Múlt héten döntött a soproni közgyűlés: pályázatot ír ki az önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltató kft. 49 százalékának értékesítésére. A legértékesebb és legjobban működő vagyontárgyak közé tartozó fűtőműben egy év előkészítés után jövő februárban fejeződik be egy két és fél milliárd forintos fejlesztési program, éppen a tervezett eredményhirdetés tájékán – közölte Molnár Ágnes, a Fidesz Polgári Összefogás képviselője, a tulajdonosi bizottság tagja. Mint elmondta, a szakértői számítások szerint a távfűtőmű a fejlesztést követően 15 éven át évi 120 millió forint tiszta bevételt hozna az önkormányzat kasszájába, tehát a városnak már csak ezért sem érdeke a kiárusítás, amely kiszolgáltatott helyzetbe hozná a fogyasztókat is – szögezte le.
Az ellenzék úgy véli: a fűtőmű privatizációja minősített esete az értelmetlen vagyonfelélésnek. Molnár Ágnes rámutatott: nem ez az első elhibázott terv. A vezetés nemrégiben 15 éves szerződést kötött egy magáncéggel a városi intézmények kazánjainak üzemeltetésére, karbantartására. A csőrendszer azonban az önkormányzatra maradt, s az intézményvezetők már most jelezték: az előzetes kalkulációk szerint drágul a szolgáltatás.
– Az MSZP a választási kampányában azt ígérte, megállítja a vagyonvesztést, ehelyett megkezdődött a kótyavetye. A jelek szerint a többi közszolgáltató cégre is hamarosan sor kerül. Sopronnak a mai napig nincs gazdasági programja, a város költségvetése 700 millió forintos hiánnyal küzd, a vezetés a vagyon kiárusításával igyekszik előteremteni a napi működési költségeket, a kormány által áthárított bérterhek fedezetét. Ez a gyakorlat jóvátehetetlen károkat okoz a városnak – állítja Molnár Ágnes. Elmondta azt is: az ellenzék végső eszközként tiltakozó demonstrációt tervez a rombolás megállításának érdekében.
A pályázat kiírásáról szóló előterjesztésben olvasható: a város fizetőképességének fenntartásához jelentős bevételekre van szüksége. A távfűtőmű részprivatizációjának kettős célja van: egyszeri önkormányzati bevételt eredményez, és a szakmai befektető révén a kft. további fejlesztését, a szolgáltatás minőségének javítását is garantálja. A többségi tulajdonrész megtartásával a kft.-vel kapcsolatos döntések változatlanul a város kezében maradnak – az árszabályozás tekintetében is –, ami garancia a fogyasztók számára. A cég adózott nyereményének hetven százalékát pedig szét fogják osztani: ennek 51 százaléka az önkormányzaté lesz – olvasható a dokumentumban. Lapunk további kérdéseire az illetékes alpolgármesterek elfoglaltságaik miatt nem tudtak válaszolni.
Mint megírtuk, Székesfehérváron, ahol szintén 700 millió forintnyi a költségvetési hiány, és a város a napi működési költségek előteremtésével küzd, szintén a legértékesebb önkormányzati vagyontárgy, a fűtőmű részleges privatizációját tervezi a baloldali többségű vezetés. Az ügy pikantériája, hogy a Horn-kormány alatt egyszer már privatizálták, és több mint ötéves pereskedés után nemrégiben kapta vissza saját tulajdonába a város. Az ellenzék tiltakozik az ellen, hogy a tervezett újbóli magánosítással az egyszeri bevételért feláldozzák a város hosszú távú érdekeit, a lakosság biztonságát.
Fenyves Péter, a Polgári Szövetség frakcióvezetője elmondta: a tét a távhőpiac harminc százalékának magánkézbe juttatása, ami az első lépcsőfok a teljes privatizáció irányába. Ez a városnak a legkevésbé sem érdeke, mivel a korszerűsítés után, a szakértői számítások szerint 15 év alatt 4,5 milliárd forint hasznot hozhat a fűtőmű Székesfehérvárnak. Tiltakozásukkal elérték, hogy a város legalább pályázatot írjon ki az erőmű korszerűsítésére, fejlesztésére, és hogy azon indulhasson a fűtőmű és a hőelosztást végző cég is. Ugyanis korábban a hivatal nem engedte tovább pályázatukat. Így már legalább megvan a jó döntés lehetősége. Az ellenzék elérte azt is, hogy a bírálóbizottságba a két frakció egy-egy szakértőt delegálhasson.
Ahhoz azonban, hogy a súlyos terhekkel küzdő önkormányzatok ne adják el eredményesen működő cégeiket, az ellenzék még oly eredményes fellépése kevés: valóban több pénz kellene az önkormányzatoknak, ahogy a szocialisták a választási kampányukban meggyőzően ígérték. A jövő évi költségvetés azonban még kevesebb pénzt juttat az önkormányzatoknak, mint az idei. S az elszegényedett, a fennmaradásért küzdő önkormányzatok a megnyíló uniós lehetőségekkel sem tudnak élni. Marad a jövőfelélés.

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó