Meglepő bejelentést tett Rumen Radev bolgár köztársasági elnök: kezdeményezi, hogy Bulgáriában népszavazást tartsanak az euró 2026-os bevezetéséről. Indoklása szerint egy ilyen stratégiai fontosságú döntéshez széles társadalmi konszenzusra van szükség – de ahogy a reakciókból látszik, maga a bejelentés inkább megosztást, mint egyetértést eredményezett.

A bolgár parlamentben képviselettel bíró szinte minden euroatlanti orientációjú párt – a kormányzó GERB, az ellenzéki Folytatjuk a Változást – Demokratikus Bulgária (PP–DB), a koalíciós partner Bolgár Szocialista Párt – Egyesült Baloldal, valamint a DPSZ – Új Kezdet, amely kívülről támogatja a kormányt – egységesen elutasították a kezdeményezést. Arra hivatkoznak, hogy az Alkotmánybíróság korábbi döntése szerint nemzetközi szerződésekről – így az eurózónához való csatlakozásról – nem lehet népszavazást tartani.
Egy 180 fokos fordulat – tudatos vagy taktikázó elnök?
Érdekes ellentmondás, hogy három évvel ezelőtt maga Radev utasította el a Vazrazsdane párt népszavazási javaslatát az euróról – akkor még alkotmányossági okokra hivatkozva. Sőt, idén márciusban, egy egyetemi előadáson is megerősítette korábbi álláspontját, mondván: a kérdés túlmutat a nemzeti törvényhozáson, így nem lehet közvetlen népszavazás tárgya.