Üzlet vagy elkótyavetyélt közszolgáltatás?

Sopronban tiltakozik az ellenzék, mivel a baloldali többségű közgyűlés megszavazta a távfűtőmű részleges privatizációjáról szóló pályázat kiírását. Az értelmetlen vagyonfelélés hosszú távon milliárdos kárt okoz a városnak – állítják. Székesfehérváron szintén ez a helyzet, de itt az ellenzéki fellépés engedményekre kényszerítette a koalíciót. Az önkormányzatok jövőre még kevesebb pénzre számíthatnak, mint az idén. A napi működési költségek előteremtése felemészti a vagyont, a települések jövőjét.

Szarka Ágota
2003. 10. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Múlt héten döntött a soproni közgyűlés: pályázatot ír ki az önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltató kft. 49 százalékának értékesítésére. A legértékesebb és legjobban működő vagyontárgyak közé tartozó fűtőműben egy év előkészítés után jövő februárban fejeződik be egy két és fél milliárd forintos fejlesztési program, éppen a tervezett eredményhirdetés tájékán – közölte Molnár Ágnes, a Fidesz Polgári Összefogás képviselője, a tulajdonosi bizottság tagja. Mint elmondta, a szakértői számítások szerint a távfűtőmű a fejlesztést követően 15 éven át évi 120 millió forint tiszta bevételt hozna az önkormányzat kasszájába, tehát a városnak már csak ezért sem érdeke a kiárusítás, amely kiszolgáltatott helyzetbe hozná a fogyasztókat is – szögezte le.
Az ellenzék úgy véli: a fűtőmű privatizációja minősített esete az értelmetlen vagyonfelélésnek. Molnár Ágnes rámutatott: nem ez az első elhibázott terv. A vezetés nemrégiben 15 éves szerződést kötött egy magáncéggel a városi intézmények kazánjainak üzemeltetésére, karbantartására. A csőrendszer azonban az önkormányzatra maradt, s az intézményvezetők már most jelezték: az előzetes kalkulációk szerint drágul a szolgáltatás.
– Az MSZP a választási kampányában azt ígérte, megállítja a vagyonvesztést, ehelyett megkezdődött a kótyavetye. A jelek szerint a többi közszolgáltató cégre is hamarosan sor kerül. Sopronnak a mai napig nincs gazdasági programja, a város költségvetése 700 millió forintos hiánnyal küzd, a vezetés a vagyon kiárusításával igyekszik előteremteni a napi működési költségeket, a kormány által áthárított bérterhek fedezetét. Ez a gyakorlat jóvátehetetlen károkat okoz a városnak – állítja Molnár Ágnes. Elmondta azt is: az ellenzék végső eszközként tiltakozó demonstrációt tervez a rombolás megállításának érdekében.
A pályázat kiírásáról szóló előterjesztésben olvasható: a város fizetőképességének fenntartásához jelentős bevételekre van szüksége. A távfűtőmű részprivatizációjának kettős célja van: egyszeri önkormányzati bevételt eredményez, és a szakmai befektető révén a kft. további fejlesztését, a szolgáltatás minőségének javítását is garantálja. A többségi tulajdonrész megtartásával a kft.-vel kapcsolatos döntések változatlanul a város kezében maradnak – az árszabályozás tekintetében is –, ami garancia a fogyasztók számára. A cég adózott nyereményének hetven százalékát pedig szét fogják osztani: ennek 51 százaléka az önkormányzaté lesz – olvasható a dokumentumban. Lapunk további kérdéseire az illetékes alpolgármesterek elfoglaltságaik miatt nem tudtak válaszolni.
Mint megírtuk, Székesfehérváron, ahol szintén 700 millió forintnyi a költségvetési hiány, és a város a napi működési költségek előteremtésével küzd, szintén a legértékesebb önkormányzati vagyontárgy, a fűtőmű részleges privatizációját tervezi a baloldali többségű vezetés. Az ügy pikantériája, hogy a Horn-kormány alatt egyszer már privatizálták, és több mint ötéves pereskedés után nemrégiben kapta vissza saját tulajdonába a város. Az ellenzék tiltakozik az ellen, hogy a tervezett újbóli magánosítással az egyszeri bevételért feláldozzák a város hosszú távú érdekeit, a lakosság biztonságát.
Fenyves Péter, a Polgári Szövetség frakcióvezetője elmondta: a tét a távhőpiac harminc százalékának magánkézbe juttatása, ami az első lépcsőfok a teljes privatizáció irányába. Ez a városnak a legkevésbé sem érdeke, mivel a korszerűsítés után, a szakértői számítások szerint 15 év alatt 4,5 milliárd forint hasznot hozhat a fűtőmű Székesfehérvárnak. Tiltakozásukkal elérték, hogy a város legalább pályázatot írjon ki az erőmű korszerűsítésére, fejlesztésére, és hogy azon indulhasson a fűtőmű és a hőelosztást végző cég is. Ugyanis korábban a hivatal nem engedte tovább pályázatukat. Így már legalább megvan a jó döntés lehetősége. Az ellenzék elérte azt is, hogy a bírálóbizottságba a két frakció egy-egy szakértőt delegálhasson.
Ahhoz azonban, hogy a súlyos terhekkel küzdő önkormányzatok ne adják el eredményesen működő cégeiket, az ellenzék még oly eredményes fellépése kevés: valóban több pénz kellene az önkormányzatoknak, ahogy a szocialisták a választási kampányukban meggyőzően ígérték. A jövő évi költségvetés azonban még kevesebb pénzt juttat az önkormányzatoknak, mint az idei. S az elszegényedett, a fennmaradásért küzdő önkormányzatok a megnyíló uniós lehetőségekkel sem tudnak élni. Marad a jövőfelélés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.