás forradalma zajlik, egy ország teljesítményét nem annak lélekszáma, hanem az emberek képzettsége és tehetsége határozza meg.

A szakképzés fontosságát kiemelve jelezte: az elmúlt években az Agrárminisztérium öt képzési központja egyenként egymilliárd forint támogatásban részesült és 52 intézményben juthatnak korszerű ismeretekhez a fiatalok. További cél a nagy tőkeerős cégek bevonása a folyamatba. A Magosz elnöke megjegyezte: az agrárium és a magyar élelmiszeripar is várja a felkészült, szakképzett fiatalokat.

Az idei Szakma sztár megmérettetésre 12 ezren jelentkeztek, majd az előválogatók, középdöntők után április végén a Hungexpo Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban rendezték meg a döntőt, amelyben több mint ötven szakmában csaknem kétszáz diák mérte össze tudását.

Az eseménysorozatot lezáró szombati díjátadón az első három helyezettnek járó díjakat Varga-Bajusz Veronika mellett Balogh Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke és Magyar Zita, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke adta át 78 kategóriában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.